Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Poszukiwanie pracy przez Internet – czy to jedyny sposób?

Dlaczego nie możemy znaleźć pracy? Jak skutecznie szukać pracy przez Internet? Co można jeszcze zrobić poza siecią internetową?

Poszukiwanie-pracy-przez-Internet_1160.jpg

Proces pooszukiwania zatrudnienia na przestrzeni ostatnich lat uległ znaczącej zmianie. Kiedyś pracy szukało się poprzez przeglądanie ogłoszeń prasowych, rejestracji w urzędzie pracy lub za pośrednictwem grona znajomych. Częste niepowodzenia tłumaczone były dużą konkurencją, brakiem doświadczenia czy kwalifikacji. Dlaczego dzisiaj nie możemy znaleźć pracy? Czy wiemy jak szukać i gdzie? Jak napisać dobre CV i gdzie je wysłać? Dobre przygotowanie oraz znalezienie odpowiedzi na postawione pytania może być kluczowe  i ułatwić proces poszukiwania zatrudnienia. Nikogo już nie zdziwi, że najlepszym źródłem informacji o wolnych posadach jest Internet.

 

Szukanie pracy przez Internet

Poszukiwanie pracy przeniosło się prawie całkowicie do Internetu, gdzie można szybko, bez wychodzenia z domu, znaleźć najwięcej aktualnych ofert zatrudnienia i praktyk, a co najważniejsze - od razu wysłać dokumenty aplikacyjne. Jednak generalna zasada brzmi, że można aplikować, jeśli spełnia się min. 80% wymagań i kryteriów na dane stanowisko.

Najlepiej jest również zawęzić wyniki wyszukiwania i dopasować do naszych oczekiwań zamiast aplikować setki CV. W Internecie znajdziemy też strony specjalizujące się w doradztwie personalnym i rekrutacjach przez Internet. Warto pozostawić im dane kontaktowe w formie wirtualnego CV, dzięki temu, gdy pojawi się oferta pasująca do naszych kwalifikacji i wymagań, zostaniemy o niej poinformowani.

Coraz więcej propozycji zatrudnienia znaleźć można także na stronach serwisów społecznościowych. Sami pracodawcy oraz znane agencje zatrudnienia zamieszczają informacje o dostępnych wakatach właśnie na swoich profilach na Facebooku. Powszechny dostęp do Internetu zniósł ograniczenia czasowe oraz geograficzne. Bez problemu możemy aplikować lub przeglądać oferty pracy o dowolnej porze. Internet stał się szybkim i najbardziej skutecznym narzędziem w poszukiwaniu zatrudnienia.

 

Chcieć znaczy móc

Znalezienie zadawalającej nas pracy zależy przede wszystkim od naszego zaangażowania
i pomysłowości. Szukanie zatrudnienia to zajęcie trudne i pracochłonne. Dla pokoleń młodszych Internet jest normalną rzeczywistością. Dla osób starszych, które przywykły do tradycyjnych metod jest to spore wyzwanie. Na pewno warto przyłożyć się i poświęcić czas, by w pełni wykorzystać potencjał rynku pracy i zwiększyć swoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy.

 

Przydatne wyszukiwarki ofert pracy dla poszukujących:

pracuj.pl, praca.pl, jobs.pl, gazetapraca.pl, gumtree, olx, jobrapido,

 

Serwisy społecznościowe:

www.goldenline.pl.

www.linkedin.com

 

 

Autor:  Urszula Zieleń pośrednik pracy, Punkt Pośrednictwa Pracy Białystok

Źródło:
https://poradnikpracownika.pl,
http://www.gratka.pl,
https://tipy.interia.pl,
https://interviewme.pl,
www.regiopraca.pl

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron