Wydawca treści
Poszukiwanie pracy przez Internet – czy to jedyny sposób?
Dlaczego nie możemy znaleźć pracy? Jak skutecznie szukać pracy przez Internet? Co można jeszcze zrobić poza siecią internetową?
Proces pooszukiwania zatrudnienia na przestrzeni ostatnich lat uległ znaczącej zmianie. Kiedyś pracy szukało się poprzez przeglądanie ogłoszeń prasowych, rejestracji w urzędzie pracy lub za pośrednictwem grona znajomych. Częste niepowodzenia tłumaczone były dużą konkurencją, brakiem doświadczenia czy kwalifikacji. Dlaczego dzisiaj nie możemy znaleźć pracy? Czy wiemy jak szukać i gdzie? Jak napisać dobre CV i gdzie je wysłać? Dobre przygotowanie oraz znalezienie odpowiedzi na postawione pytania może być kluczowe i ułatwić proces poszukiwania zatrudnienia. Nikogo już nie zdziwi, że najlepszym źródłem informacji o wolnych posadach jest Internet.
Szukanie pracy przez Internet
Poszukiwanie pracy przeniosło się prawie całkowicie do Internetu, gdzie można szybko, bez wychodzenia z domu, znaleźć najwięcej aktualnych ofert zatrudnienia i praktyk, a co najważniejsze - od razu wysłać dokumenty aplikacyjne. Jednak generalna zasada brzmi, że można aplikować, jeśli spełnia się min. 80% wymagań i kryteriów na dane stanowisko.
Najlepiej jest również zawęzić wyniki wyszukiwania i dopasować do naszych oczekiwań zamiast aplikować setki CV. W Internecie znajdziemy też strony specjalizujące się w doradztwie personalnym i rekrutacjach przez Internet. Warto pozostawić im dane kontaktowe w formie wirtualnego CV, dzięki temu, gdy pojawi się oferta pasująca do naszych kwalifikacji i wymagań, zostaniemy o niej poinformowani.
Coraz więcej propozycji zatrudnienia znaleźć można także na stronach serwisów społecznościowych. Sami pracodawcy oraz znane agencje zatrudnienia zamieszczają informacje o dostępnych wakatach właśnie na swoich profilach na Facebooku. Powszechny dostęp do Internetu zniósł ograniczenia czasowe oraz geograficzne. Bez problemu możemy aplikować lub przeglądać oferty pracy o dowolnej porze. Internet stał się szybkim i najbardziej skutecznym narzędziem w poszukiwaniu zatrudnienia.
Chcieć znaczy móc
Znalezienie zadawalającej nas pracy zależy przede wszystkim od naszego zaangażowania
i pomysłowości. Szukanie zatrudnienia to zajęcie trudne i pracochłonne. Dla pokoleń młodszych Internet jest normalną rzeczywistością. Dla osób starszych, które przywykły do tradycyjnych metod jest to spore wyzwanie. Na pewno warto przyłożyć się i poświęcić czas, by w pełni wykorzystać potencjał rynku pracy i zwiększyć swoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy.
Przydatne wyszukiwarki ofert pracy dla poszukujących:
pracuj.pl, praca.pl, jobs.pl, gazetapraca.pl, gumtree, olx, jobrapido,
Serwisy społecznościowe:
Autor: Urszula Zieleń pośrednik pracy, Punkt Pośrednictwa Pracy Białystok
Źródło:
https://poradnikpracownika.pl,
http://www.gratka.pl,
https://tipy.interia.pl,
https://interviewme.pl,
www.regiopraca.pl
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Szkolenia - czy warto w nie inwestować?
14.01.2025
-
Jak rozpoznać fałszywe oferty pracy?
17.12.2024