Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Wycieczka do Krakowa

Uczestnicy Hufca Pracy w Olsztynie (Warmińsko-Mazurska WK) wybrali się na wycieczkę do Krakowa zorganizowaną dzięki grantowi przyznanemu przez Komendę Główną OHP.

Podróż po królewskim mieście rozpoczęli od zejścia pod ziemię, to znaczy od zwiedzenia Podziemi Rynku. Obfitość eksponatów, ciekawa ścieżka (chwilami szklana), inscenizacje życia codziennego dawnego Krakowa przeniosły ich na półtorej godziny w czasy średniowiecznej rzeczywistości.
– Tego dnia zwiedziliśmy także żydowską dzielnicę Kazimierz. Ciekawe, czasami wstrząsające opowieści, zwłaszcza te z okresu niemieckiej okupacji, pozwoliły poznać życie Żydów, których przed wojną było ponad 60 tys. Przeżyciem dla wszystkich była też wizyta w niemieckim hitlerowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz Birkenau, jedynym obozie wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rzeczywistość obozową niewyobrażalną dla współczesnego człowieka oddają baraki, plac apelowy, bunkry głodowe, a przede wszystkim ruiny krematorium. W ciszy i z należytą powagą zwiedziliśmy miejsce zagłady ponad miliona ludzi różnych narodowości, przede wszystkim Żydów – opowiada Julita Kamińska, wychowawca Hufca Pracy w Olsztynie.
– Dużą przyjemnością był rejs statkiem po Wiśle. Płynąc słuchaliśmy opowieści o zabytkach miasta, podziwialiśmy majestatyczną bryłę Wawelu, liczyliśmy mosty na rzece, a zaraz po zejściu na ląd udaliśmy się do Katedry na Wawelu. Wolny czas na Starówce każdy wykorzystał jak chciał: na straganach, w Sukiennicach, czy odpoczywając przy lodach – dodaje jedna z uczestniczek wycieczki.
Kolejną atrakcją był wyjazd do Wieliczki. Kaplice, krzyże, rzeźby z soli, podziemne jeziorka, unoszący się charakterystyczny dla tego miejsca zapach i fascynująca opowieść przewodniczki. To wszystko sprawiło, że młodzi znów powędrowali do innej epoki. Na wytrwałych czekał też Kopiec Kościuszki.
Ostatni dzień wycieczki to czas na Wawel, a właściwie na niewielką jego część, czyli Skarbiec Koronny, Zbrojownię, Ogrody Królewskie oraz Smoczą Jamę. Warto jeszcze wspomnieć o seansie w kinie 7D, wizycie w Muzeum Żywych Motyli, Muzeum Figur Woskowych i ZOO.


Autor artykułu: Julita Kamińska – wychowawca Hufca Pracy w Olsztynie
Autor zdjęć: Sylwia Sulimowska – wychowawca Hufca Pracy w Olsztynie

Zdjęcie nr 1,2: Uczestnicy Hufca Pracy w Olsztynie wraz z komendantem Hufca Pracy Mateuszem Bereznowskim i wychowawcą Julitą Kamińską.

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron