Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zawody weekendowe. Zarób na ślubie i weselu!

Kto może dobrze zarobić w weekend? Oczywiście przedstawiciele profesji, które są konieczne do zorganizowania ślubu i wesela! Nasze krótkie zestawienie pokazuje, ile zarabiają osoby związane z branżą ślubną i czy rzeczywiście pracują tylko w weekend?

zawody weekendowe_fotograf.jpg

Dj odpowiada za oprawę muzyczną wesela i dobrą zabawę gości przy najlepszych przebojach. Pracuje najczęściej od godzin popołudniowych do rana, czyli momentu, kiedy kończy się wesele lub do ustalonej godziny. Stawki dj-ów weselnych wahają w granicach kilkuset złotych do nawet 2000-3000 zł. Wszystko zależy od wielkości miejscowości, dojazdu, czasu pracy i renomy danego dj-a. 

Czy pracuje tylko w weekendy? Przy takich zarobkach może sobie na to pozwolić, ale często w tygodniu pracuje gdzieś na etacie. Dj musi być na bieżąco z dobrą muzyką, zadbać o odpowiedni sprzęt i płyty, a także być otwarty i towarzyski, bo często robi częściowo za wodzireja!

Udane wesele nie może obyć się bez fotografa ślubnego i kamerzysty. W obu przypadkach zarobki będą się różnić ze względu na lokalizację, doświadczenie i renomę specjalistów. Oba zawody zarabiają dużo (od kilkuset do kilku tysięcy złotych za obsługę ślubu i wesela), jednak wymagają sporej inwestycji w sprzęt. Aparaty i kamery są drogie, legalne programy do obróbki zdjęć i montażu filmów także. 

Dlatego jedynie fotograf czy kamerzysta o sprawdzonych umiejętnościach wyjdzie na swoje po takiej początkowej inwestycji. Ich praca nie trwa tylko tych kilkunastu godzin – dochodzą jeszcze spotkania w plenerze: sesje zdjęciowe czy nagrywanie dodatkowych filmików do ślubnego filmu. W tygodniu zajmują się też obróbką materiału i jego przygotowaniem do oddania. Dlatego jest to raczej praca na cały etat, pomimo że najistotniejsza część odbywa się najczęściej w weekend.

Żeby dobrze wyglądać na ślubie i weselu, panna młoda, a także większa część żeńskiej części wesela, korzysta z usługi makijażystki ślubnej i fryzjera. Obie profesje wymagają dobrego wykształcenia w tym kierunku i wyrobionej opinii i nie są jedynie weekendowymi zajęciami, bo wiadomo, że kosmetyczki i fryzjerki pracują normalnie cały tydzień. Chociaż wśród wizażystek i fryzjerek zdarzają się też i takie, które są amatorkami-samoukami i dorabiają tylko w weekendy, wykonując makijaże i fryzury ślubne. 

Profesjonalna wizażystka może wziąć za makijaż panny młodej od 100 do 400 zł – oczywiście znów wszystko zależy od miejscowości i renomy. Podobnie fryzura ślubna będzie kosztowała od 150 do 400 zł, a wahania zależą oczywiście od opinii, jaką ma fryzjerka oraz wielkości miasta. 

Ostatni zawód w naszym przeglądzie, który – po odpowiednim przeszkoleniu – może wykonywać w zasadzie każdy, to kelner weselny. Często jest to pracownik restauracji, który zostaje opłacony za nadgodziny lub dostaje premię do miesięcznego wynagrodzenia. Jednak często lokale, organizujące wesela, zatrudniają kogoś dodatkowo, kto pracuje tylko jako kelner weselny/bankietowy. 

Praca wymaga zręczności, wytrwałości (ciągłe chodzenie) i kultury osobistej (kontakt z gośćmi). Zazwyczaj zaczyna się od godzin popołudniowych i trwa do końca wesela. Stawka jest często godzinowa, a za obsługę całego wesela można zarobić od 150 do 350 zł – te wyższe stawki obowiązują oczywiście w największych miastach.

Jak widać pozornie weekendowe zajęcia często angażują  na dużo dłużej niż tylko w piątek, sobotę i niedzielę. Na dodatek, by móc je wykonywać, w większości przypadków potrzebna jest odpowiednia wiedza i sprzęt/materiały. Oczywiście przy odpowiednim samozaparciu wszystko jest możliwe, więc jeśli tylko odczuwasz pasję do którejś z tych dziedzin – nie wahaj się – już dziś spróbuj zadziałać w tym kierunku, by móc wykonywać swój wymarzony i dobrze płatny zawód!

Autor: Joanna Buharewicz

Źródła informacji o dochodach:
http://www.careego.pl/2293/zawod-kelner-weselny/
http://www.planowaniewesela.pl/warto_wiedziec/makijaz-slubny
http://www.planowaniewesela.pl/warto_wiedziec/zespol-czy-dj-na-wesele


Widok zawartości stron Widok zawartości stron