Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zawód: ratownik górski

Kim jest ratownik górski i jak nim zostać? Sprawdź, czytając nasz artykuł.

ratownik_gorski_1160.png

Góry są piękne, ale też bardzo niebezpieczne, szczególnie dla początkujących zwiedzających. Podczas wędrówki wystarczy chwila nieuwagi i może dojść do wypadku zagrażającego życiu.

Wiedzą o tym dobrze ratownicy górscy, bo to oni są pierwsi na miejscu zdarzenia.

Ratownik górski lub ratownik GOPR (Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego) to osoba, która kocha i zna góry oraz wykorzystuje swoją wiedzę do niesienia pomocy innym. Jego praca jest trudna i wymaga dużego doświadczenia oraz porządnego przeszkolenia.

Czym zajmuje się ratownik GOPR?

Główne zadania ratownika to w szczególności udzielanie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym oraz dbanie o bezpieczeństwo zwiedzających szlaki górskie. Natomiast działania kadry GOPR lub TOPR (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) są bardziej rozbudowane i polegają na organizowaniu akcji ratowniczych oraz transportu ofiar, udzielaniu pomocy medycznej, a także przeprowadzaniu szkoleń na temat poprawnego zachowania się podczas górskich wędrówek.

 

Jak zostać ratownikiem GOPR?

Ratownikiem GOPR możesz zostać jeżeli ukończyłeś 18 lat, ale nie skończyłeś 35 lat. Dobrze jest mieszkać blisko „Grupy”, z którą chcesz współpracować. Dodatkowo musisz dobrze znać topografię gór lub terenu, na którym będziesz pracował.

Powinieneś posiadać wiedzę z budowy i anatomii ciała ludzkiego oraz wiedzę z podstawowego kursu pierwszej pomocy przedlekarskiej. Niektóre Grupy wymagają posiadania kursu kwalifikacyjnego z jazdy na nartach. Powyższe kwalifikacje powinny być potwierdzone egzaminem przed Komisją Egzaminacyjną.

Jednak to dopiero początek drogi do zastania ratownikiem GOPR.

 

Po przyjęciu, czekają cię testy oraz przepracowanie dwóch lat jako „ratownik kandydat” (na zasadzie stażu, którego nie można skrócić). Następnie musisz zdać egzamin, po którym zostaniesz przyjęty na kandydata rzeczywistego. Wszystko dopełnione jest uroczystą przysięgą oraz otrzymaniem odznaki.

 

Czy warto zostać ratownikiem GOPR?

Jako początkujący ratownik musisz pamiętać, że to jest bardzo ciężka i niebezpieczna praca, w której nie możesz liczyć na wielkie zarobki. Często na początku swojej kariery będziesz musiał zainwestować w sprzęt oraz kursy.

Wynagrodzenie ratownika nie jest wysokie i średnio wynosi 2 500 zł na rękę. Nie rekompensuje to w żaden sposób tego, że kadra GOPR codziennie naraża swoje życie podczas ratowania innych. Jednak chęć niesienia pomocy często jest traktowana jako misja, do której tylko nieliczni są stworzeni.

 

Autor: Marta Maternia – spec.ds. rozwoju zawodowego/Doradca EURES

 

Źródła:

1. https://www.praca.pl/poradniki/rynek-pracy/ratownik-gorski-specyfika-pracy,jak-zostac,czy-warto_pr-2496.html

2. https://www.gopr.pl/poradnik/jak-zostac-ratownikiem-gopr


Widok zawartości stron Widok zawartości stron