Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zawód konsjerż

Współczesny konsjerż jest osobą zatrudnianą w ekskluzywnych hotelach, w których spełnia najróżniejsze prośby gości. Jego głównym zadaniem jest dbanie o ich komfort.

Kiedy jakaś znana osobowość odwiedza luksusowy hotel i zażyczy sobie wybrać się na najbardziej obleganą sztukę teatralną, to właśnie konsjerż zdobędzie dla niej bilety. Można go nazwać osobą do zadań specjalnych! Dla konsjerża nie ma rzeczy nie możliwych. Jednak ten zawód nie zawsze tak wyglądał.

Konsjerż – dawniej

Samo słowo „konsjerż" swoje początki znajduje w epoce średniowiecza. Wówczas był to człowiek, który zapalał świece w zamkach. Następnie zawód ewoluował i konsjerżem nazywano osoby otwierające drzwi w budynkach mieszkalnych. Z biegiem czasu dodawano mu obowiązków. Oprócz otwierania drzwi stał się bardziej pomocny dla odwiedzających. Konsjerż witał gości i dbał o nich podczas pobytu w hotelach czy podróży.

Dziś konsjerż zajmuje się profesjonalną obsługą i spełnianiem wszystkich oczekiwań klientów. W Polsce niewiele osób zajmuje się tym fachem, ponieważ jest on nadal mało znany. W największych hotelach możemy spotkać osoby, które opiekują się klientami i pomagają w różnych sytuacjach, pracując głównie na stanowisku portiera. Polskich „konsjerży" jest aktualnie około 30.

Jak zostać konsjerżem?

Jest to bardzo trudny zawód, który możemy wykonywać dopiero po ukończeniu specjalnego szkolenia. Musimy posiadać wiedzę z obsługi kilku stanowisk, takich jak: kamerdyner, doradca, recepcjonista czy przewodnik.

Jeżeli chcesz zostać konsjerżem, musisz być przede wszystkim osobą, która lubi pracę z ludźmi, potrafiącą wykonywać wiele zadań na raz, a co najważniejsze mającą wysoką samoocenę, która pozwoli na służenie drugiemu człowiekowi.

Autor: Marta Chłopik, Lubuska WK OHP

Źródła:
http://konsjerż.pl/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Konsjerż


Widok zawartości stron Widok zawartości stron