Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Studia i praca? Dla chcącego nic trudnego

Studia to bardzo ważny okres w życiu młodego człowieka. Pogodzenie pracy i edukacji, choć wydaje się trudne jest możliwe. Jeśli właśnie rozpocząłeś swoją przygodę ze studiami, zastanawiasz się, czy uda Ci się połączyć z nimi pracę, przeczytaj nasze wskazówki.

studia-i-praca-dla-chcacego-nic-trudnego_1160.jpg

Dlaczego warto pracować w trakcie studiów?

Powodów jest dużo. Jednym z nich jest niezależność finansowa. Podejmując pracę w trakcie studiów masz pieniądze na niezbędne wydatki oraz drobne przyjemności, a jednocześnie nie obciążasz zbytnio portfela rodziców. Każda praca stanowi wartościowe doświadczenie dla rozwoju dalszej ścieżki kariery zawodowej: uczy organizacji pracy, odpowiedzialności, obycia z ludźmi, współpracy w grupie, pokory, podejścia do klienta. Pracodawcy doceniają, gdy w CV absolwenta uczelni wyższej znajdują się informacje o doświadczeniu zawodowym (nawet tym nie związanyme z kierunkiem studiów).

 

Chcieć to móc

O ile w przypadku studiów zaocznych podjęcie pracy nie stwarza większych problemów, o tyle dla studentów dziennych stanowi to często nie lada wyzwanie. Wystarczą jednak dobre chęci i odpowiednia organizacja czasu, aby osiągnąć zamierzony cel. Punktem wyjścia jest stworzenie planu działania. Przeanalizuj harmonogram zajęć na uczelni. Ustal, w których dniach i w jakich godzinach miałbyś najwięcej czasu. Porozmawiaj ze znajomymi z roku o zamianie grupy ćwiczeniowej. Skontaktuj się także z wykładowcami, może mógłbyś uczęszczać na wykłady prowadzone dla studentów zaocznych. Pamiętaj o pozostawieniu czasu na naukę i odpoczynek.

 

Żadna praca nie hańbi

Podjęcie zatrudnienia zgodnego z kierunkiem studiów nie zawsze jest możliwe. Jednak z każdej pracy nawet tej poniżej naszych ambicji można wyciągnąć korzyści. Praca barmana lub kelnera w restauracji, hostessy czy opiekunki do dzieci rozwija nasze zdolności interpersonalne. Obecny rynek pracy stwarza dla studentów wiele możliwości. Pracodawcy chętnie zatrudniają osoby uczące się do 26 roku życia. Przedsiębiorcy oferują studentom zatrudnienie w elastycznym wymiarze godzin. Pozwalają im na dopasowanie pracy do grafiku zajęć na uczelni. Zatrudnienie w tej formie można uzyskać między innymi w doradztwie, sprzedaży, kelnerstwie, telemarketingu.

Można również skorzystać z ofert pracy dorywczej. Oferują ją głównie agencje zatrudnienia i Ochotnicze Hufce Pracy. Uzyskać można pracę w charakterze inwentaryzatora, hostessy czy merchandisera. Doskonałym rozwiązaniem jest również praca zdalna. Wystarczy laptop i dostęp do Internetu, a pracę możemy wykonywać z dowolnego miejsca.

 

Dasz radę!

Pogodzenie pracy i edukacji w jednym czasie jest możliwe. Początki zawsze bywają trudne, jednak po jakimś czasie wpadniesz w rytm. Dobre chęci i motywacja są kluczem do sukcesu. Determinacją i zaangażowaniem można wiele zdziałać. Twój wkład we własny rozwój zawodowy na pewno zaprocentuje i da efekt w przyszłości, kiedy będziesz poszukiwać stałej pracy.

 

Autor: Małgorzata Opiło – pośrednik pracy MBP w Nowym Sączu


Widok zawartości stron Widok zawartości stron