Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Proaktywność - więcej niż przypadek

W dzisiejszych czasach, kiedy świat oczekuje od nas pełnej gotowości, zaangażowania i bycia najlepszym we wszystkich niemal dziedzinach życia, coraz częściej mówi się o proaktywności. Proaktywność uważa się też za jedną z podstawowych cech osobowości ludzi sukcesu oraz za jeden z najistotniejszych nawyków skutecznego działania w życiu osobistym i zawodowym.

proaktywność_1160.jpg

Według Słownika języka polskiego, proaktywność to postawa, w której bierzemy odpowiedzialność za swoje życie poprzez dokonywanie wyborów, ustalanie i realizację celów. To zachowania, dzięki którym sami podejmujemy decyzje, również zawodowe. Zatem, o ile nie warto ścigać się ze wszystkimi i we wszystkim, może warto przyjrzeć się swoim postawom i wypracować takie, które pozwolą nam żyć tak jak chcemy, a nie tak, jak pozwolą nam inni.

Określaj cele

Często narzekamy na swoją pracę i jednocześnie odkładamy na później decyzję o jej zmianie. Zamiast wziąć sprawy w swoje ręce, liczymy na przypadek, że coś samo zmieni się na lepsze.

Jaką więc przyjąć postawę, by słowa B. Tracy`ego: „Jeśli nie ustalasz celów dla siebie, jesteś skazany na pracowanie przy osiąganiu celów kogoś innego" nie stały się dla ciebie wyrocznią?

Zacznijmy od określania celów. Jeśli już będziemy wiedzieć, czego oczekujemy od naszej pracy, będziemy mogli podjąć świadome działania, które nas do tego celu przybliżą. Może niezbędne okażą się dodatkowe kwalifikacje, by zdobyć nową wymarzoną pracę? Ważny jest zatem plan działań, dzięki któremu odpowiednio przygotujemy się do zmian.

Zmieniaj to, co możesz

Według S. R. Covey`a jedną z podstawowych zasad ludzi proaktywnych jest angażowanie w pełni swojej energii w to wszystko, na co mamy wpływ. Pomyśl jakie i w jaki sposób twoje doświadczenia, osiągnięcia, talenty i wiedzę możesz wykorzystać. Nie skupiaj się na tym, czego sam nie możesz zmienić, co jest zależne od innych osób lub czynników np. pogoda.

Proaktywność to również twoja uważność, umiejętność obserwacji tego, co dzieje się wokół nas. Przyglądaj się ludziom, sytuacjom. Próbuj w każdej z nich znaleźć coś dla siebie. Jeśli masz okazję, opowiadaj o swoich zainteresowaniach. Nie bój się powiedzieć innym, że szukasz pracy, może wujek kolegi szuka pracownika o podobnych kwalifikacjach do twoich?

Ludzi proaktywnych cechuje też odpowiednie słownictwo, odzwierciedlające ich myślenie i otwartość na życie. Badania dowodzą, że stosując odpowiedni język, jesteśmy w stanie wpływać na funkcjonowanie naszego mózgu. Zatem niech wyrażenia: zobaczę, co da się zrobić, spróbuję, wybieram, poszukam rozwiązania, na stałe wejdą do naszego osobistego słownika.

W życiu „Nie chodzi o to, by nadawać priorytety temu, co masz w planie, ale by planować zgodnie z priorytetami [1]. Zatem próbujmy!

 

Autor: Aldona Bartłomiejczak Specjalista ds. rozwoju zawodowego MCK w Pińczowie

Przypis:

[1] Stephen R. Covey „7 nawyków skutecznego działania", 2012


Widok zawartości stron Widok zawartości stron