Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Chcesz dobrze zarabiać? Zostań przedstawicielem handlowym!

W zeszłym roku przedstawiciel handlowy był jednym z najbardziej poszukiwanych pracowników na rynku pracy. Nic dziwnego – dobry handlowiec jest na wagę złota!

przedstawiciel handlowy.jpg

I chociaż nie zarabia w złocie, to na pewno może się cieszyć całkiem przyzwoitymi zarobkami.

Czym się zajmuje?

Przedstawiciel handlowy odpowiada za kontakty z klientami, których przekonuje do zakupy towarów lub korzystania z usług firmy. Musi nawiązywać te kontakty i podtrzymywać je tak, by długotrwałe relacje z klientem przynosiły zysk firmie.

Najczęściej działa na terenie wyznaczonego obszaru – może to być tylko miasto, powiat, województwo, region lub cały kraj, a nawet grupa krajów. Wszystko zależy od specyfiki firmy oraz produktu lub usługi, jakimi się zajmuje. Handlowiec musi dobrze rozeznawać się w popycie i podaży na dany produkt lub usługę, którą sprzedaje.

Potrzebne umiejętności

Nieodłączne atrybuty pracy handlowca to telefon i samochód. Ciągły kontakt telefoniczny z klientami, a także bardzo częste wyjazdy służbowe sprawiają, że jest to specyficzna praca, która nie każdemu będzie odpowiadać. Przedstawiciel handlowy właściwie cały czas jest w drodze. Poza posiadaniem prawa jazdy musi on być też „wygadany” i otwarty. To głównie dzięki przebojowości i umiejętnościom przekonywania klienta może odnieść sukces zawodowy.

Jakie jeszcze cechy są potrzebne, by zostać dobrym handlowcem? Na pewno odporność na stres – ważne, by umieć zapanować nad nerwami, gdy zdarzy się trudny i wymagający klient lub wyrobienie limitów sprzedażowych będzie sprawiało kłopot w danym miesiącu. 

Poza tym przedstawiciel handlowy powinien być punktualny, mieć nienaganną prezencję oraz umieć poprawnie się wysławiać. Odpowiedni wizerunek to spora część sukcesu w trakcie negocjacji z klientem. Ważna jest także gotowość do ciągłego szkolenia się, m.in. z technik sprzedażowych i autoprezentacji.
Niezwykle istotnym aspektem jest umiejętność planowania swojego czasu pracy. Trzeba być zdyscyplinowanym i dobrze zorganizowanym, by zaplanować spotkania, trasę i inne ważne sprawy do wykonania w danym dniu, które mają doprowadzić do efektywnej sprzedaży.

Wykształcenie i zarobki

W dzisiejszych czasach by zostać przedstawicielem handlowym, niekoniecznie trzeba posiadać wykształcenie w tym kierunku. Wiedzę potrzebną do pracy można zdobyć w trakcie szkoleń i na początku pracy. Ważne by mieć tak zwaną żyłkę handlowca i dobrze czuć się w roli sprzedawcy. 

Zarobki przedstawicieli handlowych kształtują się różnie, w zależności od branży, regionu i pozycji firmy. Na początku może to być niewiele ponad 1000 zł na rękę, dopiero z czasem, kiedy buduje się swoją sieć klientów i zdobywa doświadczenie, zarobki wzrastają.

W branży spożywczej zarobki przedstawiciela handlowego zaczynają się od 2000-3000 zł na rękę. Najlepiej opłacalną branżą dla handlowców jest branża medyczna, gdzie można zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych. 

Uśrednione zarobki przedstawicieli handlowych przedstawia Raport płacowy 2014 Advisory Group TEST Human Resources na zlecenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Według niego najwięcej zarabiają przedstawiciele ze Śląska – 4700 zł. Trochę mniej z regionu Wielkopolski (4 689zł) i Mazowsza (4 588zł). Jak podaje portal postawnaswoim.pl „najmniej, bo średnio 4 185zł zarabiają przedstawiciele handlowi w branży FMCG” – jest to branża związana ze sprzedażą produktów sprzedawanych często i po względnie niskich cenach, np. produktów spożywczych lub środków czystości. Najwięcej zarabiają przedstawiciele z sektora przemysłu ciężkiego i maszynowego –  5 907zł. Podobnie zarabiają handlowcy z branży motoryzacyjnej, elektronicznej i elektrotechnicznej oraz budowlanej – ok. 5 100zł.

Jeśli więc masz gadane i jesteś odporny/odporna na stres, lubisz kontakt z ludźmi, a częste podróże nie będą sprawiać ci problemu, zastanów się nad karierą przedstawiciela handlowego, która może się opłacać!

Autor: Joanna Buharewicz

Źródła:

http://www.postawnaswoim.pl/kariera/czym-zajmuje-sie-przedstawiciel-handlowy/
http://www.postawnaswoim.pl/kariera/ile-zarabia-przedstawiciel-handlowy-zarobki-w-polsce/
http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,90443,15823805,Cala_prawda_o_zarobkach_w_sprzedazy.html


Widok zawartości stron Widok zawartości stron