Wydawca treści
Zaangażowanie, pracoholizm czy wypalenie? Pułapki czyhające na młodego pracownika
2022-01-04
Z czym trzeba się liczyć, podejmując pierwszą pracę? Czy zawsze utrzyma się początkowa pozytywna motywacja? A może trzeba uważać na pracoholizm lub wypalenie? Sprawdźcie w tekście.
Z pracą jest jak z miłością – na jej początku towarzyszą nam pozytywne uczucia, wręcz euforia. A na pewno zaangażowanie, motywacja i wrażenie, że jesteśmy w stanie przenosić góry. Z czasem jednak nasze odczucia stają się mniej pozytywne. Mogą pojawiać się rutyna i wypalenie. Czy wręcz przeciwnie, nadmierne zaangażowanie i pracoholizm.
Warto mieć tego świadomość, aby nie wpaść w pułapki negatywnych konsekwencji pracy. Szczególnie narażeni na negatywne podejście do pracy są ludzie młodzi, którym brakuje doświadczenia zawodowego i świadomości.
Zaangażowanie w pracę
Zaangażowanie to oczywiście najbardziej pozytywne nastawienie do wykonywanych obowiązków służbowych. Przejawia się w doświadczeniu wigoru w pracy, a także zaabsorbowaniu i oddaniu się pracy. Najprościej mówiąc, zaangażowanie w pracę pojawia się wtedy, gdy robimy to, co lubimy.
Osoby zaangażowane w pracę są bardzo cenne i konstruktywne z punktu widzenia pracodawców. Mają lepsze samopoczucie, lepiej znoszą stres oraz zmęczenie fizyczne, a także są efektywne, pilnują terminów i przykładają się do powierzonych czynności.
Ciekawostką jest, że zaangażowanie w pracę jest kwestią indywidualną dla każdego pracownika i zależy od jego typu osobowości.
Uwaga na rutynę i wypalenie
Wraz z upływem czasu zaangażowanie młodego pracownika w pracę może jednak słabnąć i pojawia się wtedy rutyna, a na nawet pierwsze objawy wypalenia zawodowego.
Określenia tego używa się często żartobliwie, np.: „Nic mi się nie chce, chyba jestem wypalony…”. Jednak wypalenia zawodowego nie można lekceważyć, ponieważ może wiązać się nawet z depresją.
Osoba doświadczająca wypalenia:
- jest wyczerpana,
- czuje niechęć do wszelkich czynności w pracy,
- bywa zdystansowana wobec pracy,
- często negatywnie ocenia pracę przez siebie wykonywaną,
- wątpi w jej sens,
- uważa, że w pracy nie ma żadnych sukcesów.
Rozpoznanie wypalenia pozwala na przeciwdziałanie mu. W tym przypadku ważny jest styl życia: relaks, czas wolny, odpowiednie odżywianie. Czasem jednak potrzebne są bardziej stanowcze kroki, z psychoterapią włącznie.
By przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu i zwiększyć efektywność pracy, duże firmy typu Google, zapewniają swoim pracownikom różne formy relaksu w czasie wolnym – saunę, masaż czy siłownię.
Od 1 stycznia 2022 roku na wypalenie zawodowe przysługuje zwolnienie chorobowe L-4.
Stop pracoholizmowi!
Przeciwną formą wypalenia zawodowego jest pracoholizm. Polega on na stałym wewnętrznym przymusie wykonywania pracy lub ciągłym myśleniu o niej, aby nie tracić czasu „na głupoty”. Najprościej mówiąc – to uzależnienie od pracy i jak każde uzależnienie ma negatywne skutki.
Pomiędzy zaangażowaniem w pracę a pracoholizmem jest cienka linia. Pracoholizm może powodować konflikty w życiu prywatnym i rodzinnym, np. ze względu na ograniczanie życia prywatnego na rzecz pracy. Co ważne, samo wykonywanie pracy przy pracoholizmie nie daje satysfakcji i nie jest wcale tak efektywne jakby się wydawało. Pracoholik czuje bowiem ciągłą wewnętrzną presję.
Pracoholizmowi warto i trzeba przeciwdziałać. Najskuteczniejszą metodą jest tu psychoterapia. Niestety osoby uzależnione od pracy rzadko z niej korzystają.
Trzy wskazane wyżej formy charakteryzują trzy różne podejścia do pracy. W której my się znajdziemy? To zależy tylko od nas i od naszej świadomości. Najprostsze rozwiązania są czasem najlepsze: trzeba robić to, co się lubi i zachować w tym zdrowy rozsądek i zasadę „złotego środka”.
Autor: Piotr Kozłowski – pośrednik pracy MCK w Sanoku
Źródła:
https://rynekpracy.pl/artykuly/zaangazowanie-wypalenie-pracoholizm-roznice-podobienstwa-i-konsekwencje (17.11.2021 r.)
https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/uzaleznienia/72913,pracoholizm (17.11.2021 r.)
https://perso.in/blog/komu-zalezy-najbardziej-zaangazowanie-w-prace-a-cechy-osobowosci/ (17.11.2021 r.)
https://psychoterapiacotam.pl/wypalenie-zawodowe-przyczyny-objawy-i-zapobieganie/ (17.11.2021 r.)
https://www.pit.pl/aktualnosci/l4-na-wypalenie-zawodowe-od-2022-r-nowa-jednostka-chorobowa-w-icd-1006041 (17.11.2021 r.)
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Jak rozpoznać fałszywe oferty pracy?
17.12.2024
-
Eurodesk w OHP – twoje okno na świat
08.10.2024