Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Praca wakacyjna – jak zarobić i nie stracić

Warto pamiętać, że praca w okresie przerwy wakacyjnej może się okazać świetną inwestycją w siebie. Dzięki niej nie tylko zarobisz pieniądze na swoje wydatki, ale również zdobędziesz dodatkowe doświadczenie do swojego CV.

Praca_Wakacyjna_1160.jpg

Dla potencjalnego pracodawcy w przyszłości będzie to świadectwem tego, że nie jesteś leniem czy pozorantem, który dużo mówi a mało robi, lecz osobą przedsiębiorczą, niebojącą się nowych wyzwań i obowiązków, która czas wolny poświęca na doskonalenie się. A w taką osobę zawsze warto zainwestować.

Sezonowa praca to również nowe znajomości. Te przelotne, ale także te, które zostaną na dłużej. Nigdy nie wiesz, czy były pracodawca nie będzie szukał pracownika na stałe, a może poleci Cię innemu pracodawcy?

Wakacyjna praca – to proste!

Pracy wakacyjnej warto zacząć szukać jak najwcześniej. Nie czekaj na ostatnią chwilę, ponieważ najatrakcyjniejsze oferty mogą już być nieaktualne. Jeśli jednak dopiero w lipcu zdecydowałeś się, że chcesz pracować – nie przejmuj się, na pewno jeszcze znajdziesz wiele ofert!

Na początek ważne jest, byś dobrze się zastanowił, jaki konkretnie rodzaj pracy sezonowej Cię interesuje. Możliwości jest naprawdę wiele: od roznoszenia ulotek, przez pracę przy zbiorze owoców, w szklarni, sklepach, restauracjach czy pubach, na pracy przy promocjach produktów kończąc.

Ciekawym i coraz bardziej popularnym pomysłem na zarobienie kilku groszy są mniej standardowe rodzaje prac t.j.: wyprowadzanie psów na spacery, koszenie trawników czy pielęgnacja ogrodów.

W dalszym ciągu najpowszechniejszym sposobem znalezienia pracy wakacyjnej jest poszukiwanie przez bliższych i dalszych znajomych. Im więcej osób wie, że szukasz zajęcia, tym większa szansa na jego znalezienie.

Jednak to tylko jedna z opcji. Poza tym masz jeszcze do dyspozycji:

  • agencje pracy tymczasowej
  • Młodzieżowe Biura Pracy
  • Powiatowe Urzędy Pracy
  • portale internetowe z ogłoszeniami o pracy sezonowej
  • ogłoszenia na tablicach ogłoszeniowych w Twojej okolicy
  • ogłoszenia w sklepach, restauracjach itp.

Warto też przejść się po najbliższej okolicy i popytać właścicieli restauracji czy sklepów w Twojej miejscowości – nawet tam, gdzie nie wiszą żadne ogłoszenia. Jak widzisz – jest wiele możliwości – jeśli się naprawdę chce. Pamiętaj, że praca sama do Ciebie nie przyjdzie. Musisz wykazać zaangażowanie i aktywność.

Nie daj się oszukać!

Niestety, w dalszym ciągu można spotkać nieuczciwych pracodawców, którzy chcą zarobić na pracownikach sezonowych, zwłaszcza tych młodych i niedoświadczonych. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i zachować tylko dobre wspomnienia z wakacyjnej przygody z pracą, należy kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem i kilkoma radami, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Oto one:

Żądaj umowy na piśmie, bez względu na to, jaki rodzaj pracy będziesz wykonywać. Tylko w ten sposób jasno zostanie określony zakres Twoich obowiązków czy godzinowa stawka. Pamiętaj, że według obecnych przepisów umowa o pracę powinna być podpisać najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy!

Dzięki umowie na piśmie łatwiej egzekwować swoje prawa w razie kłopotów (pomocna będzie w takich wypadkach Państwowa Inspekcja Pracy).

Unikaj odpowiadania na oferty pracodawców, którzy nie podają swoich danych, konkretnych kwot wynagrodzenia czy bardzo ogólnikowo piszą o obowiązkach, a jedynie obiecują sporą sumkę na koncie.

Oferty typu „praca tylko dla kobiet” czy „tylko młode panie” najczęściej nie dotyczy modelingu; taka oferta powinna wzbudzić Twoją nieufność – zdrowy rozsądek to podstawa!

Nie pracuj za wszelką cenę. Jeśli warunki przedstawione przez przyszłego pracodawcę nie odpowiadają Ci (niska stawka, długie godziny pracy, mało komfortowe miejsce pracy itp.), to daj sobie spokój i poszukaj czegoś innego. Z pracy na siłę jeszcze nikt nie skorzystał i możesz się tylko zrazić.

Dobrym nawykiem jest sprawdzenie przyszłego pracodawcy. Można to zrobić, pytając wśród znajomych lub w Krajowym Rejestrze Sądowym czy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Pytaj, pytaj i jeszcze raz pytając – to najlepszy sposób, by uniknąć nieporozumień bądź nieprzyjemnych sytuacji wynikających z braku informacji czy wzajemnego niezrozumienia się stron.

Jeszcze przed podpisaniem umowy ustal z pracodawcą bardzo szczegółowo wszystkie warunki zatrudnienia, by uniknąć ewentualnych „ukrytych" kosztów np. zakwaterowania czy wyżywienia.

Pamiętaj, że praca wakacyjna powinna mieć jedną, najważniejszą cechę – powinna Cię cieszyć i sprawić, że po jej skończeniu już będziesz myślał o następnej. Dodatkowe pieniądze, satysfakcja i nowe doświadczenie to elementy bonusowe, które przyniosą Ci korzyść także w codziennym życiu. I tego właśnie Ci życzymy!

Autor: Katarzyna Wachowska, st. wychowawca HP 1-63 w Strzelinie

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron