Wydawca treści
Pierwszy dzień w nowej pracy – jak się zachować?
2021-10-27
Nowe obowiązki, nieznani ludzie – pierwszy dzień w nowej pracy bywa stresujący. Jak się zachować, by wszystko poszło dobrze i nikt nie poczuł się niekomfortowo? Sprawdź nasze wskazówki.
Dobre samopoczucie – także w nowej pracy – zależy w dużej mierze od pozytywnego nastawienia. Dlatego najpierw powiedz sobie, że będzie dobrze, potem zapoznaj się z naszymi wskazówkami, na koniec zastosuj je i ciesz się fajnym pierwszym dniem w nowej pracy.
-
Przygotuj się
Nastawienie psychiczne to jedno. Kolejna ważna rzecz: przypomnij sobie wszystkie istotne informacje o firmie, w której zaczynasz pracę. Były ważne przed rozmową kwalifikacyjną, teraz też się przydadzą. Kto jest twoim przełożonym? Czym zajmuje się twój dział? Jaka jest misja firmy i jak możesz pomóc w jej realizacji? Warto mieć w głowie te informacje.
Przygotuj też odpowiedni strój, tym bardziej – jeśli w firmie obowiązuje dress code. Jeśli możesz nosić się swobodnie, przygotowanie ubrań zniweluje przynajmniej poranny pośpiech. A może w pracy będziesz nosić odzież ochronną? Wtedy przygotuj coś, co ułatwi przebieranie się lub zakładanie na wierzch np. fartucha.
-
Nie spóźnij się
Nic dodać, nic ująć: najgorzej zrobić niekorzystne wrażenie pierwszego dnia już na samym początku – przez spóźnienie, prawda?
-
Postaw na otwartość
Otwórz się: na nową wiedzę i ludzi. Staraj się odznaczać życzliwością i skupieniem. Uśmiech na pewno też pomoże.
-
Poznaj obowiązki i stanowisko pracy
Poznaj szczegółowo swoje obowiązki, zapytaj też o stanowisko pracy, obejrzyj je, poproś o materiały biurowe lub narzędzia potrzebne do pracy, ewentualnie dowiedz się, gdzie jest magazynek z takimi rzeczami. Zapytaj o służbowy strój, jeśli taki istnieje (np. fartuch, odzież ochronna czy kask).
W każdej pracy będziesz mieć szkolenie BHP. Jeśli jest to praca związana z ryzykiem, na pewno takie informacje będą bardzo ważne – stosuj się do zaleceń, noś odzież ochronną czy kask, jeśli wymaga tego twoje stanowisko.
Wdrażanie do nowej pracy nie odbędzie się w jeden dzień, ale już pierwszego dnia warto dowiedzieć się jak najwięcej i zachowywać odpowiedzialnie.
-
Nie bój się pytać
Zainteresowanie twoimi obowiązkami – nawet szczegółowe dopytywanie – będzie lepiej odebrane niż obojętność czy ciche przytakiwanie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – pytaj, bo to oznacza chęć zdobywania wiedzy i zaaklimatyzowania się w nowy miejscu.
-
Poznaj (niepisane) zasady obowiązujące w miejscu pracy
Czy istnieją stałe, niepisane zasady (poza oficjalnym regulaminem pracy, z którym też warto się zapoznać)? Te dotyczące stricte obowiązków, np. cotygodniowe spotkania podsumowujące, sprzątanie stanowiska pracy na koniec dnia, przekazywanie zmiany kolejnej osobie? Przyda się też wiedza o kwestiach „organizacyjnych”, typu przerwy. Dowiedz się, jakie są zasady spożywania posiłków, czy jest jakieś pomieszczenie socjalne, szatnia?
-
Poznaj współpracowników
Staraj się poznać jak najwięcej osób i zapamiętać imiona przynajmniej tych najbliższych współpracowników. To trudne, ale ważne, bo pokazuje twoje skupienie i zaangażowanie. Z czasem życzliwa znajomość nawiązana pierwszego dnia pracy może przerodzić się w przyjaźń, a przynajmniej sympatyczne koleżeństwo.
-
Unikaj plotek
Nie daj się wciągnąć w plotki i personalne przetasowania. Staraj się zachować neutralność – nowej osobie ciężko ocenić obiektywnie, kto ma rację w jakimś sporze. Unikaj też negatywnych wypowiedzi na temat swojej byłej pracy – obgadywanie poprzednich współpracowników czy pracodawcy stawia cię w złym świetle.
-
Zapomnij o prywatnych sprawach
Nie zaczynaj pierwszego dnia od zakupów na allegro czy sprawdzania prywatnego maila. Pierwsze dni w pracy często są kluczowe – nie pozwól sobie na rozpraszanie się. Wycisz powiadomienia w telefonie i skup się na nowych obowiązkach, dając z siebie jak najwięcej.
-
Podziękuj
Na koniec dnia warto podziękować wszystkim, którzy w jakiś sposób pomogli ci się odnaleźć w nowym miejscu pracy – życzliwość za życzliwość.
Powodzenia, będzie dobrze!
Autor: Joanna Buharewicz
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Eurodesk w OHP – twoje okno na świat
08.10.2024
-
Częsta zmiana pracy – za i przeciw
03.10.2024