Wydawca treści
Zmienia życie, otwiera umysły
Trzytygodniowy pobyt w Hiszpanii i możliwość zdobycia doświadczenia w zagranicznych przedsiębiorstwach? Dzięki projektom realizowanym przez Ochotnicze Hufce Pracy w ramach programu Erasmus+ taką szansę od trzech lat dostają uczniowie szkół zawodowych z Warmii i Mazur. Bardzo chętnie z niej korzystają!
Pierwsze wątpliwości
Na początku pojawia się strach i niepewność, szczególnie, kiedy trzeba zmierzyć się z wizją samodzielnej pracy wśród hiszpańskojęzycznych współpracowników. Tu nie ma taryfy ulgowej. Uczestnicy projektu od razu trafiają na głęboką wodę, by w pełni wykorzystać możliwości jakie daje zagraniczny staż zawodowy. Samodzielnie lub w parach przez trzy tygodnie w słonecznej Andaluzji odbywają się praktyki zawodowe w restauracjach, salonach fryzjerskich i warsztatach samochodowych.
Czy sobie poradzę? Czy dogadam się z szefem, czy będę wiedzieć co mam zrobić? To najczęstsze wątpliwości z jakimi borykają się uczestnicy projektów. Pomocny okazuje się intensywny kurs językowy przed wyjazdem, pomoc polskojęzycznego koordynatora w mieście odbywania stażu i translator w telefonie. Najważniejsze to mieć przygotowanie zawodowe zdobyte w kraju.
Odkrycie siebie
Uczestnicy często nie są świadomi tego jak wiele potrafią i z jak dużym uznaniem ze strony zagranicznych pracodawców spotykają się ich umiejętności. Hiszpanie szczególnie doceniają dokładność, skrupulatność i zaangażowanie polskich uczniów. Za tym idzie też wiedza i zdolność jej praktycznego zastosowania. Kiedy w grę wchodzą fachowe umiejętności, braki językowe schodzą na drugi plan. Po kilku dniach adaptacji nauka nowych technik rusza pełną parą. Jaki jest jej efekt? W każdej z dziesięcioosobowych grup młodzieży, która bierze udział w projektach, znajdują się osoby, które po zakończeniu stażu dostają propozycję podjęcia pracy np. w czasie wakacji.
Nowe doświadczenie
Niestety z uwagi na odległość mało kto decyduje się na pracę za granicą. Po powrocie do kraju każdy jest bogatszy o nowe doświadczenie, nie tylko zawodowe. Trzytygodniowy pobyt w miejscu o odmiennej kulturze, zwiększa wiarę we własne siły i możliwości. Bardzo trafnie streszcza to hasło programu: „Erasmus+ zmienia życie, otwiera umysły". Potwierdza się ono w historiach uczestników projektów, dla których udział w stażu często stanowi punkt zwrotny w życiu.
Autor: Michał Komła
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Jak rozpoznać fałszywe oferty pracy?
17.12.2024
-
Eurodesk w OHP – twoje okno na świat
08.10.2024