Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Rusz się i zrób coś!

Czy kiedykolwiek pomyślałeś, żeby zrobić coś pożytecznego dla osób ze swojego otoczenia? Jeśli tak – to świetnie! Jeśli nie – przeczytaj ten tekst, może zainspiruje cię do zrobienia czegoś fajnego!

miedzynarodowy_dzien_mlodziezy_1160.jpg

17 grudnia 1999 roku ONZ ustanowiło Międzynarodowy Dzień Młodzieży, który jest obchodzony 12 sierpnia. Święto ma na celu przypomnieć młodym osobom, że działanie na rzecz lokalnej społeczności jest fajne.

Zapytasz pewnie: Ale o co chodzi? Pędzimy z wyjaśnieniami. Lokalna społeczność, czyli ludzie wokół ciebie, wśród których mieszkasz. Działanie – robienie czegoś pożytecznego, ważnego – np. wolontariat.

Ale nie tylko o wolontariat tu chodzi. Są różne sposoby na to, żeby nie siedzieć bezczynnie lub nie łapać pokemonów z nudów. Przy odrobinie chęci i wysiłku jesteś w stanie (wspólnie ze znajomymi lub rodziną) zrobić coś naprawdę fajnego, co zapamiętają na długo okoliczni mieszkańcy.

Jeśli nie masz pomysłu na działanie, skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Jak być aktywnym?

  1. Organizacja wyprzedaży garażowej. Każdy ma coś niepotrzebnego, czego chętnie by się pozbył. Wystarczy znaleźć miejsce i zrobić kilka plakatów, żeby zorganizować osiedlową wyprzedaż garażową.
  2. Zakupy dla starszych osób. Znasz w swojej okolicy kogoś starszego, kto może potrzebować pomocy? Może przydałyby mu się pomoc w zakupach przy niesieniu ciężkich toreb? A może wyręczysz tę starszą osobę i zrobisz jej zakupy raz na jakiś czas?
  3. Wspólna wycieczka rowerowa. To dobry pomysł zwłaszcza na nudnawe wakacje. Zbierz ekipę znajomych i zaplanujcie trasę, ustalcie termin i zaproście znajomych, rodzeństwo, a nawet rodziców! Zwieńczeniem przejażdżki po lokalnych drogach może być piknik.
  4. Dawne zabawy – reaktywacja. Zapytaj rodziców, w co się kiedyś bawili i razem ze znajomymi spróbuj odtworzyć te podwórkowe gry. Zobaczycie, jak fajnie można bawić się bez komputerów i smartfonów. Polecamy zwłaszcza zabawę w podchody!
  5. Sprawdź, czy jakaś sprawa w okolicy nie wymaga interwencji. Może niewycięte krzaki ograniczają widoczność na niebezpiecznym zakręcie lub jakiś chodnik wymaga naprawy? Zgłoś to odpowiednim służbom. Możesz też zorganizować petycję wśród mieszkańców i zebrać podpisy w ramach poparcia dla tej inicjatywy.

Znasz swoją okolicę najlepiej, dlatego dobrze wiesz, co można w niej poprawić lub wspólnie zrobić. Nie bądź bierny, oderwij się od smartfona i zacznij działać, jak na młodego człowieka przystało!


Widok zawartości stron Widok zawartości stron