Wydawca treści
Rola wizerunku w poszukiwaniu pracy
Czy nasz wizerunek może odgrywać rolę w poszukiwaniu pracy? Czy znane wszystkim powiedzenie „Jak cię widzą tak cię piszą” jest nadal aktualne?
Nie ulega wątpliwości, że nasz wizerunek odgrywa ważną rolę w poszukiwaniu pracy. Można powiedzieć, że jest naszą wizytówką.
Pierwsze wrażenie
Pierwsze wrażenie decyduje o zdaniu jakie osoby mające kontakt z nami wyrabiają sobie na nasz temat. Badania amerykańskie pokazują, że wystarczy tylko 11 sekund, aby ludzie ocenili twoją osobę.[1] Rekruterzy przeprowadzający rozmowę z kandydatami do pracy zazwyczaj podejmują decyzję o zatrudnieniu danego kandydata już podczas pierwszych czterech minutW 80% tego typu sytuacji decyzja zostaje podjęta nim kandydat po raz pierwszy się odezwie.[2]
Na tak „szybką" ocenę składa się wiele czynników komunikacji niewerbalnej: uśmiech, gestykulacja, kultura osobista. Czy to powinno mieć wpływ na wyniki rozmowy kwalifikacyjnej? Oczywiście nasze umiejętności i doświadczenie powinny być decydujące, ale budowanie pozytywnego wizerunku osobistego powinno być ważne dla każdego, kto myśli o rozwoju zawodowym.[3]
Dress code
Dress code to angielskie określenie, które oznacza zbiór zasad, dotyczących odpowiedniego dopasowania ubioru do okazji, jeden z elementów savoir-vivre.[4]
Przykładowy dress code dla kobiet to klasyczna spódnica i elegancka bluzka, spodnie i koszula, kostium lub sukienka. W przypadku mężczyzn to garnitur w ciemnym kolorze, krawat oraz jasna koszula (najczęściej błękitna lub biała).
W przypadku pań rolę odgrywa również długość sukienki i spódnicy, która powinna być co najmniej do kolan. Także obuwie nie może być przypadkowe. Zasady dress code dotyczą też dodatków, biżuterii i makijażu. Biżuteria nie powinna być zbyt widoczna, a makijaż powinien być stonowany.
Do udziału w rozmowie kwalifikacyjnej trzeba przygotować się merytorycznie oraz zadbać o nasz wizerunek. Warto opanować także podstawy komunikacji niewerbalnej.
Na zakończenie słowa poety i publicysty Valentina Polcucha „Aby odnieść sukces należy wyglądać tak, jakby się go odniosło".
Autor: Agnieszka Świderska-Włodarczyk
Przypis:
[1] A. Hanke, J. Madrosz- Wróblewska. Paszport do świata sukcesu, Real Press, Warszawa 1993, s. 6.
[2] Program Klubu Pracy sesja 12
[3] Internet htts://vitalia.pl/artykul2841
[4] Wikipedia
Źródło:
http://www.elzbietazurek.com/wystapienia-publiczne-sztuka-prezentacji-wizerunek-etykieta/8-zlote-mysli-biznesu.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dress_code
Program Klubu Pracy sesja 12
https://vitalia.pl/artykul2841_Jak-cie-widza-tak-cie-pisza.html
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Szkolenia - czy warto w nie inwestować?
14.01.2025
-
Jak rozpoznać fałszywe oferty pracy?
17.12.2024