Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Praca za granicą – czy warto wyjechać na wakacje z agencją?

2025-07-16

Kusi cię praca za granicą, ale paraliżuje strach przed nieznanym? Pomożemy ci rozważyć, czy zarobkowy, wakacyjny wyjazd do innego kraju za pośrednictwem agencji pracy to dobry pomysł. Z artykułu dowiesz się, jakie są zalety, wady, koszty i ryzyko takiego rozwiązania.

Samodzielnie czy z agencją?

Wyjazd na własną rękę może wydawać się kuszący, chociażby ze względu na ograniczenie kosztów. Nie da ci jednak poczucia bezpieczeństwa ani nie uchroni przed nieuczciwym pracodawcą – np. pracą w nadgodzinach czy niewypłacaniem wynagrodzenia. W tym wypadku wszelkie formalności, logistyka dotycząca zakwaterowania i dojazdu pozostają na twojej głowie. Wyjazd na własną rękę może więc okazać się ryzykowny.

 

Agencja pracy

Agencja pracy tymczasowej świadczy usługi z zakresu pośrednictwa pracy. Podpisując umowę z agencją, świadczysz pracę na rzecz podmiotu użytkownika, czyli pracodawcy. Agencja jest pośrednikiem między tobą a zagranicznym pracodawcą i zarazem twoim reprezentantem.

 

Zalety korzystania z usług agencji pracy

Agencja daje ci przede wszystkim pewność, że oferta pracy jest zweryfikowana i pochodzi od wiarygodnego pracodawcy. Co za tym idzie, zapewnia legalną pracę (takie jest jej zadanie) oraz (co wygodne dla ciebie) dopełnienie wszelkich formalności, m.in. podpisanie umowy. Dodatkowo w niektórych wypadkach możesz liczyć na załatwienie ubezpieczenia.

 

Gdyby na miejscu pojawiły się problemy, możesz skorzystać ze wsparcia koordynatora, który mówi w twoim języku. Da ci to komfort w razie obawy, że nie dogadasz się ze swoją znajomością języka obcego.


Agencje zawodowo zajmują się wysyłaniem do pracy, w związku z czym oferują szeroki wachlarz ofert sezonowych. Możesz wybierać między rolnictwem, ogrodnictwem, gastronomią czy przetwórstwem.
 

Ważnym aspektem jest pomoc w organizacji transportu i zapewnieniu zakwaterowania. Wybierając wyjazd z agencją pracy oszczędzasz czas i nerwy.

 

Wady wyjazdu z agencją

Decydując się na wyjazd z agencją pracy, musisz liczyć się z opłatami za jej pośrednictwo. Niekiedy są to koszty ukryte, które mogą wpływać na twoje zarobki. Dodatkowo obciążony jesteś kosztami zakwaterowania, które również potrącane są z twojej wypłaty. Miejscem noclegowym może okazać się np. barak z piętrowymi łóżkami, czyli miejsce mało kofortowe, a pomimo to kosztowne, ponieważ załatwiane przez pośrednika.

 

Korzystając z pośrednictwa agencji musisz liczyć się z brakiem elastyczności. Pracujesz w ściśle określonych godzinach i nie masz możliwości wzięcia wolnego np. na zwiedzanie.

 

Ryzyko

Pamiętaj, że oszustwa się zdarzają. Nawet jeśli współpraca między agencją a pracodawcą jest prawidłowa, to na miejscu może się okazać, że postępuje on nieetycznie względem pracowników – np. opóźnia wypłaty wynagrodzenia lub zmusza do pracy w nadgodzinach.

 

Popularne kierunki

Najczęściej wybieranymi krajami do pracy sezonowej są Niemcy, Holandia i Skandynawia (Szwecja, Norwegia, Dania).

 

Niemcy kuszą sąsiedztwem – niedaleką odległością od Polski. W tym kraju, podobnie jak w Holandii, pracownicy z Polski podejmują prace przy zbiorze owoców i warzyw, w rolnictwie, ogrodnictwie, gastronomii, a także w logistyce i na magazynach. Choć te rodzaje prac przeważają, istnieje też możliwość opieki nad osobami starszymi.

