Wydawca treści
Od marzeń o fryzjerstwie po pracę w OHP w Łomży
2025-01-20
Młodym ludziom często trudno jest podjąć decyzję dotyczącą wyboru ścieżki zawodowej. Historia Elizy pokazuje, że pierwsze wybory mogą okazać się nietrafione. Warto zdobyć się na odwagę i zmianę zawodu w trakcie nauki. Nawet pomimo presji otoczenia opłaca się dążyć do realizacji własnych marzeń i celów.
Jak wyglądał Twój wybór zawodu i szkoły po ukończeniu gimnazjum?
Po ukończeniu gimnazjum było mi bardzo ciężko się zdecydować jaki kierunek ścieżki zawodowej mam obrać. Moim pierwszym wyborem było Technikum Gastronomiczne, przede wszystkim ze względu na presję ze strony rodziny. Jednak to nie było dla mnie. Postanowiłam dokładnie przeanalizować swoje umiejętności i dotarło do mnie, że mogę kształcić się w kierunku fryzjerstwa, a wcześniej nie brałam pod uwagę szkół branżowych. Od dzieciństwa interesowałam się tematem fryzur, miałam zdolności artystyczne i byłam kreatywna, a koleżanki od zawsze prosiły mnie o pomoc w stylizacji fryzur.
Dlaczego nie zdecydowałaś się od razu na kształcenie w szkole branżowej?
Moje oceny w szkole pozwoliły mi bez żadnych kłopotów dostać się do technikum. Do tego stereotypowe podejście mojej rodziny wykluczało szkoły branżowe. Moja mama była sceptycznie nastawiona do zmiany i po moich rozterkach postanowiła poprosić doradcę zawodowego z OHP, aby określił czy moje decyzje są słuszne. Do dzisiaj jestem wdzięczna aktualnie moim koleżankom z pracy, że przekonały do tej zmiany moich rodziców i wybrały mi bardzo dobrze prosperujący salon fryzjerski jako miejsce moich praktyk zawodowych.
Czego nauczyłaś się w OHP? Jakie wsparcie otrzymałaś od CEiPM w Łomży?
Dzięki OHP miałam możliwość uczestniczenia w kursach i szkleniach, które poszerzyły moją wiedzę i umiejętności. Nauczyłam się nie tylko technik fryzjerskich, ale także byłam zaopiekowana na każdym etapie nauki. OHP to także miejsce, w którym każdy z uczestników jest wspierany, doceniany i motywowany do dalszego rozwoju. CEiPM to przede wszystkim ludzie, którzy dodają skrzydeł młodzieży.
Co jest kluczem do bycia dobrym fryzjerem?
Fryzjerstwo to nie tylko fach w ręku, ale także nieustanny rozwój, indywidualne podejście do klienta, zrozumienie jego potrzeb. W salonie podczas praktyk i stażu szybko zostały zauważony mój talent i zaangażowanie. Klienci docenili nie tylko umiejętności techniczne, ale także profesjonalizm i serdeczność. Fryzjerstwo nauczyło mnie cierpliwości i otwartości na ludzi, co mogę wykorzystywać na swojej ścieżce rozwoju zawodowego.
Wspomniałaś o dalszym rozwoju zawodowym, powiedz w takim razie, jak odnajdujesz się w nowej roli Pośrednika pracy w CEiPM w Łomży?
Jak tylko dowiedziałam się o ofercie pracy na tym stanowisku, od razu wysłałam aplikację. Pomyślałam, że to świetna okazja, by spełniać się zawodowo w miejscu, w którym ja sama stawiałam swoje pierwsze kroki.
Praca w OHP pozwala mi wspierać młodych ludzi nie tylko w szukaniu miejsc praktyk, ale również pomagam im niejednokrotnie w podejmowaniu trudnych, życiowych decyzji. Sama kiedyś byłam na ich miejscu, dlatego rozumiem ich rozterki, obawy i potrzeby. Największą satysfakcję daje mi widok osób, które dzięki naszej pomocy zaczynają realizować swoje marzenia.
Choć praca jako pośrednik pracy jest dla mnie niezwykle ważna, nadal pracuję realizując swoją pasję we fryzjerstwie.
Eliza jest doskonałym przykładem na to, że ciężka praca i pasja mogą prowadzić do sukcesu. Jej historia to dowód na to, że OHP to nie tylko miejsce nauki zawodu, ale także przestrzeń, gdzie można rozwijać się zawodowo.
Jeśli masz marzenie, tak jak Eliza, nie bój się zrobić pierwszego kroku – być może właśnie OHP pomoże ci je zrealizować!
Z Elizą Krajewską – pośrednikiem pracy/ asystent EURES w MBP w Łomży rozmawiała Malwina Wiśniewska – Główny specjalista CEiPM w Łomży.
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Każdy gest ma moc - życie po powodzi
29.11.2024
-
Wymarzone fryzjerstwo – historia Norberta
15.10.2024
-
Filip – portret młodego działacza
19.09.2024
-
Zawód kucharz – moja pasja
06.08.2024