Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Oczekiwania pracowników w zmieniających się realiach rynku pracy

2024-10-04

W ciągle zmieniającej się rzeczywistości, także w obszarze rynku pracy, zmieniają się też nasze oczekiwania i potrzeby względem pracodawcy. Na co liczy młode pokolenie na rynku pracy? Zapraszamy na kilka refleksji.

Zmiana podejścia do życia...

Na przestrzeni lat dynamiczne zmiany gospodarcze pociągnęły za sobą zmiany w stylu życia, co przełożyło się także na nasz stosunek do sfery zawodowej. Młodsze pokolenia postrzegają swoje życie już nie tylko przez pryzmat sfery zawodowej, ale kładą nacisk także na tę poza nią. Cenimy coraz bardziej to, czemu poświęcamy swój czas i zaangażowanie po pracy.

 

Na naszą tożsamość składają się przecież takie wartości jak rodzina, kultura, zainteresowania, dbanie o kondycję ciała i ducha. A o to ostatnie w czasach permanentnej walki z czasem w stresującym środowisku niezwykle trudno. Zwłaszcza w strukturach korporacyjnych dominuje bardzo intensywny i pełen napięć rytm pracy, co odbija się na kondycji psychicznej pracowników, przeżywaniu tych emocji także po pracy.

 

Okazuje się, że czasu na zbalansowane życie i odreagowanie przeniesionych z pracy emocji i  codziennych napięć brakuje.

 

Nowe pokolenia z dezaprobatą obserwują ten niebezpieczny trend, który wiąże się na pewno z wysokim standardem życia, ale i niezwykle wymagającym wielu wyrzeczeń, dlatego młodzi świadomie rezygnują z tych przywilejów na rzecz zachowania większej równowagi i życia w zgodzie z wewnętrznymi potrzebami.

 

...i pracy

Siłą rzeczy uległy zmianom także oczekiwania względem pracodawcy, który obecnie ma sporo do nadrobienia po latach, w których mógł pozwolić sobie na spore wymagania.

 

Oczekujemy większej swobody w działaniu, większej decyzyjności, wpływu na to, czemu poświęcamy wysiłek, czas i zaangażowanie. Pracodawcy wymagają od nas kreatywności, zatem chcemy ją wykorzystać, unikając narzuconej z góry i skostniałej od lat niereformowanej metodyki.

 

Wymaga się od nas komunikatywności, zatem i my oczekujemy ułatwienia nam stworzenia dobrej i pozytywnej atmosfery w pracy oraz możliwości zbudowania zgranego zespołu, jako że to najczęściej występujący obecnie model organizacji pracy.

 

Nie poprzestajemy na egzekwowaniu transparentnego i adekwatnego wynagrodzenia, pytamy także o inne formy gratyfikacji  – porównujemy benefity, jakie oferuje firma i pytamy, czy jest możliwość pracy zdalnej lub pracy w modelu hybrydowym.

 

Dynamiczne zmiany technologiczne zmieniły oblicze wielu branż, praca ludzkiego umysłu i ludzkich rąk staje się zbędna, jesteśmy zmuszeni do zmiany kwalifikacji, szukamy zatem możliwości rozwoju, szkoleń, kursów.

 

Oczekujemy, że pracodawca ułatwi nam, a wręcz zainwestuje w kwalifikacje swojego zespołu, co przełoży się na jej efektywność, rentowność, wzmocni pozycję na rynku.

 

Pracodawcy, chcąc stworzyć efektywny, zgrany zespół, muszą uwzględnić wszystkie te czynniki. Przecież osiągająca zamierzone cele, mająca wysokie notowania i niosąca zyski firma, to przede wszystkim dobrze zorganizowana, doceniona kadra, odpowiednio zmotywowana, której potrzeby się wspiera i uwzględnia, a pracownicy mają możliwość osiągnąć ten upragniony work life balance.

 

Tekst: Monika Dziedzic


Widok zawartości stron Widok zawartości stron