Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Sekretarka czy asystentka?

Czy sekretarka to osoba, która musi robić kawę, a asystentka chodzić krok w krok za prezesem? Sprawdź to, czytając nasz artykuł.

20170119_Asystentka_1160.jpg

Chociaż mamy już XXI w. i wiele zawodów ewoluowało dostosowując się do dzisiejszych standardów, to jednak sekretarka nadal kojarzy się nam z kobietą, która głównie parzy kawę. Jest to błędny stereotyp.

Kim jest sekretarka?

Sekretarka spełnia ważną rolę w każdej firmie. Jest ona przede wszystkim „wizytówką firmy”. To z nią mamy pierwszy kontakt, przychodząc do konkretnej instytucji. Sekretarka jest odpowiedzialna za rejestrowanie poczty, rozsyłanie e-maili do pracowników oraz pośredniczy w kontakcie interesantów z szefem.

Żeby zostać sekretarką musisz mieć minimum średnie wykształcenie i dobrze znać język angielski. Ważny jest również schludny ubiór i wysoka kultura osobista.

Czym zajmuje się asystentka?

Sekretarka jest zawodem, z którego rozwinęło się nowe stanowisko pracy, jakim jest asystentka zarządu. Jest to osoba wykonywująca zadania sekretarki, jednak głównie pracuje ona z prezesem lub zarządem zakładu.
Aby zostać asystentką, musisz posiadać wyższe wykształcenie, posługiwać się biegle językiem angielskim lub innym językiem obcym i co najważniejsze musisz być dyspozycyjna. Asystentka organizuje spotkania i wyjazdy służbowe prezesa i zarządu. Często jest tak, że towarzyszy szefowi podczas wyjazdów i rozmów biznesowych. Dlatego też, dobra asystentka musi mieć analityczne zdolności, co przyda się jej w analizie dokumentacji przedsiębiorstwa.
Każdy z zawodów ma swoje plusy i minusy, jednak wszystko zależy od tego jakie mamy predyspozycje i co chcielibyśmy robić. Sekretarka zwykle pracuje 8 godzin dziennie, asystentka może mieć nienormowany czas pracy i musi być dyspozycyjna. Sam zdecyduj, co wybierasz.

Autor: Marta Maternia – Lubuska WK OHP

Źródła:


Widok zawartości stron Widok zawartości stron