Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Rola wizerunku w poszukiwaniu pracy

Czy nasz wizerunek może odgrywać rolę w poszukiwaniu pracy? Czy znane wszystkim powiedzenie „Jak cię widzą tak cię piszą” jest nadal aktualne?

Rola_wizerunku_1160.jpg

Nie ulega wątpliwości, że nasz wizerunek odgrywa ważną rolę w poszukiwaniu pracy. Można powiedzieć, że jest naszą wizytówką.

Pierwsze wrażenie

Pierwsze wrażenie decyduje o zdaniu jakie osoby mające kontakt z nami wyrabiają sobie na nasz temat. Badania amerykańskie pokazują, że wystarczy tylko 11 sekund, aby ludzie ocenili twoją osobę.[1] Rekruterzy przeprowadzający rozmowę z kandydatami do pracy zazwyczaj podejmują decyzję o zatrudnieniu danego kandydata już podczas pierwszych  czterech minutW 80% tego typu sytuacji decyzja zostaje podjęta nim kandydat po raz pierwszy się odezwie.[2]

Na tak „szybką" ocenę składa się wiele czynników komunikacji niewerbalnej: uśmiech, gestykulacja, kultura osobista. Czy to powinno mieć wpływ na wyniki rozmowy kwalifikacyjnej? Oczywiście nasze umiejętności i doświadczenie powinny być decydujące, ale budowanie pozytywnego wizerunku osobistego powinno być ważne dla każdego, kto myśli o rozwoju zawodowym.[3]

 

Dress code

Dress code to angielskie określenie, które oznacza zbiór zasad, dotyczących odpowiedniego dopasowania ubioru do okazji, jeden z elementów savoir-vivre.[4]

Przykładowy dress code dla kobiet to klasyczna spódnica i elegancka bluzka, spodnie i koszula, kostium lub sukienka. W przypadku mężczyzn to garnitur w ciemnym kolorze, krawat oraz jasna koszula (najczęściej błękitna lub biała).

W przypadku pań rolę odgrywa również długość sukienki i spódnicy, która powinna być co najmniej do kolan. Także obuwie nie może być przypadkowe. Zasady dress code dotyczą też dodatków, biżuterii i makijażu. Biżuteria nie powinna być zbyt widoczna, a makijaż powinien być stonowany.

Do udziału w rozmowie kwalifikacyjnej trzeba przygotować się merytorycznie oraz zadbać o nasz wizerunek. Warto opanować także podstawy komunikacji niewerbalnej.

Na zakończenie słowa poety i publicysty Valentina Polcucha „Aby odnieść sukces należy wyglądać tak, jakby się go odniosło".

 

Autor: Agnieszka Świderska-Włodarczyk

Przypis:

[1] A. Hanke, J. Madrosz- Wróblewska. Paszport do świata sukcesu, Real Press, Warszawa 1993, s. 6.

[2] Program Klubu Pracy sesja 12

[3] Internet  htts://vitalia.pl/artykul2841

[4] Wikipedia

Źródło:

http://www.elzbietazurek.com/wystapienia-publiczne-sztuka-prezentacji-wizerunek-etykieta/8-zlote-mysli-biznesu.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dress_code

Program Klubu Pracy sesja 12

https://vitalia.pl/artykul2841_Jak-cie-widza-tak-cie-pisza.htmlWidok zawartości stron Widok zawartości stron