Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

OHP to dobra decyzja – historia Nikoli

2023-12-08

Nikola Kwiatkowska to absolwentka włocławskiego Hufca Pracy. W roku szkolnym 2022/2023 ukończyła Branżową Szkołę I stopnia w WSO „Cogito’’. Kształciła się w zawodzie sprzedawca. Praktyczną naukę zawodu odbywała w markecie spożywczym Lewiatan. Przez cały cykl kształcenia absolwentka była aktywnym i pilnym uczestnikiem oraz rozwijała swoje pasje.

Nikola, dlaczego wybrałaś OHP?

Wybrałam włocławski Hufiec Pracy, ponieważ odbywałam tam kształcenie ogólne, realizując obowiązek szkolny, czyli obowiązek nauki. Jednocześnie odbywałam przygotowanie zawodowe w zawodzie sprzedawca w celu zdobycia umiejętności przygotowania do danego zawodu. Razem ze wsparciem hufca ukończyłam zarówno szkołę podstawową, jak i branżową I stopnia. Uczęszczali do hufca również moi znajomi,  bardzo polecali mi to miejsce. Ucząc się, pracowałam, a za swoją pracę otrzymywałam miesięczne wynagrodzenie i miałam też zapewnione ubezpieczenie. To była moja  szansa na naukę i pracę – dwa w jednym, jak to się mówi. Dla takich jak ja młodych ludzi, którzy chcą mieć zawód i wykształcenie, jest to bardzo ważny aspekt, i dobry wybór. Cieszę się, że są szkoły, które to umożliwiają. Z perspektywy czasu przyznaję, że naprawdę warto było iść tą drogą! Ważne jest to, że OHP pozwala swoim uczestnikom realizować swoje pasje i wspiera indywidualne zainteresowania.

 

Jak wspominasz swój pobyt w OHP?

W szkole było bardzo fajnie. Mieliśmy zgraną  klasę, uczyłam się dobrze. Bardzo mi się tam podobało. Zyskałam wielu przyjaciół. W trzeciej  klasie wybrano mnie przewodniczącą klasy. Była to funkcja bardzo zaszczytna i odpowiedzialna. Na ostatnim apelu, kończącym rok szkolny, miałam wygłosić przemówienie pożegnalne w imieniu klasy trzeciej – bardzo długo przygotowywałam tę przemowę.

Kiedy pojawiały się jakieś trudności, zawsze mogłam liczyć na pomoc wychowawców hufca oraz nauczycieli, którzy podają uczniowi pomocną dłonią. Wspomagające dla uczestnika są na pewno zajęcia pozalekcyjne i fajne jest to, że dużo się tu dzieje, jest wspaniała kadra wychowawcza i super atmosfera. To wszystko z pewnością pomogło mi przygotować się do zdania egzaminu zawodowego. Dzięki uczestnictwu w OHP rozwinęłam też swoje zainteresowania związane z pracą wolontariusza.

 

Jakie jest najmilsze wspomnienie związane z życia OHP?

Jest mi trudno wybrać jedno najmilsze wspomnienie, ponieważ myślę, że cały okres mojego pobytu w OHP był niezapomnianym i wartościowym procesem. Liczne inicjatywy, w których mogłam uczestniczyć, wyzwalają we mnie wiele fajnych wspomnień i uśmiech na twarzy. Myślę, że te wszystkie przyjaźnie, konkursy czy świetlicowe spotkania, w jakich braliśmy udział w hufcu, będą w nas wszystkich na całe życie. Po zastanowieniu się, chyba najmilszym dla mnie było zajęcie pierwszego miejsca w konkursie literackim, związanym z działalnością Jana Pawła II na etapie wojewódzkim. Uwielbiałam też hufcowe wycieczki, bo dzięki nim mogłam poznać piękne i ciekawe zakątki naszego regionu, a także integrować się z koleżankami  i kolegami.

 

W czerwcu zdałaś egzamin zawodowy i ukończyłaś szkołę, jakie masz dalsze plany na przyszłość?

Obecnie pracuję w swoim wyuczonym i wymarzonym zawodzie – sprzedawca. Praktyka zorganizowana przez OHP pomogła mi uzyskać zatrudnienie po ukończeniu szkoły. OHP pokazało mi, czym można się zajmować w dorosłym życiu, jak zarabiać pieniądze i czerpać z tego radość, przybliżyło mi specyfikę pracy w różnych zawodach, a później mogłam wybrać swoją drogę do przyszłości i ścieżkę kariery zawodowej. Planuję zapisać się na kurs prawa jazdy i wiem, że OHP może mi i w tym pomóc nawet teraz, jak już jestem absolwentką. Chciałabym podjąć naukę w branżowej szkole II stopnia, ponieważ pozwoli mi to zdobyć nowe kwalifikacje zawodowe, podnieść wykształcenie i udoskonalić zdobyte już umiejętności.

 

Czy chciałabyś coś jeszcze od siebie dodać, a może coś przekazać obecnym uczestnikom OHP?

Chciałbym przekazać wszystkim uczestnikom, że bardzo  ważne jest to, aby aktywnie uczestniczyć w życiu hufca oraz w szkole, ponieważ od tego właśnie zależy nasza przyszłość. Gdybym drugi raz była w ósmej klasie i stała przed wyborem dalszej ścieżki edukacji, nie zastanawiałabym się, tylko po raz kolejny wybrałabym tak samo Hufiec Pracy. Życzę Wam, abyście szczęśliwie skończyli szkołę i uzyskali wymarzony zawód, tak jak ja. Mam nadzieję, że będę mogła służyć radą dla innych uczestników lub osób, którzy stoją przed wyborem swojej ścieżki zawodowej i życiowej.

Dziękuję bardzo za wywiad w tym pięknym miejscu. Czuję się wyróżniona.

 

Rozmawiała: Justyna Kurlapska – mł. wychowawca

Zdjęcia: Monika Konwerska-Ślipko – komendant 2-5 HP

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron