Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Odkładanie na wieczne potem - jak je pokonać?

2022-09-08

Czy należysz do ludzi, którzy ciągle odkładają zadania na później? Poświęcasz czas na niepotrzebne rzeczy, szukasz wymówek zamiast zrealizować zadanie, które stoi przed tobą? Nic samo się nie zrobi. Ciągłe odkładanie sprawia, że masz coraz mniej czasu na wykonanie zadania, co jest przyczyną stresu.

Oto kilka sposobów na rozwiązanie tego problemu.

Podziel zadanie na części

Niestety tak już jest, że rzeczy, które będą wymagały dużo czasu, a także wysiłku, od początku mogą cię przytłoczyć. Spowodują, że nie będziesz miał ochoty o nich myśleć, nie mówiąc już o ich realizacji. O wiele łatwiej poradzisz sobie z dużym zadaniem, dzieląc je na części. Wykonanie krótkiego zadania nie będzie wzbudzało w tobie takiej niechęci i sprawi, że bez większego problemu mu sprostasz.

 

W pierwszej kolejności zrób to, co najważniejsze

Pilne sprawy często okazują się być najtrudniejsze. Powoduje to, że nie masz motywacji, aby się za nie zabrać. Jednak to właśnie od nich powinieneś zacząć, bo to one maja największe znaczenie. Im szybciej się za nie weźmiesz, tym szybciej je skończysz. Pamiętaj także, aby jednego dnia nie narzucać sobie zbyt wielu ważnych rzeczy do zrobienia.

 

Rób listę rzeczy do zrobienia

Zadania, które masz do wykonania zapisuj na kartce lub w kalendarzu. Będziesz miał wtedy większą pewność, że zostaną wykonane. Postanów, że zrobisz wszystkie zadania zapisane w kalendarzu dziś, bez odkładania ich na potem.

 

Pozbądź się perfekcjonizmu

Czy rozpoczynając zadanie już na samym początku obawiasz się, że coś zrobisz źle lub efekt końcowy nie będzie zadowalający? Czekasz na idealny moment i sprzyjające warunki, aby rozpocząć zadanie? Możesz tak czekać w nieskończoność. Pamiętaj, że nie wszystko co robisz musi być idealne. Daj sobie szansę na błąd. Najważniejsze, aby dane zadanie zrealizować. To zdecydowanie lepsze niż odkładanie go na później.

 

Autor: Agnieszka Hajduk

Źródło: http://michalpasterski.pl/2019/02/prokrastynacja-jak-przezwyciezyc-chec-odkladania-na-pozniej/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron