Wydawca treści
Praca na wakacje - kilka wskazówek
Wakacje to czas wypoczynku i beztroski. Bardzo często jest on także okazją dla młodzieży na zarobienie dodatkowych pieniędzy.
Kto może pracować?
Pracę może podjąć każdy kto skończył 16 lat. Do ukończenia 18 lat traktowany jest jako pracownik młodociany. Trzeba posiadać zaświadczenie lekarskie, że wykonywana praca nie zagraża zdrowiu.
Jaką pracę można wykonywać?
Pracownik młodociany, który nie ma kwalifikacji zawodowych może wykonywać tzw. prace lekkie. Spis tych prac zatwierdzony przez inspektora pracy powinien znajdować się w firmie. Czas pracy nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Pracownik młodociany nie może pracować w godzinach nocnych (między 22.00 a 6.00). Młodzież nie może pracować na produkcji oraz przysprzedaży wyrobów alkoholowych.
Gdzie można podjąć pracę na wakacje?
Jeśli posiadasz uzdolnienia plastyczne, manualne i jesteś kreatywny to świetnie sprawdzisz się jako animator zabaw dla dzieci w ośrodkach wczasowych i hotelach. Do twoich zadań będzie należało np. malowanie twarzy dzieci, tańce animacyjne, robienie baniek mydlanych, zabawy z chustą animacyjną. Za godzinę pracy możesz otrzymać od 15 do 30 złotych.
Jeżeli masz książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych możesz znaleźć pracę w branży gastronomicznej jako sprzedawca hamburgerów, hot-dogów, zapiekanek z tzw. foodtracków – bardzo popularnych w miastach turystycznych. Innym rozwiązaniem jest praca jako kelner/kelnerka. Zarobki zależą od ilości zamówień i wysokości otrzymywanych napiwków. Natomiast jeżeli posiadasz prawo jazdy kat. AM (na motorowery) lub B możesz zostać dostawcą pizzy. Bardzo popularna wśród młodzieży jest też praca w restauracji McDonald's. Inną opcją może być sprzedaż lodów, frytek, popcornu czy innych przekąsek w budkach gastronomicznych i bezpośrednio przy plaży.
Możesz pracować również jako kolporter ulotek i gazetek promocyjnych. Wynagrodzenie średnio wynosi od 4 do 10 złotych na godzinę.
Jeśli nie boisz się pracy fizycznej możesz podjąć się zbiórki owoców lub warzyw. Musisz liczyć się z tym, że zarobek twój będzie uzależniony od ilości zebranych owoców.
Innym rozwiązaniem jest praca w marketach przy układaniu towaru, jeśli jesteś osobą pełnoletnią, posiadającą ważną książeczkę sanepidu.
Jeśli jesteś pełnoletni i posiadasz ukończony kurs ratownika wodnego i kwalifikowanej pierwszej pomocy możesz być ratownikiem na basenie, plaży.
Jeżeli nie zainteresowała cię żadna z powyższych opcji możesz także sam umieścić ogłoszenie w Internecie lub swoim miejscu zamieszkania, np. o pomocy w robieniu zakupów, o opiece nad zwierzętami czy opiece nad dzieckiem.
Autor: Emilia Jastrząbek - doradca zawodowy, Małgorzata Malczyk - specjalista ds. rozwoju zawodowego, Sylwia Szaleniec - pośrednik pracy stażysta (MCK Łowicz)
Źródło: „AAA…jak zdobyć pracę?", Cogito 2017, nr 6, str. 20-21. http://www.pl.edu.pl/praca-na-wakacje/studia-medyczne-rekrutacja
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Czy to już czas na zmianę pracy?
05.09.2024
-
Trendy na rynku pracy w 2024 roku
21.08.2024
-
Czy każdy może zostać influencerem?
31.07.2024
-
Wakacje? Czas na pracę!
02.07.2024
-
10 sposobów, jak zyskać energię w pracy
27.06.2024