 

Typowym zajęciem w Holandii jest przede wszystkim zbiór kwiatów. W Skandynawii pracownicy sezonowi zazwyczaj zajmują się rybołówstwem i przetwórstwem. Popularny jest też zbiór owoców, szczególnie truskawek i warzyw.

 

Koszty

Skandynawia jest najdalszym kierunkiem, ale i najlepiej płatnym. Koszty życia są tam wyższe niż w innych krajach europejskich. Skandynawia słynie z korzystnych warunków socjalnych. Wybór ofert pracy nie jest tak różnorodny jak w Niemczech czy Holandii. Wymagania są również wyższe. Znajomość języka jest mile widziana.

 

Holandia plasuje się po środku trzech wymienionych wcześniej destynacji. Nie jest państwem najtańszym. Wysokie koszty życia możesz spotkać głównie w dużych miastach.

 

Najbardziej zbliżonym cenowo do Polski krajem są Niemcy. Koszty życia są tam wyższe niż u nas, ale nie tak bardzo odczuwalne jak w Holandii czy Skandynawii.

 

Praktyczne wskazówki

Dla swojego bezpieczeństwa dowiedz się, czy dana agencja działa legalnie, sprawdzając, czy ma wpis do tzw. KRAZ, czyli Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Jeśli oferuje umowę pisemną, prawdopodobnie jest wiarygodna.

 

Zanim wyjedziesz, zadbaj o podpisanie umowy. Dobrze by było, żeby była spisana nie tylko w języku obcym, ale i twoim ojczystym. Nie podpisuj „w ciemno”, zapoznaj się z nią i skonsultuj z kimś zaufanym. 

 

W Narodowym Funduszu Zdrowia możesz bezpłatnie wyrobić tzw. kartę EKUZ, czyli ubezpieczenie zdrowotne obowiązujące w Unii Europejskiej.

 

Zasięgnij języka o agencji wśród znajomych i poczytaj opinie w Internecie. Złe recenzje zazwyczaj zostają wyrażone i można je znaleźć.

 

Na wszelki wypadek weź ze sobą trochę gotówki.

 

Jeśli nie czujesz się pewnie w komunikacji językiem obcym, zabierz ze sobą kieszonkowe wydanie rozmówek w danym języku. Możesz też korzystać z translatorów dostępnych w Internecie.

 

EURES

Warto rozważyć wyjazd zorganizowany za pośrednictwem EURES (Europejska Sieć Służb Zatrudnienia). EURES dysponuje zweryfikowaną, legalną bazą ofert pracy w Unii Europejskiej. Doradców EURES znajdziesz w Ochotniczych Hufcach Pracy. Pomogą ci w przygotowaniu CV czy tłumaczeniu umów. Z ich porad możesz skorzystać bezpłatnie.

 

Praca za granicą, choćby na krótki okres, to przede wszystkim zarobki wyższe niż w kraju. Takie, które pozwolą ci odłożyć na konkretne wydatki. Wartością dodaną takiego wyjazdu są: nowe doświadczenie, obycie w świecie, poznanie nowej kultury i ludzi. Praca fizyczna nie wymaga doświadczenia czy szczególnych umiejętności, a chęci.

 

Przeanalizuj plusy i minusy wyjazdu z agencją. Ostateczny rachunek, jeśli weźmiesz pod uwagę twoją wygodę i bezpieczeństwo, zapewne wyjdzie na korzyść współpracy z agencją pracy tymczasowej. Za komfort trzeba płacić. Miej na uwadze, jak wiele spraw do załatwienia ci odchodzi i nie musisz się nimi przejmować dzięki pomocy świadczonej przez agencję.

 

 

Autor: Marta Halicka

Źródła:

https://blog.europa.jobs/pl/art-wyjazd-z-agencja-pracy/

https://porady.pracuj.pl/praca/praca-sezonowa-za-granica-wskazowki

https://www.timetax.pl/holandia/praca-w-holandii-zarobki-wyjazd-praca-holenderska-czy-oplaca-sie-jechac-do-pracy-w-holandii/

https://www.soltysiaktour.pl/wyjazd-do-pracy-w-niemczech-co-warto-wiedziec/

https://www.unityline.pl/blog/praca-sezonowa-w-norwegii-co-warto-wiedziec

https://eures.europa.eu/index_pl

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron