Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Ucz się na smartfonie! Polecamy aplikacje przydatne do nauki

2019-10-15

Nie wyobrażasz sobie życia bez telefonu? Wykorzystaj go nie tylko do kontaktów i rozrywki – wypróbuj naukę przy pomocy aplikacji na smartfon!

[Aktualizacja: 4.11.2020]

Nowoczesne telefony to niesamowite narzędzia – szkoda wykorzystywać je tylko do skrolowania tablic w mediach społecznościowych, tym bardziej, że często robisz to odruchowo, marnując swój cenny czas. Jeśli i tak nie rozstajesz się ze swoim telefonem, użyj go także do uprzyjemnienia sobie nauki!

Poniżej znajdziesz opis kilku aplikacji, które ułatwią naukę lub powtarzanie materiału z wielu przedmiotów. Przypomnimy też serwisy, które nie są aplikacjami typowo do nauki, ale bardzo łatwo je do niej wykorzystać!

 

Jakie apki do nauki warto mieć na swoim telefonie?

 

Khan Academy

Z narzędzia można korzystać poprzez aplikację i stronę internetową. Khan Academy to przede wszystkim stworzone przez ekspertów materiały złożone z filmów, ćwiczeń i artykułów, które można wykorzystać do nauki matematyki, przedmiotów przyrodniczych, programowania i wielu innych.

Aplikacja pozwoli ci uczyć się w swoim własnym tempie oraz wybierać materiały „pod siebie”. Narzędzie może także pomóc w podjęciu decyzji przy wyborze dalszej nauki i budowania kariery. Do korzystania z aplikacji warto zachęcić nauczycieli, bo dzięki niej mogą mieć wgląd w postępy uczniów.

 

Quizlet

Aplikacja została stworzona z myślą o utrwalaniu posiadanej wiedzy, ponieważ pozwala tworzyć swoje własne fiszki. Przy użyciu Quizlet możesz tworzyć na smartfonie własne zestawy fiszek, zależnie od aktualnego materiału, lub przeglądać fiszki stworzone przez innych użytkowników. Ty także możesz podzielić się materiałami z innymi użytkownikami/kolegami, natomiast nauczyciele mogą przygotowywać materiały specjalnie dla swoich uczniów. W podstawowej wersji aplikacja jest darmowa, ale wyświetla reklamy.

 

Nie wiesz, co to są fiszki? Sprawdź w naszym tekście, jak korzystać z tej metody nauki!

 

Sztuczki matematyczne

Chcesz nauczyć się matematycznych trików, które przyspieszą liczenie? Zainstaluj aplikację „Sztuczki matematyczne” i poznaj tajemnice matematycznej magii. Jak podają twórcy apki, triki pomogą rozwiązać cześć matematycznych problemów i zadań o wiele szybciej niż klasycznie. Aplikacja przyda się także do utrwalania matematycznych podstaw, takich jak tabliczka mnożenia.

 

Polska ortografia - język polski

Jeśli masz problem z polską ortografią, sięgnij po aplikację „Polska ortografia”. Dzięki niej poćwiczysz zasady pisowni naszej rodzimej mowy. Apka jest dość uniwersalna, mogą z niej korzystać zarówno uczniowie szkół podstawowych, jak i średnich, a nawet dorośli, pragnący przypomnieć sobie zasady, z którymi mają problem.

 

Duolingo

To aplikacja do nauki języków obcych. Twórcy zachwalają, że przyswajanie nowych języków nigdy nie było tak proste, jak z tą aplikacją. Czy to prawda? Musisz przekonać się sam. Jedno jest pewne – nauka z Duolingo jest bardzo atrakcyjna, bo przypomina grę. Za kolejne postępy dostajesz punkty (wirtualne monety), przy pomocy których możesz odblokować kolejny poziom kursu. Ćwiczysz nie tylko słownictwo, ale także gramatykę i wymowę.

 

Co jeszcze można wykorzystać do nauki przy użyciu smarfona?

 

Wolne Lektury

Serwis Wolne Lektury to wirtualna biblioteka, w której znajdziesz mnóstwo lektur! Nie sięgaj więcej po wymówkę „Nie przeczytałam/łem, bo książki nie było w bibliotece”. Zamiast tego sięgnij po poręczną apkę lub skorzystaj ze strony „Wolne Lektury” i ciesz się czytaniem w każdym miejscu i w każdym wolnym momencie.

 

Google art & culture

Google art & culture nie jest aplikacją przeznaczoną typowo do uczenia się, ale z pewnością może się przydać, zwłaszcza osobom zainteresowanym światem sztuki. Dzięki aplikacji można obejrzeć wiele dzieł sztuki, odbyć wirtualny spacer po światowych muzeach, przeczytać mnóstwo inspirujących tekstów i wywiadów z dziedziny sztuki. Możesz także zrobić sobie selfie, a apka pokaże ci znane obrazy z osobami, do których jesteś podobna/podobny.

 

YouTube

Tak! Dzięki YouTubowi można zdobyć i przyswoić wiele informacji. Wystarczy, że zamiast zaglądać do zakładki „na czasie”, wpiszesz w wyszukiwarkę dowolne hasło związane z rzeczą, której chcesz się nauczyć, np. „szerokość i długość geograficzna”, „silnia matematyczna”, „fizyka zasady dynamiki”. Sprawdź sam, jak wiele wartościowych rzeczy można znaleźć na YouTubie!

 

Jeśli zainteresowała cię możliwość uczenia się przy pomocy telefonu, droga do wiedzy stoi przed tobą otworem. Sam możesz wyszukać wiele przydatnych aplikacji, w zależności od potrzeb i zainteresowań.

 

Wystarczy kilkanaście-kilkadziesiąt minut dziennie, by korzystanie ze smartfona było naprawdę pożyteczne!

 

Autor: Joanna Buharewicz

 

Źródła:

https://quizlet.com/pl

https://pl.khanacademy.org/

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.holucent.grammarpl

https://apps.apple.com/us/app/duolingo/id570060128

https://play.google.com/store/apps/details?id=example.matharithmetics

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.moiseum.wolnelektury&gl=PL

https://www.spidersweb.pl/2019/04/najlepsze-aplikacje-do-nauki-kwiecien-2019.html

https://rudaslaska.com.pl/is,10-aplikacji-do-nauki-ktore-pomoga-nastolatkowi-w-szkole,270925,1386196.html

https://virginmobile.pl/blog/aplikacje-do-szkoly-jakie-apki-przydadza-sie-uczniom-do-nauki

https://www.videotesty.pl/artykul/1779/najlepsze-aplikacje-do-nauki-darmowe-i-platne-apki-dla-uczniow/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron