Wydawca treści
Rozmowa kwalifikacyjna – jak się do niej przygotować?
2023-10-26
Po wysłaniu CV otrzymujesz telefon, że jesteś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną... I co dalej? Rozmowa jest bardzo ważnym etapem w drodze do zatrudnienia, dlatego należy się do niej prawidłowo przygotować. To właśnie od niej zależy, czy uda ci się podjąć wymarzoną pracę.
Jak się przygotować? Przeczytaj poniższe wskazówki.
Sprawdź, gdzie i z kim masz się spotkać
W pierwszej kolejności należy poszukać informacji na temat firmy – dokładnej nazwy i adresu. Warto dopytać, czy rozmowa ma się odbyć w siedzibie firmy czy w innym miejscu wskazanym przez pracodawcę. Firma może mieć kilka budynków w różnych częściach miasta lub nawet różnych miejscowościach. Niedoprecyzowanie tej kwestii może spowodować, że w ogóle nie dotrzemy na rozmowę kwalifikacyjną.
Może być tak, że danego dnia na spotkanie w sprawie pracy w danym miejscu jest umówionych więcej osób, dlatego warto znać imię i nazwisko oraz stanowisko osoby, z którą masz się spotkać. Przychodząc na rozmowę zapytasz o konkretną osobę.
Dowiedz się najważniejszych rzeczy o firmie
Pamiętaj również o tym, aby poszukać informacji na temat firmy. Sprawdź, czym dokładnie się zajmuje – znajomość profilu działania firmy jest bardzo istotna. Podczas spotkania mogą paść pytania na ten temat. Mają one na celu zweryfikowanie, czy kandydat naprawdę jest zainteresowany firmą i faktycznie chce w niej pracować.
Przed pójściem na rozmowę warto przypomnieć sobie ogłoszenie o pracę i wymagania na stanowisku, na które aplikowaliśmy. Zastanów się nad tym w jaki sposób wpasowujesz się w profil kandydata do pracy.
Pomyśl, o co chcesz zapytać
Przed rozmową warto również przygotować sobie pytania do pracodawcy, które chcemy zadać. Dzięki temu będziemy mogli doprecyzować intersujące nas kwestie. Możemy dopytać np. o realizowane projekty, godziny pracy, benefity oferowane przez pracodawcę itp. W ten sposób okażemy również zainteresowanie ofertą oraz stanowiskiem pracy i firmą.
Przemyśl odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Pamiętajmy o tym, że w trakcie rozmowy pracodawca również może nam zadać jakieś trudne pytania. Warto się również do nich przygotować. Zastanów się nad tym, dlaczego chcesz pracować w danej firmie, jakie masz słabe i mocne strony. Przejrzyj swoje CV pod kątem luk w życiorysie oraz kwestii, które mogą zainteresować pracodawcę.
Ubierz się stosownie
Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią jest odpowiedni wygląd. Pamiętaj o tym, aby twój ubiór był estetyczny, czysty i dostosowany do stanowiska, na które aplikujesz. Przykładowo – ubiegając się o pracę w biurze, należy ubrać się elegancko (garnitur, marynarka, odpowiednia sukienka, spódnica lub spodnie) natomiast szukając pracy np. jako murarz, lepiej będziesz wyglądać na rozmowie w jeansach i koszuli niż w garniturze.
Rozmowa kwalifikacyjna jest furtką do twojej przyszłości zawodowej i tylko od ciebie zależy, jak ją wykorzystasz.
Autor: Monika Czupryna, doradca zawodowy MCIZ Kielce
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Eurodesk w OHP – twoje okno na świat
08.10.2024
-
Częsta zmiana pracy – za i przeciw
03.10.2024