Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Trener personalny - zawód przyszłości?

Choć w Polsce zawód trenera personalnego pojawił się stosunkowo niedawno, to cieszy się coraz większą popularnością. W miastach widać pojawiające się nowe kluby fitness i siłownie, z których każdy może korzystać.

Natomiast proponowany w mediach zdrowy styl życia zachęca do podejmowania większej aktywności fizycznej, a co za tym idzie, dbania o własny wygląda, ale przede wszystkim zdrowie. Jednak czym tak naprawdę zajmuje sie trener personalny?, jakie cechy powinien posiadać? i czy każdy może nim zostać?

Czym zajmuje się trener personalny?

Trener personalny to osoba, która indywidualnie pracuje ze swoim klientem, dobierając mu treningi, a często także dietę do jego potrzeb i możliwości. Na tym jednak praca trenera się nie kończy. Taki instruktor powinien także motywować, wspierać i dbać o silną wolę swojego klienta. A potrzeby klientów mogą być różne np. chęć uzyskania większej sprawności fizycznej, zrzucenie kilku zbędnych kilogramów czy rekonwalescencja po przebytej chorobie.

Treningi powinny być także dopasowane do aktywności zawodowej czy możliwości zagospodarowania czasu wolnego przez klienta. Dlatego najczęściej odbywają się albo wczesnym rankiem albo wieczorem, czyli wtedy, kiedy klient może wygospodarować czas wolny na trening. Trener cały czas czuwa także nad prawidłowym wykonywaniem ćwiczeń, co jest bardzo ważne jeżeli chodzi o kontuzje i urazy.

Jakie cechy powinien posiadać?

Dlatego trener personalny powinien posiadać wiedzę zarówno z zakresu budowy ludzkiego ciała, dietetyki, treningu oraz suplementacji. Ponieważ praca trenera to przede wszystkim praca z ludźmi, dlatego powinien charakteryzować się zdolnością łatwego komunikowania się, a także umiejętnością przekonywania do swoich racji. Bardzo ważną cechą, która powinna charakteryzować trenera jest cierpliwość, pozytywne nastawienie do klienta a przy tym zdecydowanie. Osoby, które chcą zostać trenerem muszą posiadać dobry stan zdrowia i kondycję fizyczną. Przecież trener ma być pozytywnym wzorem, którego klient będzie brał za przykład, więc musi być wiarygodny.

Kto może zostać trenerem personalnym?

Aby myśleć o wykonywaniu zawodu trenera personalnego trzeba posiadać minimum wykształcenie średnie, choć ukończona szkoła wyższa, np. AWF, będzie dodatkowym atutem i daje solidne podstawy do wykonywania tego zawodu. Jednak zawód trenera personalnego można wykonywać już po ukończeniu odpowiedniego kursu specjalności „trener osobisty". Te kursy przygotowują do prowadzenia zajęć indywidualnych, jak i grupowych. Pozwalają zdobyć wiedzę teoretyczną m.in. z zakresu anatomii i fizjologii człowieka, tworzenia planów treningowych, badania potrzeb klienta, a także praktycznych metod ćwiczeń z wykorzystaniem różnego sprzętu fitness. Jednak aby być dobrym trenerem, należy stale inwestować w siebie i podnosić poziom swojej wiedzy, biorąc udział w różnego rodzaju kursach doszkalających. Im więcej trener będzie miał do zaoferowania, tym będzie bardziej atrakcyjny dla klienta.

Gdzie można podjąć pracę jako trener personalny?

Podstawowym miejscem, gdzie takiej pracy należy szukać, są oczywiście kluby fitness lub siłownie. Trenerzy mogą także szukać pracy w hotelach, ośrodkach wypoczynkowych, klubach sportowych czy na basenach. Dobrą metodą dotarcia do dużej grupy ludzi są portale społecznościowe, a także dobrze rozwinięta sieć kontaktów.

Dlatego jeżeli lubisz sport, a do tego prowadzisz zdrowy i aktywny tryb życia, zastanów się czy zawód trenera personalnego nie jest właśnie dla ciebie?

Autor: Agnieszka Hajduk

Źródła:
activeco.org.pl
blog.lepszytrener.pl
kariera.forbes.pl
portalaktywni.com
                                                                        


Widok zawartości stron Widok zawartości stron