Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zostań wirtualną asystentką - kompleksowy poradnik!

2023-02-09

Jesteś osobą bardzo dobrze zorganizowaną i cenisz sobie wolność pracy? Chcesz pracować zdalnie? Sprawdź, czy zawód wirtualnej asystentki (wirtualnego asystenta) będzie dla ciebie dobrym wyborem.

 

Kim właściwe jest wirtualna asystentka?

Wirtualna asystentka to prawa ręka, osoba, której możemy oddelegować pewne zadania (np. te, których nie lubimy robić, a które są niezbędne przy prowadzeniu firmy; albo rzeczy, których robić nie potrafimy). Śmiało można powiedzieć, że wirtualna asystentka to po prostu asystentka, która pracuje zdalnie i wspiera różne biznesy.

 

Warto zaznaczyć, że wirtualna asystentka nie musi posiadać konkretnego kierunkowego wykształcenia. W tym zawodzie dużo bardziej liczą się umiejętności miękkie, a także umiejętności, które można zdobyć w trakcie szkoleń lub samodzielnej nauki.

 

Jakie cechy powinna mieć wirtualna asystentka?

Jak w każdym zawodzie, także i w przypadku wirtualnej asystentki, trzeba mieć określone cechy/predyspozycje. Poniżej znajdziesz listę 5 najważniejszych cech.

  1. Bardzo dobra organizacja pracy – musisz umieć tak zorganizować sobie pracę, żeby bez problemu wywiązać się z powierzonych ci zadań. Pamiętaj, że to od ciebie zależy, kiedy i ile będziesz pracować. Wolisz obejrzeć serial w ciągu dnia? Twój wybór. Może okazać się, że przy komputerze spędzisz później noc.
  2. Terminowość – dotrzymywanie terminów to podstawa. Jeśli ustalisz z klientem godzinę/dzień oddania zlecenia, musisz go dotrzymać. Podczas współpracy pamiętaj także o regularnym odpowiadaniu na wiadomości od klientów. Nie trzeba być dostępnym 24 h na dobę. Warto ustalić czas swojej dostępności.
  3. Uczciwość – to podstawa. Klienci mogą powierzać ci różne zadania. Część z nich może mieć duże znaczenie dla rozwoju biznesu. Musisz więc pamiętać o zachowaniu poufności. Częstą praktyką jest podpisywanie tzw. klauzuli poufności.
  4. Chęć uczenia się – w zawodzie wirtualnej asystentki trzeba nastawić się na ciągłą naukę. Nie chodzi tu jednak o wkuwanie na pamięć. Natomiast cały czas trzeba nabywać i poszerzać posiadane umiejętności. Przy realizacji zleceń może pojawić się konieczność obsługi nowego programu. Poza tym zmiany w tzw. internetowym świecie zachodzą cały czas. W tej pracy trzeba być na bieżąco.
  5. Asertywność – ta cecha przydaje się w odniesieniu nie tylko do klientów, ale także bliskich i znajomych. Musisz umieć jasno komunikować, czym się zajmujesz. Nie bierz na siebie więcej niż jesteś w stanie zrobić. Bliskim musisz wytłumaczyć, że pracujesz zdalnie, co oznacza, że w tym czasie nie zajmujesz się domem i innymi obowiązkami. Na początku może być to trudne, ale pamiętaj: praktyka czyni mistrza!

 

Czym zajmuje się wirtualna asystentka?

Wachlarz zadań, które wykonuje wirtualna asystentka jest bardzo szeroki. Można zaliczyć do nich między innymi:

  • prowadzenie profili w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram),
  • przygotowywanie grafik (np. w Canvie),
  • copywriting,
  • transkrypcje, np. podcastów,
  • aktualizacja informacji na stronie internetowej,
  • uzupełnianie i aktualizacji istniejących lub tworzenie nowych baz danych,
  • research informacji,
  • prowadzenie korespondencji mailowej i obsługa telefoniczna klientów,
  • obsługa sklepu internetowego,
  • przygotowywanie i wysyłka newslettera,
  • obsługa klienta na live chat,
  • przygotowywanie opisów produktów, ofert,
  • tworzenie i prowadzenie kampanii marketingowych,
  • wsparcie przy tworzeniu kursów online,
  • montaż filmów video.

Zadania mogą więc dotyczyć organizacji czasu i biura, ale także marketingu itp. Do pracy najczęściej wykorzystywane są trzy aplikacje: Asana i Trello (do tworzenia list zadań) oraz Toggl (do śledzenia czasu pracy).

 

Gdzie szukać informacji o zawodzie wirtualnej asystentki?

Można skorzystać z kursów online i konsultacji, które organizowane są m.in. przez:

 

Warto skorzystać także z innych źródeł wiedzy o zawodzie wirtualnej asystentki:

 

Ile zarabia wirtualna asystentka?

Nie ma jednej uniwersalnej stawki. Najczęściej wirtualne asystentki rozliczają się za tzw. roboczogodziny. Początkujące wirtualne asystentki zaczynają często od stawki kilkanaście/kilkadziesiąt złotych za roboczogodzinę. Doświadczone (często ze specjalizacją) zarabiają od stu złotych i więcej za roboczogodzinę.

 

Gdzie szukać zleceń?

Wirtualne asystentki współpracują z blogerami, infuencerami, podcasterami, osobami, które prowadzą swoje firmy (często jednoosobowe). Czasem podejmują także współpracę w ramach agencji wirtualnych asystentek. Możliwości jest sporo. Wszystko zależy od twojej determinacji, ale i umiejętności, jakie już posiadasz. Warto dołączyć do grup np. na Facebooku.

Większość wirtualnych asystentek prowadzi własne działalności gospodarcze. Początkujące osoby korzystają czasem z opcji działalności nierejestrowanej lub z możliwości wystawiania faktur VAT, np. poprzez serwis useme.eu. Warto zapoznać się z informacjami przygotowanymi na ten temat przez Wojciecha Wawrzaka

 

Zawód wirtualnej asystentki nie jest przeznaczony wyłącznie dla kobiet. Coraz częściej w ten sposób pracują także mężczyźni.

 

Pamiętaj, że liczą się przede wszystkim twoje umiejętności i to, ile pracy włożysz w ich rozwój i zdobywanie nowych.

 

Autor: Agnieszka Banasik

Źródła:

https://kasiaborkow.pl/blog/jak-zaczac-prace-jako-wirtualna-asystentka/

https://joannaglogaza.com/2019/01/jak-zostac-wirtualna-asystentka-wywiad-z-joanna-sidelnikow.html

https://prettywelldone.pl/co-wyroznia-dobra-wirtualna-asystentke/

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron