Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Szkolenia i kursy online – jak zdobyć dodatkowe doświadczenie?

2024-05-15

W dzisiejszych czasach edukacja online staje się coraz bardziej popularna. Kursy i szkolenia tego typu zyskują coraz większe zainteresowanie. Kiedy wybrać szkolenie, a kiedy kurs? A przede wszystkim jak wybrać dobry kurs? Sprawdź.

Czym są kursy i szkolenia on-line?

Kursy i szkolenia on-line to programy szkoleniowe i edukacyjne dostępne na różnych platformach edukacyjnych, stronach internetowych i aplikacjach mobilnych. Pozwalają na zdobycie wiedzy i umiejętności w różnych dziedzinach, z każdego miejsca i o dowolnej porze.

 

Kiedy wybrać szkolenie, a kiedy kurs?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musisz się najpierw zastanowić, jakie cele chcesz osiągnąć. Jeśli chcesz doskonalić się w tym, co już umiesz, czyli po prostu poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć  dodatkowe kwalifikacje, dobrym wyborem będzie szkolenie. Jeśli natomiast chcesz uczyć się czegoś nowego, zdobyć całkiem nowy zawód, idealnym rozwiązaniem będzie wybór kursu. Pozwoli ci to zorientować się, czy faktycznie chciałbyś iść dalej w tym kierunku.

 

Kwalifikacyjne kursy zawodowe

Bardzo ważne przy wyborze pomiędzy kursem a szkoleniem jest również to, na jakim etapie edukacyjnym jesteś. Szkolenia przede wszystkim przeznaczone są dla osób, które posiadają już pewne kwalifikacje. Natomiast w przypadku kursów często jedynym wymogiem uczestnictwa jest ukończenie 18 roku życia, wykształcenie nie jest brane pod uwagę. Takie kursy kończą się egzaminem i dają ci szansę na zdobycie konkretnych uprawnień do wykonywania zawodu.

 

Jak dobrze wybrać?

W Internecie mamy coraz bogatszą ofertę szkoleń i kursów z różnych dziedzin, dlatego wybór nie jest wcale łatwy. Przed dokonaniem wyboru pomyśl, jakie tematy cię interesują. Zdecyduj, czy szukasz darmowych kursów i szkoleń, czy może płatnych. Zastanów się jednak, czy jesteś gotowy na taki wydatek oraz czy dana propozycja jest adekwatna do ceny. Porównaj też podobne oferty, może inna platforma ma niższe ceny za dany kurs lub jakieś promocje. Sprawdź też, kto jest dostawcą kursu bądź szkolenia oraz jaki jest model nauczania. Przeczytaj opinie poprzednich uczestników. Dobierz poziom trudności do swoich umiejętności. I pamiętaj, wybieraj tylko certyfikowane kursy i szkolenia.

 

Certyfikat

Istotnym elementem udziału w kursie lub szkoleniu on-line jest otrzymanie przez ciebie certyfikatu lub zaświadczenia ukończenia danej formy edukacji. Dokument taki potwierdza bowiem zdobycie przez ciebie nowej wiedzy i umiejętności, i może się przydać podczas szukania pracy lub podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

 

Dlaczego warto?

Kursy i szkolenia on-line zapewnią ci możliwość zdobycia nowych umiejętności i podniosą twoje kwalifikacje zawodowe, co jest niezbędne na obecnym rynku pracy. Ponadto często są tańsze niż tradycyjne kursy stacjonarne, a korzystasz z nich, gdzie chcesz i kiedy chcesz, nie tracąc czasu i pieniędzy na dojazdy.

 

Autor: Katarzyna Dziwura-Cięciera – wychowawca HP 3-4 Tomaszów Lubelski

 

 

Źródła:

https://megaszkolenia.pl/kursy-i-szkolenia-a-moze-kursy-czy-szkolenia/ data dostępu 16.04.2024

https://witalni.pl/baza_wiedzy/kurs-a-szkolenie-roznice/ data dostępu 16.04.2024

https://www.wsb-nlu.edu.pl/pl/wpisy/kursy-online-czy-warto-brac-w-nich-udzial data dostępu 16.04.2024


Widok zawartości stron Widok zawartości stron