Wydawca treści
Pomagaj, zwiedzaj, rozwijaj się!
Wolontariat Europejski (EVS) jest dla młodych osób niesamowitą okazją do zwiedzenia najpiękniejszych miejsc na całym świecie. Może przysłużyć się do rozwijania indywidualnych zainteresowań, a także wzbogacić znajomość posługiwania się językiem obcym… a wszystko to jedynie dzięki chęci niesienia pomocy innym.
Unia Europejska oferuje młodym ludziom bardzo atrakcyjne formy rozwoju. Jedną z nich jest Wolontariat Europejski, z którego skorzystać mogą osoby niezależnie od wykształcenia, pochodzenia czy zainteresowań. Każdy młody człowiek ma szansę podjąć wymarzoną pracę poza granicami kraju i jednocześnie poznawać inne kultury, zwiedzać tajemnicze zakątki oraz pogłębiać swoją wiedzę.
Opolska Wojewódzka Komenda OHP w Opolu od wielu lat realizuje projekty związane z Wolontariatem Europejskim. EVS umożliwia pełnienie wolontariatu młodym ludziom w wieku od 18 do 30 roku życia, w czasie od 2 do 12 miesięcy, w kraju oraz za granicą.
Co można robić w ramach wolontariatu?
Wolontariusze są bardzo potrzebni w lokalnych społecznościach głównie:
- przy opiece nad chorymi dziećmi lub osobami starszymi,
- przy pomocy w rozwoju środowiska,
- do promowania ekologii,
- do prac artystycznych i wielu innych.
Wolontariat Europejski nie wymaga żadnego doświadczenia oraz umiejętności językowych. Aby zostać wolontariuszem potrzebne są jedynie chęci do niesienia pomocy oraz ręce do pracy.
Historia Anety
W ubiegłym roku OWK OHP nawiązało współpracę z panią Anetą Sujkowską, uczennicą Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego w Opolu. Aneta od dawna marzyła o wyjeździe do Francji. Od niepamiętnych czasów fascynował ją ten kraj, jego kultura oraz język. Ponadto bardzo pragnęła pomagać innym, jednocześnie zgłębiając umiejętności pracy na poczet osób najbardziej potrzebujących.
Aby móc wziąć udział w Wolontariacie, Aneta musiała wypełnić elektroniczne CV, podając swoje dane i krótki opis swojej osoby. Aneta sama wyszukała organizację, w której będzie pracowała jako wolontariuszka. Wybrała organizację w małej miejscowości Sable-sur-Sarthe, gdzie było wolne miejsce dla osoby mogącej pomóc w procesie edukacji dzieci w lokalnej szkole. Organizatorzy z wielkim entuzjazmem zgodzili się na przyjazd wolontariuszki.
Nauka samodzielności i pomoc innym
Sama procedura wysyłania potrzebnej dokumentacji jest bardzo prosta i szybka, jednak trzeba być pewnym swojej decyzji o wyjeździe. Tego typu akcje wiążą się z opuszczeniem rodzinnego domu na długi okres, z usamodzielnieniem się i stawianiem czoła różnorodnym sytuacjom. Na miejscu zawsze jest opiekun oraz sztab osób, które wprowadzą wolontariusza i pomogą oswoić się z nowym miejscem, które oprowadzą, nauczą oraz towarzyszą przez cały pobyt, aby wolontariat przebiegał w miłej atmosferze oraz bardzo efektywnie.
Aneta Sujkowska pełniła rolę koordynatora lokalnych wydarzeń, organizatora czas wolny dla uczniów szkoły oraz pomagała w pracy w bibliotece publicznej. Wolontariuszka poprzez swoje działania miała okazję prezentować kulturę naszego kraju, co przyczyniło się do rozwoju świadomości europejskiej i przeciwdziałaniu dyskryminacji.
Korzyści z EVS
Wyjazd Anety był wyjazdem długoterminowym, trwał maksymalną ilość czasu, czyli pełny rok. Wolontariuszka była bardzo zadowolona z pobytu we Francji. Nauczyła się o wiele więcej niż przewidywała. Opanowała język francuski, zobaczyła o wiele więcej miejsc niż było w planie, poznała bardzo ważne osobistości – z urzędów miast, gmin, dyrektorów szkół i przedstawicieli młodzieżowych organizacji, którzy byli pod wielkim wrażeniem osobowości i zaangażowania Anety, proponując jej pomoc w przyszłości, przy okazji powrotu do Francji.
Wolontariat Europejski jest bogatym doświadczeniem nie tylko z powodu możliwości wyjazdu do Francji, Anglii, Hiszpanii lub wielu innych krajów, ale również z powodu uzyskania bezcennego doświadczenia i możliwości poznania ludzi, którzy w przyszłości mogą stanowić międzynarodowy kontakt i pomocną dłoń, a także z powodu poszerzenia horyzontów, obycia i przebywania w międzynarodowym towarzystwie.
Autor: Katarzyna Stępień – spec. ds. programów edukacyjnych i wymiany międzynarodowej w Opolu
Źródło:
http://evspolska.pl/ (dostęp: 16.05.2016)
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Czy to już czas na zmianę pracy?
05.09.2024
-
Trendy na rynku pracy w 2024 roku
21.08.2024
-
Czy każdy może zostać influencerem?
31.07.2024
-
Wakacje? Czas na pracę!
02.07.2024
-
10 sposobów, jak zyskać energię w pracy
27.06.2024