Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Wiesz, czego chcesz od życia?

Młodość to spontaniczność, doświadczanie tego, co nowe i nieznane. Poznawanie ciekawych miejsc oraz ludzi. Bardziej świadome kształtowanie własnej osobowości, dojrzałości, pierwsze próby brania odpowiedzialności za własne słowa i czyny.

Jak pogodzić ciekawość świata z dorosłością? Czy w ogóle jest to możliwe?

Chcę, więc działam

Każdego dnia do działających na terenie całego kraju Punktów Pośrednictwa Pracy OHP zgłasza się wielu młodych ludzi: zmotywowanych i chętnych do podjęcia pracy, chcących zdobyć doświadczenia zawodowe i wzbogacić swoje CV. Otwartych na świat. Pragnących samodzielnie zarabiać pieniądze, realizować małe lub większe marzenia. Potrafiących „wycisnąć" z proponowanych ofert pracy wszystko, co tylko się da. Aktywnych na rynku pracy. Potrafiących wykorzystać każdą – nawet najmniejszą – możliwość zatrudnienia w stopniu maksymalnym. Proste prace krótkoterminowe ułatwiają im budowę własnych kontaktów na lokalnym rynku pracy i tworzenie ścieżki kariery zawodowej. W ten oto prosty sposób, mimowolnie – a równocześnie samodzielnie – kształtują osobowość, indywidualność. Wyróżniają się spośród rówieśników aktywnością i zaangażowaniem.

Jutro się zobaczy…?

Jest też druga strona medalu. Młodzież korzystająca z pełni życia. Autorzy słów: „Doświadczam, poznaję, czasami podróżuję. Mogę sobie na to pozwolić i nie muszę ciężko pracować, wstawać wcześnie rano. Pracować w piękny słoneczny dzień, znosić grymaszących klientów. Wysłuchiwać natrętnych, marudnych, bez przerwy coś krytykujących i wymagających pracodawców. Mam od rodziców kasę na drobne wydatki i jakoś się kręci".

Są także w tej grupie osoby, które swoją bierność tłumaczą w ten sposób: „Dziś jestem i mam. Jutro, to się zobaczy." Jeszcze nie doświadczyli zatrudnienia. Nie domyślają się, że przyszłą pracę kształtujemy zawsze, nawet w wieku edukacyjnym – w wyniku wzajemnych relacji z drugim człowiekiem.

Oceń swoją postawę

Jesteś w grupie zaangażowanych czy biernych? Masz świadomość, że praca jest nieodłącznym elementem naszego życia? Ile soku wyciskasz ze swojego życia? Upajasz się konkretami czy iluzjami?

Twoje odpowiedzi, Twoje realne odpowiedzi i działanie świadczą o Tobie, Twojej dojrzałości i przygotowaniu do życia w społeczeństwie. Spróbuj już dziś godzić obowiązki i przyjemność. Właśnie teraz, kiedy się uczysz. Nie musisz troszczyć się o regulowanie rachunków. Żyjesz bez stresu, jaki znają dorośli. Postaw na zaangażowanie! Doświadczanie nowych sytuacji, uczenie się, wyciąganie wniosków, szybkie przystosowywanie do zmian – to atuty zatrudnienia krótkoterminowego, Twój kapitał na przyszłość.

Na kilka godzin, a nie cały etat

Praca krótkoterminowa, weekendowa czy też wakacyjna weryfikuje plany zawodowe. Dzisiaj nie wiesz, na czym polega praca, podporządkowanie kierownikowi, wykonywanie poleceń, terminowość i obowiązkowość. Możesz tego doświadczyć, pracując po kilka godzin. Sprawdzić się. Dać z siebie wszystko. Wycisnąć tyle, ile na tę chwilę potrafisz.

Ciesz się Twoją odwagą. Odpowiedzialnością. Zarobionymi pieniędzmi. Być może właśnie krótkoterminowe zlecenia otrzymane od pośrednika PPP – „praca na próbę" – uzmysłowią Ci, że jesteś mistrzem gastronomii, świetnie komunikujesz się z ludźmi, potrafisz klientów przekonać do kupna jakiegoś artykułu, umiesz dobrze opiekować się dziećmi… W ten sposób odkryjesz własne mocne strony. Kompetencje i umiejętności, dzięki którym rozpoczniesz pracę swojego życia.

Możliwości, jakie oferują Ci Punkty Pośrednictwa Pracy OHP, jest wiele. Najważniejsze: sprawdzić siebie w konkretnej pracy, poznać własne predyspozycje, indywidualne możliwości i bariery. Dołącz do aktywnych! Przekonaj się, że praca krótkoterminowa to Twoja inwestycja długoterminowa, z szansą na dobre oprocentowanie.

Autor: Anna Suberlak, pośrednik pracy PPP Nowe


Widok zawartości stron Widok zawartości stron