Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zawód ślusarz – czym się zajmuje i jak nim zostać?

2023-02-21

Czym zajmuje się ślusarz? Jak zdobyć ten zawód? Gdzie można pracować i ile zarobić, wykonując tę profesję? Odpowiedzi znajdziesz w tekście.

Ślusarz jest zawodem rzemieślniczym, polegającym na ręcznej lub ręczno-maszynowej obróbce metali oraz tworzeniu nowych przedmiotów metalowych. Wykonywanie tego zawodu wymaga skupienia i wiedzy z zakresu technologii obróbki metalu.

 

Historia ślusarstwa

Ślusarstwo pojawiło się w starożytności i łączyło się wtedy z kowalstwem. Ślusarz jako odrębny zawód pojawił się w średniowieczu. Potrafił naprawić broń, dorobić zamki i klucze, zrobić śruby. W tamtych czasach ślusarze, aby podwyższyć kwalifikacje, uczyli się projektowania nowych rodzajów zamków, które potem wykonywali dla szlachty oraz zamożnych klientów.

 

Ślusarstwo XXI wieku

Obecnie ślusarstwo nie polega już tylko na wykuwaniu w metalu, a w większości na wykorzystywaniu technologii do ulepszenia systemów bezpieczeństwa. Ślusarze specjalizują się w różnych usługach, m.in. budowaniu sejfów na zamówienie czy wykonywaniu elementów dekoracyjnych ze stali, np. żyrandoli. Powstają nowe zamki elektroniczne i cyfrowe systemy zabezpieczeń, dlatego od ślusarza wymaga się dziś wiedzy, jak zintegrować tradycyjne projektowanie zamków z funkcjonowaniem zamków elektronicznych. Mimo dużych postępów techniki, wciąż istnieje duże zapotrzebowanie na tradycyjny zamek i klucz.

 

Jak zostać ślusarzem?

Kluczem do zostania ślusarzem jest ukończenie szkoły branżowej lub technikum o kierunku ślusarz.

 

Zawód ślusarza możesz zdobyć także w ramach uczestnictwa w Ochotniczych Hufcach Pracy. Sprawdź w naszej wyszukiwarce, w jakich jednostkach znajdziesz ten kierunek.

 

Oprócz zajęć w szkole obowiązkowa jest także praktyczna nauka zawodu. Dzięki temu kandydat na ślusarza uczy się nie tylko biegłości mechanicznej, ale również cięcia, piłowania, wiercenia, lutowania czy montażu i demontażu urządzeń.

Dodatkowo zdobywa umiejętności z dziedziny elektrotechniki (podłączenie silników elektrycznych), hydrauliki (łączenia rurowe), a także metaloznawstwa, czyli znajomości podstawowych cech metali (wytrzymałość czy sprężystość metalu).

Ślusarz bardzo często ma też ukończony kurs spawalniczy, co pozwala efektywniej pracować i jednocześnie zwiększa szanse na zatrudnienie. Człowiek, który wykonuje ten zawód, musi być sprawny manualnie, dokładny, posiadać zdolności techniczne i wiedzę matematyczną.

 

Ile zarabia ślusarz?

Zastanawiasz się, ile wynosi pensja ślusarza? Wynagrodzenie w dużej mierze zależy od doświadczenia i umiejętności. W Polsce pensja w tym zawodzie utrzymuje się na dość dobrym poziomie. Pracownicy z podstawowym wykształceniem i doświadczeniem zarabiają w granicach 4700zł/m-c brutto. Natomiast ci, którzy posiadają dłuższe doświadczenie oraz ukończone kursy dokształcające, mogą spodziewać się zarobków powyżej 5850zł/m-c brutto. Są to osoby, które posiadają kwalifikacje ślusarza narzędziowego oraz specjalisty CNC.

 

Gdzie szukać zatrudnienia?

Gwałtowny rozwój technologii przyczynił się do przerwy w przemyśle ślusarskim, a co za tym idzie młodzież nie interesowała się zdobyciem wykształcenia w tej profesji. Dzisiaj zawód ten należy do grupy zawodów poszukiwanych na rynku pracy. Z racji braku specjalistów oraz postępu technologicznego perspektywy zatrudnienia w ślusarstwie są bardzo pozytywne. Z łatwością znajdziesz pracę w warsztatach samochodowych, firmach przetwórstwa metalowego, pracowniach ślusarstwa artystycznego czy serwisach naprawy sprzętu domowego. Ponadto ślusarz może pracować sam na siebie, zakładając własną firmę.

Skoro wiesz już, że jest to zawód z przyszłością, zastanów się, czy posiadasz predyspozycje, aby go wykonywać. Może warto wybrać właśnie tę ścieżkę kariery zawodowej?

 

Autor: Irena Arkit – doradca zawodowy w MCK w Radomsku

Bibliografia:

Czerwiński W., Poradnik ślusarza, Wydawnictwo WNT, Sierpc 1974

Grecki A., Ślusarstwo, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 1977

Tuchliński R., Ślusarstwo ogólne, Wydawnictwo KaBe, Krosno 2014

www.praca.egospodarka.pl/121866,slusarz,1,114,1.html

www.eldom-export.pl/przyszlosc-slusarstwa-wszystko-o-bezpieczenstwie/

www.wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-slusarz


Widok zawartości stron Widok zawartości stron