Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zawód z przyszłością – wizażysta

Wybór zawodu to jedna z fundamentalnych decyzji w życiu każdego człowieka. Wiąże się z nią określenie swej dalszej drogi życia, a także plany, pragnienia i oczekiwania zwiane z rodzajem i charakterem przyszłej pracy.

wizazystka_insta.jpg

Mimo trudnych warunków na polskim rynku pracy, spośród przedstawicieli wielu zawodów, to właśnie wizażyści nie muszą martwić się o zatrudnienie. Popularność oferowanych przez nich usług stale rośnie. W końcu dobra prezencja jest obecnie bardzo ważna w każdej dziedzinie życia.

Kim więc jest wizażysta?

Głównym zdaniem osoby wykonującej zawód wizażysty jest odpowiednia aranżacja twarzy klienta przy użyciu różnych technik makijażu oraz zabiegów pielęgnacyjnych. Potrzebny jest wszędzie tam, gdzie ważna jest odpowiednia prezencja i wygląd. Z roku na rok w naszym kraju branża usług kosmetycznych, a wraz z nią wizażu, rozwija się dynamicznie, rośnie więc zapotrzebowanie na specjalistów w tym zakresie. Polacy wydają coraz więcej na pielęgnację i urodę, częściej niż jeszcze kilka lat temu korzystając w tym zakresie z usług specjalistów, w tym wizażystów. 

Czołowi pracownicy tej branży w Polsce traktowani są jak celebry ci – uczestniczą w najciekawszych pokazach mody, planach filmowych, pracują za teatralnymi kulisami i w telewizjach. Początków sztuki makijażu doszukiwać można się w starożytnym Egipcie, jednak jego prawdziwy rozkwit nastąpił w XX wieku wraz z rozwojem branży kosmetycznej, a przede wszystkim upowszechnieniem i masową produkcją środków kosmetycznych. Obecnie z usług profesjonalnych wizażystów coraz częściej korzystają osoby nie związane ze światem mody czy show biznesu, a chcące po prostu dobrze wyglądać w czasie zbliżającej się ważnej dla nich uroczystości czy wydarzenia. Wiąże się z tym ciągły wzrost zainteresowania ze strony rynku pracy osobami mającymi odpowiednie kwalifikacje i zdolności do wykonywania tego zawodu.

Jakie cechy powinien mieć dobry wizażysta?

Ważny w tym zawodzie jest przede wszystkim zmysł artystyczny i plastyczny oraz duża doza kreatywności. Tak w jak w przypadku każdej pracy ważnym jest, aby była ona jednocześnie pasją dla osoby wykonującej dany zawód. Łatwiej jest wtedy o zainteresowanie i podążanie za najnowszymi trendami i nowinkami dotyczącymi inspiracji do wykonywanych makijaży, jak również w kwestii niezbędnych produktów i sprzętu. Ich mnogość na rynku wymaga dobrej orientacji, ułatwiającej ich odpowiedni dobór do potrzeb klienta. 

Wiedzę i umiejętności pracy w zawodzie wizażysty zdobyć można na organizowanych w całym kraju kursach i szkoleniach, jak również kończąc szkołę policealną. Co ciekawe wizażu i stylizacji uczyć można się również na uczelniach wyższych, stanowi on bowiem popularną specjalizację na kierunku kosmetologia. Raz zdobyte kwalifikacje trzeba cały czas uzupełniać, gdyż branża jest niezwykle dynamiczna. Ogromne znaczenie obok kreatywności i zdolności ma także doświadczenie, pozwalające na intuicyjny dobór odpowiednich technik i produktów do indywidualnych cech urody klienta. Zawód ten wymaga także dużej cierpliwości i umiejętności interpersonalnych, pozwalających na wprowadzenie komfortowej dla klienta atmosfery, podczas często długotrwałych zabiegów, jakim poddawana jest jego twarz. 

Autor: Monika Marszak-Reszka – doradca zawodowy Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Działdowie

Źródła:
www.carreggo.pl
www.zawodwizazysta.pl


Widok zawartości stron Widok zawartości stron