Wydawca treści
Opiekun osoby starszej – czy to dobry wybór?
Według badania „Barometr zawodów” zleconego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zawód opiekuna osoby starszej znajduje się w czołówce najbardziej poszukiwanych zawodów w Polsce.
Według danych z Głównego Urzędu Statystycznego w naszym kraju żyje ok 15 mln osób w wieku lat 60 i 60+. Starzejące się społeczeństwo to problem, który dotyczy nie tylko Polski, ale również krajów wysokorozwiniętych, takich jak Niemcy, Włochy czy Wielka Brytania.
Predyspozycje
Wybierając zawód opiekuna osoby starszej, należy zadać sobie pytanie, jaki powinien być dobry opiekun? Swoimi spostrzeżeniami podzieliła się ze mną pani Agnieszka Garbala, rekruter jednej z największych w Polsce firm organizujących pracę dla opiekunek i opiekunów w Polsce i za granicą. Na podstawie swoich wieloletnich doświadczeń pani Agnieszka dobrego opiekuna określa jako osobę, którą cechują: empatia, życzliwość wobec otoczenia i podopiecznego, sympatia, zdolność adaptacji do nowych sytuacji, cierpliwość, łatwość nawiązywania kontaktów.
Osoba podejmująca się pracy jako opiekun powinna potrafić znaleźć równowagę pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym, posiadać gotowość na sytuacje trudne, związane ze złym samopoczuciem osoby podopiecznej.
Jak wygląda praca opiekuna?
Opiekun osoby starszej bardzo często pomaga swojemu podopiecznemu w czynnościach życia codziennego, takich jak siadanie, wstawanie, chodzenie oraz mycie.
Prace te można sobie ułatwić, stosując specjalistyczne sprzęty, takie jak: podnośniki kąpielowe, krzesła toaletowe czy łóżka rehabilitacyjne. Korzystając z powyższych rozwiązań również osoby, które muszą dbać o swój kręgosłup, mogą stać się opiekunem osoby starszej.
Sposób opieki jest dobierany indywidualnie do potrzeb podopiecznego – mogą to być regularne wizyty lub też stała opieka nad seniorem w jego domu, tzw. opieka całodobowa. W tych przypadkach opiekun może zajmować się następującymi rzeczami: przygotowywanie i podawanie leków, szykowanie posiłków oraz karmienie seniora, dbanie o higienę podopiecznego, ubieranie, rozbieranie, prace domowe, takie jak sprzątanie, gotowanie, zakupy, umawianie wizyt u lekarza, aktywizacja seniora itd.
Wynagrodzenie
Wybierając zawód opiekuna, należy zwrócić uwagę na kwestie finansowe. Wykwalifikowany opiekun zarabia miesięcznie nawet do kilku tysięcy złoty. Zarobki związane z pracą opiekuna uzależnione są od tego, czy wybieramy pracę za granicą czy w kraju, głównie od znajomości języka obcego, zaangażowania w pracę oraz kontraktu.
Zawód opiekuna osób starszych nie należy do łatwych, jednak daje ogromną satysfakcję, w szczególności tym osobom, które swoja pracą chcą pomagać innym. To od działań tych osób zależy czyjeś życie, zdrowie, dobre funkcjonowanie, ale również dobre samopoczucie uzyskane poprzez towarzystwo drugiej osoby, gdy rodzinie podopiecznego obowiązki zawodowe nie pozwalają na poświęcenie wystarczającej ilości czasu.
Autor: Weronika Antkowiak – pośrednik pracy MCK w Myszkowie
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Częsta zmiana pracy – za i przeciw
03.10.2024
-
Czy warto hobby przekuć w zawód?
24.09.2024
-
Czy to już czas na zmianę pracy?
05.09.2024
-
Trendy na rynku pracy w 2024 roku
21.08.2024
-
Czy każdy może zostać influencerem?
31.07.2024