Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Praktyki i staże – prosty sposób na doświadczenie zawodowe

Absolwent szkoły, nawet tej najlepszej, staje po ukończeniu edukacji przed koniecznością znalezienia pracy. Pracodawca, prócz gruntownego wykształcenia, oczekuje od młodego kandydata licznych umiejętności przydatnych w konkretnym zawodzie, a przede wszystkim oczekuje doświadczenia.

praktyki_staze_1160.png

Tylko w jaki sposób zdobyć praktykę zawodową w czasie wieloletniej edukacji?

Staże i praktyki wakacyjne

Poświęcając czas nauce trudno pracować, zwłaszcza na stanowisku, które zagwarantuje zdobycie kierunkowego doświadczenia zawodowego. Dlatego warto rozważyć opcję pracy podczas wakacji.

Wiele firm oferuje podczas przerwy w nauce możliwość odbycia praktyk i staży zawodowych. Częstą obiekcją wśród potencjalnych praktykantów jest konieczność pracy za darmo. Wiadomo, że każdy chce zarabiać za swoje zaangażowanie w obowiązki zawodowe uczciwe pieniądze. Mimo to, warto potraktować taką pracę nie jako stratę czasu, ale jako inwestycję w swoją przyszłość.

Staże i praktyki zawodowe to doskonała okazja, aby poznać kulisy pracy w swoim wymarzonym zawodzie. Sprawdzenie, czy nasze wyobrażenia o realiach są zbieżne z rzeczywistością. To też idealna szansa, aby nawiązać znajomości ze współpracownikami, które mogą zaowocować w przyszłości. Przede wszystkim jednak, to świetny moment, by pokazać, że nadajesz się do tej pracy. Warto wykazać zaangażowanie, by zwrócić uwagę szefa. W końcu statystyki mówią, że ponad 60% stażystów znajduje zatrudnienie w firmie w której odbywa staż.

Praktyki podczas szkoły

Kolejną możliwością do zdobycia doświadczeń są praktyki zawodowe wpisane w program nauczania w szkole lub na studiach. Tego typu zajęcia podlegają już kontroli opiekuna praktyk i dają mniejszą swobodę działania. Mimo to, są doskonałą okazją do sprawdzenia się w swoim wymarzonym zawodzie.

W ostatnich latach ponownie kładzie się nacisk na szkoły zawodowe, które gwarantują zdobycie dużego doświadczenia zawodowego. Dzięki podzieleniu bloku zajęć na teoretyczne i praktyczne, proces edukacji gwarantuje zdobycie tego, co na rynku pracy jest najcenniejsze, czyli pragmatycznych umiejętności. Dlatego warto już na etapie wyboru szkoły średniej rozważyć, jaki profil szkoły będzie najodpowiedniejszy przy szlifowaniu umiejętności, które będą najbardziej potrzebne w twojej wymarzonej profesji.

Najlepszy start do kariery

Niezależnie od opcji praktyk, którą wybierasz, pamiętaj, że to cenne doświadczenie, które pozwoli ci się skonfrontować z rynkiem pracy oraz zaobserwować osoby, które wykonują zawód, do jakiego aspirujesz. Dzięki takim doświadczeniom masz możliwość zweryfikowania swoich planów na przyszłość oraz sprawdzenia w praktyce umiejętności teoretycznych.

Koniecznie należy pamiętać, by po zakończeniu praktyk prosić o wydanie zaświadczenia o ich odbyciu oraz o list referencyjny. Dzięki takim informacjom w CV, starając się o swoją wymarzoną posadę, jesteś o krok przed konkurentami.

 

Autor: Wioletta Hupa


Widok zawartości stron Widok zawartości stron