Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Pierwszy dzień w nowej pracy – jak się zachować?

2021-10-27

Nowe obowiązki, nieznani ludzie – pierwszy dzień w nowej pracy bywa stresujący. Jak się zachować, by wszystko poszło dobrze i nikt nie poczuł się niekomfortowo? Sprawdź nasze wskazówki.

Dobre samopoczucie – także w nowej pracy – zależy w dużej mierze od pozytywnego nastawienia. Dlatego najpierw powiedz sobie, że będzie dobrze, potem zapoznaj się z naszymi wskazówkami, na koniec zastosuj je i ciesz się fajnym pierwszym dniem w nowej pracy.

 

  1. Przygotuj się

Nastawienie psychiczne to jedno. Kolejna ważna rzecz: przypomnij sobie wszystkie istotne informacje o firmie, w której zaczynasz pracę. Były ważne przed rozmową kwalifikacyjną, teraz też się przydadzą. Kto jest twoim przełożonym? Czym zajmuje się twój dział? Jaka jest misja firmy i jak możesz pomóc w jej realizacji? Warto mieć w głowie te informacje.

Przygotuj też odpowiedni strój, tym bardziej – jeśli w firmie obowiązuje dress code. Jeśli możesz nosić się swobodnie, przygotowanie ubrań zniweluje przynajmniej poranny pośpiech. A może w pracy będziesz nosić odzież ochronną? Wtedy przygotuj coś, co ułatwi przebieranie się lub zakładanie na wierzch np. fartucha.

 

  1. Nie spóźnij się

Nic dodać, nic ująć: najgorzej zrobić niekorzystne wrażenie pierwszego dnia już na samym początku – przez spóźnienie, prawda?

 

  1. Postaw na otwartość

Otwórz się: na nową wiedzę i ludzi. Staraj się odznaczać życzliwością i skupieniem. Uśmiech na pewno też pomoże.

 

  1. Poznaj obowiązki i stanowisko pracy

Poznaj szczegółowo swoje obowiązki, zapytaj też o stanowisko pracy, obejrzyj je, poproś o materiały biurowe lub narzędzia potrzebne do pracy, ewentualnie dowiedz się, gdzie jest magazynek z takimi rzeczami. Zapytaj o służbowy strój, jeśli taki istnieje (np. fartuch, odzież ochronna czy kask).

W każdej pracy będziesz mieć szkolenie BHP. Jeśli jest to praca związana z ryzykiem, na pewno takie informacje będą bardzo ważne – stosuj się do zaleceń, noś odzież ochronną czy kask, jeśli wymaga tego twoje stanowisko.

Wdrażanie do nowej pracy nie odbędzie się w jeden dzień, ale już pierwszego dnia warto dowiedzieć się jak najwięcej i zachowywać odpowiedzialnie.

 

  1. Nie bój się pytać

Zainteresowanie twoimi obowiązkami – nawet szczegółowe dopytywanie – będzie lepiej odebrane niż obojętność czy ciche przytakiwanie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – pytaj, bo to oznacza chęć zdobywania wiedzy i zaaklimatyzowania się w nowy miejscu.

 

  1. Poznaj (niepisane) zasady obowiązujące w miejscu pracy

Czy istnieją stałe, niepisane zasady (poza oficjalnym regulaminem pracy, z którym też warto się zapoznać)? Te dotyczące stricte obowiązków, np. cotygodniowe spotkania podsumowujące, sprzątanie stanowiska pracy na koniec dnia, przekazywanie zmiany kolejnej osobie? Przyda się też wiedza o kwestiach „organizacyjnych”, typu przerwy. Dowiedz się, jakie są zasady spożywania posiłków, czy jest jakieś pomieszczenie socjalne, szatnia?

 

  1. Poznaj współpracowników

Staraj się poznać jak najwięcej osób i zapamiętać imiona przynajmniej tych najbliższych współpracowników. To trudne, ale ważne, bo pokazuje twoje skupienie i zaangażowanie. Z czasem życzliwa znajomość nawiązana pierwszego dnia pracy może przerodzić się w przyjaźń, a przynajmniej sympatyczne koleżeństwo.

 

  1. Unikaj plotek

Nie daj się wciągnąć w plotki i personalne przetasowania. Staraj się zachować neutralność – nowej osobie ciężko ocenić obiektywnie, kto ma rację w jakimś sporze. Unikaj też negatywnych wypowiedzi na temat swojej byłej pracy – obgadywanie poprzednich współpracowników czy pracodawcy stawia cię w złym świetle.

 

  1. Zapomnij o prywatnych sprawach

Nie zaczynaj pierwszego dnia od zakupów na allegro czy sprawdzania prywatnego maila. Pierwsze dni w pracy często są kluczowe – nie pozwól sobie na rozpraszanie się. Wycisz powiadomienia w telefonie i skup się na nowych obowiązkach, dając z siebie jak najwięcej.

 

  1. Podziękuj

Na koniec dnia warto podziękować wszystkim, którzy w jakiś sposób pomogli ci się odnaleźć w nowym miejscu pracy – życzliwość za życzliwość.

 

Powodzenia, będzie dobrze!

 

Autor: Joanna Buharewicz


Widok zawartości stron Widok zawartości stron