Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Trener - zawód przyszłości

Rozwój osobisty jest dziś nie tylko modą, ale także koniecznością w pokonywaniu szczebli kariery zawodowej. Do ciągłego samodoskonalenia w każdej dziedzinie życia nawołują kolorowe magazyny, poradniki motywujące. Również szefowie dużych firm kładą nacisk na kształcenie pracowników w zakresie wielu umiejętności. Dlatego coraz bardziej popularny staje się zawód trenera (coacha).

trener_1160.jpg

Kim jest trener?

Wielu z nas określenie trener (z ang. coach) kojarzy się głównie ze środowiskiem sportowym, a dokładnie z osobą podnoszącą zdolności zawodnika. Z czasem coaching został zaadaptowany na potrzeby biznesu i pozwolił na wprowadzenie zmian. Najkrócej mówiąc trener, to człowiek, który wspiera firmy lub osoby w osiąganiu postawionych celów m.in. rozwijanie kompetencji i możliwości.

W Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych coaching jest popularny od dawna. W Polsce jest to trend ostatnich lat. Można więc wnioskować, że stopniowo będzie zyskiwał na popularności i dawał liczne możliwości kariery zawodowej. Bycie trenerem to obecnie pomysł na biznes z dużym potencjałem.

 

Jak wygląda praca trenera?

Praca trenera jest poniekąd podobna do pracy nauczyciela, jednak opiera się na zupełnie różnych metodach. Możesz zostać trenerem z konkretnej dziedziny lub branży. Szkolenia na trenera polegają na przekazywaniu wiedzy na temat teoretycznych zagadnień produktowych czy technicznych. Mówimy wtedy o tzw. szkoleniach twardych.

Korporacje i duże firmy coraz częściej stawiają na szkolenia z umiejętności miękkich. Dzięki temu przed trenerem otwiera się wiele możliwości. Zazwyczaj prowadzi szkolenia dla szczebla zarządzającego, szkolenia z pracy zespołowej, treningu asertywności, komunikacji interpersonalnej oraz technik sprzedażowych. Odbiorcy szkoleń są zróżnicowani i wymagający. Trzeba być nastawionym na umiejętność przekazania konkretnej wiedzy szkoląc biznesmenów lub na szkolenie z kreatywności np. w agencji marketingowej.

Trener to także możliwość pracy dla osób zajmujących się terapią lub psychologią. Dzięki wiedzy z tych dziedzin można zająć się coachingiem np. relacji rodzinnych. Jest to alternatywa dla negatywnie kojarzonych terapii.

Nie musisz sprawdzać się we wszystkim. Możesz wybrać taką drogę, w której wykorzystasz swoją wiedzę wyniesioną z innego zawodu lub zainteresowań.

 

Korporacja czy własny biznes?

Kończąc kurs trenera stajesz przed wyborem grupy klientów. Jedną z alternatyw jest praca jako trener wewnętrzny w dużej firmie. Wybierając tę opcję jesteś częścią zespołu i określasz pola do rozwoju. Praca dotyczy konkretnej branży, jednak musisz być elastyczny jeżeli chodzi o odbiorców. Szkolenia mogą być organizowane dla kadry kierowniczej, ale też dla początkujących pracowników niższego szczebla. Inna możliwość to praca w firmie zajmującej się szkoleniami. Tutaj trener może skupić się na wybranym temacie. Takie firmy najczęściej określają profil swojej działalności. Możesz też wybrać biznes na własną rękę i prowadzić zajęcia z najbardziej dogodnej dla siebie dziedziny.

Profesjonalny coach musi skończyć kilkumiesięczny kurs, najlepiej w ośrodkach związanych z Polskim Towarzystwem Psychologicznym. Dodatkowym plusem są wysokie wynagrodzenia podawane w różnych statystykach. Potrzebna jest tylko odrobina charyzmy i pomysł na to jak przekazać i zafascynować innych tym co umiesz i lubisz. Wraz ze wzrostem potrzeb szkoleniowych w firmach nieustannie wzrasta zapotrzebowanie na prace trenera. Bez wątpienia można powiedzieć, trener to zawód przyszłości.

 

 

Autor tekstu: Renata Kania – pośrednik pracy w PPP Kazimierza Wielka


Widok zawartości stron Widok zawartości stron