Wydawca treści
Sztuczna inteligencja w poszukiwaniu pracy – co warto wiedzieć
2025-04-02
W dobie postępującej cyfryzacji nie sposób przegapić informacji na temat sztucznej inteligencji, która staje się elementem codzienności. Warto wiedzieć, że może być przydatna w procesie poszukiwania pracy. W jaki sposób właściwie jej używać oraz jakie niesie ze sobą zagrożenia? Na te pytania postaramy się opowiedzieć.
W ostatnich latach sztuczna inteligencja ewoluowała – począwszy od projektu mapowania ulic, przez autokorektę pisowni oraz asystentów Google, Siri, Alexa – aż do ChatGPT oraz zaawansowanych robotów. Potrafią rozpoznawać mowę, wykonywać polecenia, odpowiadać na pytania, a nawet tworzyć obrazy, dźwięki, czy całe utwory.
Umiejętności sztucznej inteligencji są coraz częściej wykorzystywane w procesie poszukiwania pracy. Według przeprowadzonych badań już blisko połowa specjalistów w poszczególnych branżach w Europie wykorzystuje AI w celu znalezienia pracy. Dzięki niej są bardziej efektywni oraz zaoszczędzają mnóstwo czasu.
W jaki sposób AI może pomóc szukać pracy?
Sztuczna inteligencja działa w oparciu o odpowiednie algorytmy, tzn. analizuje wprowadzone dane, zestawia je oraz udziela odpowiedzi w dowolnym języku. W procesie poszukiwania pracy ChatGPT z łatwością pomoże nam np. w zebraniu informacji o pracodawcy, napisaniu dokumentów aplikacyjnych, a nawet wcieli się w rolę rekrutera podczas symulowanej rozmowy kwalifikacyjnej.
W celu wyszukiwania aktualnych ofert pracy warto w dalszym ciągu korzystać z pomocy portali internetowych, lecz i tutaj sztuczna inteligencja ma coraz większe znaczenie. Przykładem jest choćby Chatbot Radzimił oferowany przez portal Pracuj.pl. Radzimił jak najlepszy kolega poprowadzi nas przez proces poszukiwania dopasowanej do nas oferty pracy.
O czym trzeba pamiętać?
Poszukiwanie pracy przy wsparciu sztucznej inteligencji jest o wiele łatwiejsze, jednak i tu kieruj się trzema podstawowymi zasadami;
- Polecenia wpisywane dla ChatGPT – tak zwane „prompty” – powinny być dokładne. Im dokładniejsze będą polecenia, tym lepszy będzie efekt poszukiwań.
- W Internecie nic nie ginie – „prompty” ze względów bezpieczeństwa nie powinny zawierać żadnych danych osobowych.
- Odpowiedzi generowane przez sztuczną inteligencję są bardzo pomocne, jednak zweryfikuj je dodatkowo, gdyż sztuczna inteligencja też się myli.
Rozwój sztucznej inteligencji pędzi jak szalony, czy nam się to podoba, czy nie. Warto jej używać, chociażby przy poszukiwaniu pracy. Naucz się jednak używać jej umiejętnie i odpowiedzialnie. Pamiętaj, że sztuczna inteligencja nie jest człowiekiem i nie posiada emocji, empatii oraz kreatywności, tak potrzebnych w procesie poszukiwania zatrudnienia. Te cechy rozwijaj samodzielnie. Sztuczna inteligencja powinna pomagać, nie zaś wyręczać w myśleniu i robić wszystko za nas.
Autor: Piotr Kozłowski – pośrednik pracy MCK w Sanoku
Źródło:
https://media.pracuj.pl/43924-radzimil-pracujpl-wprowadza-chatbota-na-messengerze (14.02.2025 r.)