Wydawca treści
Prosty przepis na dobry zawód
Zainteresowania pozwalają nam na chwilę relaksu, oderwanie się od codzienności, nabrania dystansu co całego świata i samych siebie.
Niby banalne. Ale wielokrotnie to właśnie dzięki nim się rozwijamy, a w naszych głowach rodzą się marzenia, które małymi kroczkami realizujemy i spełniamy.
Uzdolnienia
Słyszymy lub mówimy czasem, że ktoś z naszego otoczenia jest bardzo uzdolniony. Koleżanka Anka ma bardzo dobre wyniki w matematyce i fizyce. Kuzyn Wojtek naprawi każdy sprzęt domowy. Siostra śpiewa i gra na gitarze, a ciotka Zosia ma zdolności artystyczne, maluje obrazy i robi piękne swetry na drutach.
A ja? Jakie mam uzdolnienia? Czy potrafię odkryć w sobie zdolności? Zwróćmy też uwagę na uzdolnienia naszych rodziców. Czy nie odziedziczyliśmy po nich np. dobrego słuchu muzycznego czy szybkiego i logicznego rozwiązywania działań arytmetycznych?
Wybór zawodu
Często zadajemy sobie pytanie „Kim chcę być?", „Jaki zawód powinnam/powinienem wybrać?" Są to trudne pytania, na które od razu nie znajdziemy odpowiedzi. To prawda, każdy jest kowalem swojego losu i samodzielnie powinien podjąć tak ważną dla siebie życiową decyzję.
Co nie znaczy, że nie możemy słuchać rad innych. Słuchajmy, ale nie wzorujmy się, niech to nie będą niespełnione marzenia naszych rodziców, decyzje koleżanek, kolegów, nie kierujmy się też modą i trendami, ale podejmujmy decyzje właśnie zgodne z naszymi zainteresowaniami. Będzie to wybór najbardziej trafny, idealny. Potraktujmy nasze trwałe, niezmienne zainteresowania jako drogowskaz w wyborze ścieżki zawodowej.
A może przepis na idealny zawód?
Składniki:
• 1 szklanka zainteresowań
• po 2 łyżki cech charakteru
• szczypta temperamentu
• ¾ szklanki uzdolnień
• 200 ml informacji o naszym stanie zdrowia
• garść informacji na temat szkół, które kształcą w zawodach nas interesujących
• 200 g informacji o wybranym zawodzie
• filiżanka informacji o zmieniającym się rynku pracy
Wykonanie:
Wszystkie składniki dokładnie, samodzielnie wymieszaj, przypraw szczyptą szczęścia. Wstaw do nagrzanego piekarnika zmieniających się trendów na rynku pracy i przeciwności losu :)
Autor: Izabela Gołuch-Micorek, doradca Zawodowy
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Szkolenia - czy warto w nie inwestować?
14.01.2025
-
Jak rozpoznać fałszywe oferty pracy?
17.12.2024