Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Top 10 pozornie łatwych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej - cz. I

2018-11-14

Oto pierwsza część zestawienia pozornie łatwych pytań padających na rozmowie kwalifikacyjnej, które warto przemyśleć zanim spotkasz się z pracodawcą.

To bardzo prawdopodobne, że większość z poniższych pytań padnie na rozmowie kwalifikacyjnej, na którą się wybierasz.

Dzięki tym informacjom przygotujesz najlepsze odpowiedzi, które mogą ci pomóc zdobyć wymarzoną pracę!

Pytanie 1. Proszę opowiedzieć coś o sobie.

Wbrew pozorom pod tym prostym pytaniem kryje się intencja sprawdzenia twojej autoprezentacji. Powinieneś umieć opowiedzieć o sobie kilka treściwych zdań. Pamiętaj! Mówiąc o sobie, poruszaj obszary związanie z życiem zawodowym. Nie koncentruj się na sprawach prywatnych. Zwróć uwagę rozmówcy, mówiąc o własnych mocnych stronach, doświadczeniu zawodowym czy posiadanych umiejętnościach. Możesz także wspomnieć o zainteresowaniach.

Pytanie 2. Co Pani/Pan wie o naszej firmie?

Tego pytania możesz być pewna/y! Niby wszyscy kandydaci o tym wiedzą, a tylko nieliczni potrafią się do niego przygotować. Pytanie to daje ci kolejną szansę pokazania swoich umiejętności i zainteresowań, które powinny być zgodne z profilem firmy. Kandydaci, którzy dużo wiedzą o firmie, wywierają wrażenie na pracodawcach. To także szansa, aby prześwietlić firmę, do której aplikujemy.

Pytanie 3. Dlaczego chce Pani/Pan u nas pracować?

Zadając to pytanie, pracodawca próbuje dowiedzieć się, czy rzeczywiście zależy ci na stanowisku. Możesz tu pokazać, że twoje zdolności odpowiadają celom firmy. Warto wspomnieć o chęci zdobycia nowych doświadczeń, potrzebie zmian czy rozwoju. Pamiętaj! Nie mów źle o poprzednich pracodawcach. To nie będzie ukazywać cię w dobrym świetle.

Pytanie 4. Gdzie Pani/Pan widzi siebie za 5 lat?

To pytanie ma ukazać twoje ambicje i to, w jakim stopniu twoje plany są zgodne z założeniami danej firmy. Pracodawcę interesuje, czy myślisz o jego firmie jako o chwilowym przystanku, czy szukasz stabilizacji. Dlatego odpowiadając, skup się na twoich ambicjach i celach. Podkreśl, że widzisz dla siebie szansę rozwoju w obrębie firmy.

Pytanie 5.  Jakie są Pani/ Pana mocne strony?

Paradoksem jest, że chociaż każdy z nas posiada mocne strony, to na ogół nie lubimy o nich mówić. Kiedy robisz coś, co jest twoim prawdziwym „ja", praca przebiega szybciej, efektywniej, wydajniej, a świadomość własnych atutów i efektywne ich wykorzystywanie na pewno przekona osobę rekrutującą, że jesteś odpowiednią osobą na oferowane stanowisko. Dlatego nie bój się dobrze mówić o sobie.

Kolejne 5 pytań z naszego zestawienia już w najbliższym czasie na naszej stronie.

 

Autor: Agnieszka Siuda, doradca zawodowy w MCK w Staszowie

Źródła:

  1. Fry R., 101 pytań dla kandydatów do pracy, Amber, Warszawa 2002
  2. Williams L., Rozmowa kwalifikacyjna bez tajemnic. Zrób imponujące wrażenie i zdobądź wymarzoną pracę, Onepress, 2006
  3. Yale M. J., Rozmowa kwalifikacyjna. Najlepsze odpowiedzi na trudne pytania, Łódź 2001

Widok zawartości stron Widok zawartości stron