Wydawca treści
Praca tymczasowa – wady i zalety
Szukając pracy na pewno nieraz spotkałeś się z ofertami pracy tymczasowej. Dla wielu młodych ludzi jest to szansa na znalezienie zatrudnienia w niełatwej obecnie sytuacji na rynku pracy.
Mimo, że taka forma daje możliwości tobie i twojemu pracodawcy, ciągle budzi kontrowersje. Na pewno zdarzyło Ci się odrzucić tego typu oferty. Dlaczego warto jednak skorzystać z takich ofert, a także na co warto zwrócić uwagę?
Poznaj wady i zalety pracy tymczasowej.
Czym jest praca tymczasowa?
Praca tymczasowa to wykonywanie zadań na rzecz danego pracodawcy użytkownika przez okres nie dłuższy niż wskazany w ustawie (w ciągu 3 lat nie możesz pracować za pośrednictwem danej agencji nie dłużej niż 18 miesięcy u jednego pracodawcy).
Zadania pracownika tymczasowego:
- muszą mieć charakter sezonowy/okresowy/doraźny,
- polegają na wykonywaniu obowiązków, których pracownicy zatrudnieni przez pracodawcę użytkownika nie mogą wykonać terminowo lub nie należy to do ich obowiązków.[1]
Praca tymczasowa jest stosunkiem pracy pomiędzy pracownikiem, pracodawcą i agencją pracy tymczasowej. Polega to na tym, że formalnie zatrudniony jesteś przez agencję pracy tymczasowej, natomiast obowiązki wykonujesz u pracodawcy. Sprawami administracyjnymi zajmuje się agencja pracy tymczasowej.
Pozostajesz pracownikiem agencji, bez względu na to, w jakiej firmie pracujesz.
Kto może być pracownikiem tymczasowym?
Praca tymczasowa skierowana jest przede wszystkim do osób niepełnoletnich oraz do studentów studiów dziennych i wieczorowych ze względu na ich dyspozycyjność. W związku z tym, jest to atrakcyjna forma zatrudnienia wakacyjnego. Dodatkowo może to być także rozwiązanie dla osób, które straciły pracę i szybko potrzebują nowej.
Zalety pracy tymczasowej
Praca tymczasowa z perspektywy pracownika ma wiele zalet. Są to:
- Łatwość i szybkość zatrudnienia. Pracę przez agencję pracy tymczasowej może podjąć każdy. Nawet ten, kto nie ma kwalifikacji czy ukończonych dodatkowych kursów. Dodatkowo przy tej formie pracy zazwyczaj nie ma procesu rekrutacji.
- Elastyczny czas pracy. Sam ustalasz grafik pracy dostosowując go do zajęć szkolnych bądź na studiach.
- Możliwość uzyskania wyższego wynagrodzenia. Jeśli pracodawca natychmiast potrzebuje dodatkowego pracownika, możesz zarobić więcej niż osoba zatrudniona na etacie.
- Możliwość rozwoju. Praca tymczasowa daje możliwości uczenia się, zbierania wiedzy, nabywania umiejętności oraz nowych kwalifikacji. Jest też świetnym wyjściem dla osób, które jeszcze nie wiedzą, co chcą robić w życiu, a ciągle szukają swojej ścieżki zawodowej.
- Szansa na stałe zatrudnienie. Będąc pracownikiem tymczasowym masz okazję zaprezentowania się z jak najlepszej strony – tak by w przyszłości móc podjąć pracę bezpośrednio u pracodawcy.
- Prawo do niektórych świadczeń. Chodzi tu głównie o prawo do urlopu wypoczynkowego. Przysługuje on w wymiarze 2 dni za każdy przepracowany miesiąc.
Wady pracy tymczasowej
Praca tymczasowa posiada również słabe strony.
- Brak stabilizacji zawodowej. Umowy z agencjami są zazwyczaj umowami krótkoterminowymi.
- Wykonywanie nieciekawych zadań. Zdarza się, że pracownicy tymczasowi wykonują pracę, której pracownicy etatowi nie mają czasu wykonać.
- Nadużywanie pracy tymczasowej. Niestety, coraz częściej przedsiębiorstwa stosują pracę tymczasową, aby zaoszczędzić na kosztach. Długotrwałe zatrudnienie powinno mieć inną formę, np. stosunek pracy.
Korzystanie z agencji pracy tymczasowej niesie za sobą zarówno plusy, jak i minusy.
Z jednej strony oferuje możliwość rozwoju, różnorodność, elastyczność, z drugiej – nie daje poczucia bezpieczeństwa na niepewnym rynku pracy.
Pewne jest to, że jest to idealna praca dla młodych ludzi bez doświadczenia, chcących zarabiać. Podejmując pracę tymczasową warto więc znać jej różne strony.
Autor: Ilona Szamatowicz-Kaczmarczyk – pośrednik pracy-stażysta MCK Augustów
Źródła:
[1] http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20031661608
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-praca-tymczasowa-czy-warto
hrstandard.pl/.../efektywnosc-pracy-tymczasowej-oczami-pracodawcy-i-pracownika
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Jak rozpoznać fałszywe oferty pracy?
17.12.2024