Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Targi pracy – sprawdź, jak dobrze wypaść

Jesteś młody, ambitny, szukasz nowych wyzwań? Wybierasz się na swoje pierwsze targi pracy i nie wiesz „z czym to się je”? Koniecznie zapoznaj się z naszymi radami, które wprowadzą cię w świat ofert pracy, staży i praktyk.

targi_pracy_jak sie przygotowac_1160.png

O co chodzi?

Targi Pracy to nie tylko doskonała okazja do zapoznania się z różnymi ofertami pracy, ale także możliwość skorzystania z szerokiej gamy ofert staży i praktyk oferowanych przez pracodawców. To także świetna szansa dla młodych ludzi wchodzących na rynek pracy do zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego, pozyskania nowych kontaktów, poznania ciekawych ludzi i nabrania większej pewności siebie.

Po pierwsze: przygotuj się!

Pamiętaj, że w większości będziesz rozmawiać z osobami bezpośrednio odpowiedzialnymi za proces rekrutacji w firmie, dlatego wcześniej przygotuj sobie pytania do pracodawcy oraz dowiedz się czegoś o interesujących Cię wystawcach. W ten sposób zostaniesz zapamiętany jako osoba zmotywowana do podjęcia pracy bądź stażu w danej firmie, a nie jako osoba, która przyszła tylko po gadżety reklamowe.

Musisz być także przygotowany na pytania ze strony pracodawcy i umieć opowiedzieć coś o sobie. Nie zapomnij o zabraniu ze sobą dobrze przygotowanego CV. Życiorys zawodowy powinien być napisany na białym papierze, najlepiej na komputerze na jednej stronie formatu A4, w sposób czytelny, staranny, konkretny i atrakcyjny, tak aby zainteresował osobę, która go przegląda.

Po drugie: zaprezentuj się!

Podczas pierwszego kontaktu z pracodawcą istotne znaczenie ma pierwsze wrażenie. Wizerunek jest naszą wizytówką. Ważną rolę w kontaktach interpersonalnych odgrywa mowa ciała, na którą składa się nasz wygląd, gesty, postawa, ton głosu, wyraz twarzy, aparycja, ubiór, zapach i dotyk.

Dlatego też zadbaj o schludny wygląd i ubierz się odpowiednio. Twój strój powinien być klasyczny, niewyzywający, w stonowanych kolorach. Nie zapomnij także o miłym uśmiechu, który na pewno pozwoli ci ująć swojego rozmówcę i rozluźni atmosferę.

Po trzecie: bądź pewny siebie i pozytywnie nastawiony!

Jeśli dobrze się przygotujesz, będziesz się też pewniej czuć, a co za tym idzie – będziesz optymistycznie nastawiony. Uśmiech i pewność siebie, uzasadniona merytorycznymi argumentami, z pewnością będzie dobrze odebrana przez twoich rozmówców.

Pamiętaj, że targi pracy są przedsięwzięciem, które daje możliwość osobom poszukującym pracy nawiązania bezpośredniej relacji z pracodawcą. Warto więc poświęcić trochę czasu i energii, by się dobrze do nich przygotować.

Sprawdź już dziś, gdzie i kiedy odbędą się najbliższe targi pracy w twojej okolicy i działaj!

Autor tekstu:

Katarzyna Wochniak-Jedynak, pośrednik pracy PPP w Pyskowicach.


Widok zawartości stron Widok zawartości stron