Wydawca treści
Top 10 pozornie łatwych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej - cz. I
2018-11-14
Oto pierwsza część zestawienia pozornie łatwych pytań padających na rozmowie kwalifikacyjnej, które warto przemyśleć zanim spotkasz się z pracodawcą.
To bardzo prawdopodobne, że większość z poniższych pytań padnie na rozmowie kwalifikacyjnej, na którą się wybierasz.
Dzięki tym informacjom przygotujesz najlepsze odpowiedzi, które mogą ci pomóc zdobyć wymarzoną pracę!
Pytanie 1. Proszę opowiedzieć coś o sobie.
Wbrew pozorom pod tym prostym pytaniem kryje się intencja sprawdzenia twojej autoprezentacji. Powinieneś umieć opowiedzieć o sobie kilka treściwych zdań. Pamiętaj! Mówiąc o sobie, poruszaj obszary związanie z życiem zawodowym. Nie koncentruj się na sprawach prywatnych. Zwróć uwagę rozmówcy, mówiąc o własnych mocnych stronach, doświadczeniu zawodowym czy posiadanych umiejętnościach. Możesz także wspomnieć o zainteresowaniach.
Pytanie 2. Co Pani/Pan wie o naszej firmie?
Tego pytania możesz być pewna/y! Niby wszyscy kandydaci o tym wiedzą, a tylko nieliczni potrafią się do niego przygotować. Pytanie to daje ci kolejną szansę pokazania swoich umiejętności i zainteresowań, które powinny być zgodne z profilem firmy. Kandydaci, którzy dużo wiedzą o firmie, wywierają wrażenie na pracodawcach. To także szansa, aby prześwietlić firmę, do której aplikujemy.
Pytanie 3. Dlaczego chce Pani/Pan u nas pracować?
Zadając to pytanie, pracodawca próbuje dowiedzieć się, czy rzeczywiście zależy ci na stanowisku. Możesz tu pokazać, że twoje zdolności odpowiadają celom firmy. Warto wspomnieć o chęci zdobycia nowych doświadczeń, potrzebie zmian czy rozwoju. Pamiętaj! Nie mów źle o poprzednich pracodawcach. To nie będzie ukazywać cię w dobrym świetle.
Pytanie 4. Gdzie Pani/Pan widzi siebie za 5 lat?
To pytanie ma ukazać twoje ambicje i to, w jakim stopniu twoje plany są zgodne z założeniami danej firmy. Pracodawcę interesuje, czy myślisz o jego firmie jako o chwilowym przystanku, czy szukasz stabilizacji. Dlatego odpowiadając, skup się na twoich ambicjach i celach. Podkreśl, że widzisz dla siebie szansę rozwoju w obrębie firmy.
Pytanie 5. Jakie są Pani/ Pana mocne strony?
Paradoksem jest, że chociaż każdy z nas posiada mocne strony, to na ogół nie lubimy o nich mówić. Kiedy robisz coś, co jest twoim prawdziwym „ja", praca przebiega szybciej, efektywniej, wydajniej, a świadomość własnych atutów i efektywne ich wykorzystywanie na pewno przekona osobę rekrutującą, że jesteś odpowiednią osobą na oferowane stanowisko. Dlatego nie bój się dobrze mówić o sobie.
Kolejne 5 pytań z naszego zestawienia już w najbliższym czasie na naszej stronie.
Autor: Agnieszka Siuda, doradca zawodowy w MCK w Staszowie
Źródła:
- Fry R., 101 pytań dla kandydatów do pracy, Amber, Warszawa 2002
- Williams L., Rozmowa kwalifikacyjna bez tajemnic. Zrób imponujące wrażenie i zdobądź wymarzoną pracę, Onepress, 2006
- Yale M. J., Rozmowa kwalifikacyjna. Najlepsze odpowiedzi na trudne pytania, Łódź 2001
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Jak rozpoznać fałszywe oferty pracy?
17.12.2024
-
Eurodesk w OHP – twoje okno na świat
08.10.2024