Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Staż zagraniczny – czy warto?

2022-01-31

A gdyby tak zostawić na chwilę naukę w Polsce i wyjechać na zagraniczny staż zawodowy? W OHP to możliwe – sprawdź, dlaczego warto zastanowić się nad taką opcją.

Jesteś przyszłym kucharzem? Zamknij oczy i wyobraź sobie małą knajpkę w sercu Hiszpanii serwującą owoce morza. Współpracownicy traktują cię jak równego sobie, a dania serwowane są gościom prosto spod twojej ręki. Dookoła rodzinna atmosfera...

A może jesteś mechanikiem? Zaglądasz pod maskę najnowszych modeli samochodów. Samodzielnie naprawiasz usterki. Bez pośpiechu, bez nerwowo spoglądającego na ciebie szefa. Brzmi bardzo zachęcająco, prawda?

Jednak gdy otwierasz oczy, zaczynają pojawiać się wątpliwości. Czy dałbym sobie radę na zagranicznym stażu? Czy będę potrafił się dogadać? Czy mam odpowiednie umiejętności? Jak załatwić formalności? I czy to w ogóle jest warte zachodu?

Odpowiadamy. Pakuj walizkę i ruszaj na podbój świata! To może być wielka życiowa przygoda, a wszelkie wątpliwości znikną szybciej niż ci się wydaje. Dlaczego warto? Korzyści jest wiele.

 

Podszlifujesz język obcy

Kiedy przebywasz w obcojęzycznym środowisku, nauka języka przychodzi niejako mimochodem. W pewnym momencie przestaniesz się zastanawiać, czy wybrałeś poprawną formę gramatyczną jakiej uczyłeś się w szkole, a twoje wypowiedzi staną się bardziej naturalne i swobodne. Najważniejsze jest to, aby zostać zrozumianym.

 

Na początku, szczególnie gdy nie czujesz się zbyt pewnie w posługiwaniu się danym językiem, możesz porozumiewać się za pomocą mowy ciała albo korzystać z aplikacji do tłumaczenia na żywo, takich jak np. Google Translator. Zagraniczny staż zawodowy to też świetna okazja, aby poznać słownictwo branżowe w dziedzinie, którą się zajmujesz. Może to mieć ogromny wpływ na przyszłą karierę zawodową.

 

Poznasz kulturę innego kraju

Przebywając za granicą poznajesz jednocześnie kulturę, tradycje, mentalność i podejście do życia innych ludzi. Zwiedzasz niesamowite miejsca, poznajesz inne smaki i zapachy. Wykorzystujesz czas wolny inaczej niż zwykle. Dzięki temu poszerzasz swoje horyzonty, stajesz się ciekawy świata, odmiennych kultur i bardziej tolerancyjny wobec innych.

 

Wyróżniające się CV

Oprócz doświadczenia kulturowego, zagraniczny staż jest bardzo cennym doświadczeniem zawodowym. Poznasz inne metody pracy, niestosowane w Polsce techniki. A po zakończeniu stażu zdobędziesz szereg certyfikatów oraz dokument Europass Mobilność, potwierdzający nabyte kompetencje zawodowe, językowe, organizacyjne i społeczne.

 

Udziałem w stażu warto pochwalić się w CV. Jak myślisz, ile osób w twoim otoczeniu odbyło zagraniczne praktyki zawodowe? No właśnie, niewiele. To może być twoja przepustka do wymarzonej pracy. Udział w zagranicznym stażu zawodowym świadczy o pewnej postawie. Dla pracodawcy jest to jasny sygnał, że potencjalny pracownik ma doświadczenie w pracy w międzynarodowym środowisku, jest otwarty na uczenie się nowych rzeczy, elastyczny i nie boi się zaryzykować.

 

Zyskasz cenne kompetencje miękkie

Praca poza granicami kraju to spore wyzwanie, które kształtuje charakter. Nagle znajdujesz się w innym miejscu, z obcymi ludźmi, stajesz przed nowymi wyzwaniami. To trochę jak skok na głęboką wodę. Takie zderzenie z inną rzeczywistością pozwala na zmianę sposobu widzenia świata i samego siebie. Umiejętność pracy w zespole, pewność siebie, odporność na stres, umiejętność komunikacji - tych kompetencji nie nauczysz się z książek, tylko poprzez współpracę z innymi ludźmi.

 

Poznasz wielu nowych ludzi

Warto poznawać nowych ludzi – to nie jest tylko pusty slogan. Nowe znajomości to nowe możliwości. Każdy człowiek spotkany na naszej drodze może nas czegoś nauczyć i nigdy nie wiadomo, kiedy taka znajomość się przyda. A być może przyjaźnie zawarte za granicą przetrwają wiele lat.

 

A co z tymi formalnościami?

Załatwianie formalności związanych z zagranicznym stażem zawodowym może być skutecznym straszakiem. Jednak nie w przypadku uczestników OHP. W jednostkach OHP w całym kraju organizowane są staże zawodowe realizowane w ramach programu ERASMUS+. Specjaliści OHP zajmują się całym procesem organizacyjnym i dostosowują miejsce praktyk do potrzeb młodzieży.

 

Dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej udział w stażach jest dla uczestników całkowicie bezpłatny – młodzież ma opłacone zajęcia przygotowawcze, podróż, zakwaterowanie, wyżywienie, wycieczki, ubezpieczenie, a także otrzymuje kieszonkowe na własne wydatki.

 

Zagraniczny staż zawodowy to nie tylko cenne doświadczenie zawodowe, ale też fantastyczna przygoda. Nowe umiejętności, nowe wyzwania, nowe znajomości, nowe smaki, zapachy i wspomnienia, których nikt ci nie odbierze.

 

Autor: Małgorzata Kamińska – spec. ds. rozwoju zawodowego i informacji


Widok zawartości stron Widok zawartości stron