Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zostań wirtualną asystentką - kompleksowy poradnik!

Jesteś osobą bardzo dobrze zorganizowaną i cenisz sobie wolność pracy? Chcesz pracować zdalnie? Sprawdź, czy zawód wirtualnej asystentki (wirtualnego asystenta) będzie dla ciebie dobrym wyborem.

wirtualna asystentka_1160.jpg

 

Kim właściwe jest wirtualna asystentka?

Wirtualna asystentka to prawa ręka, osoba, której możemy oddelegować pewne zadania (np. te, których nie lubimy robić, a które są niezbędne przy prowadzeniu firmy; albo rzeczy, których robić nie potrafimy). Śmiało można powiedzieć, że wirtualna asystentka to po prostu asystentka, która pracuje zdalnie i wspiera różne biznesy.

 

Warto zaznaczyć, że wirtualna asystentka nie musi posiadać konkretnego kierunkowego wykształcenia. W tym zawodzie dużo bardziej liczą się umiejętności miękkie, a także umiejętności, które można zdobyć w trakcie szkoleń lub samodzielnej nauki.

 

Jakie cechy powinna mieć wirtualna asystentka?

Jak w każdym zawodzie, także i w przypadku wirtualnej asystentki, trzeba mieć określone cechy/predyspozycje. Poniżej znajdziesz listę 5 najważniejszych cech.

 1. Bardzo dobra organizacja pracy – musisz umieć tak zorganizować sobie pracę, żeby bez problemu wywiązać się z powierzonych ci zadań. Pamiętaj, że to od ciebie zależy, kiedy i ile będziesz pracować. Wolisz obejrzeć serial w ciągu dnia? Twój wybór. Może okazać się, że przy komputerze spędzisz później noc.
 2. Terminowość – dotrzymywanie terminów to podstawa. Jeśli ustalisz z klientem godzinę/dzień oddania zlecenia, musisz go dotrzymać. Podczas współpracy pamiętaj także o regularnym odpowiadaniu na wiadomości od klientów. Nie trzeba być dostępnym 24 h na dobę. Warto ustalić czas swojej dostępności.
 3. Uczciwość – to podstawa. Klienci mogą powierzać ci różne zadania. Część z nich może mieć duże znaczenie dla rozwoju biznesu. Musisz więc pamiętać o zachowaniu poufności. Częstą praktyką jest podpisywanie tzw. klauzuli poufności.
 4. Chęć uczenia się – w zawodzie wirtualnej asystentki trzeba nastawić się na ciągłą naukę. Nie chodzi tu jednak o wkuwanie na pamięć. Natomiast cały czas trzeba nabywać i poszerzać posiadane umiejętności. Przy realizacji zleceń może pojawić się konieczność obsługi nowego programu. Poza tym zmiany w tzw. internetowym świecie zachodzą cały czas. W tej pracy trzeba być na bieżąco.
 5. Asertywność – ta cecha przydaje się w odniesieniu nie tylko do klientów, ale także bliskich i znajomych. Musisz umieć jasno komunikować, czym się zajmujesz. Nie bierz na siebie więcej niż jesteś w stanie zrobić. Bliskim musisz wytłumaczyć, że pracujesz zdalnie, co oznacza, że w tym czasie nie zajmujesz się domem i innymi obowiązkami. Na początku może być to trudne, ale pamiętaj: praktyka czyni mistrza!

 

Czym zajmuje się wirtualna asystentka?

Wachlarz zadań, które wykonuje wirtualna asystentka jest bardzo szeroki. Można zaliczyć do nich między innymi:

 • prowadzenie profili w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram),
 • przygotowywanie grafik (np. w Canvie),
 • copywriting,
 • transkrypcje, np. podcastów,
 • aktualizacja informacji na stronie internetowej,
 • uzupełnianie i aktualizacji istniejących lub tworzenie nowych baz danych,
 • research informacji,
 • prowadzenie korespondencji mailowej i obsługa telefoniczna klientów,
 • obsługa sklepu internetowego,
 • przygotowywanie i wysyłka newslettera,
 • obsługa klienta na live chat,
 • przygotowywanie opisów produktów, ofert,
 • tworzenie i prowadzenie kampanii marketingowych,
 • wsparcie przy tworzeniu kursów online,
 • montaż filmów video.

Zadania mogą więc dotyczyć organizacji czasu i biura, ale także marketingu itp. Do pracy najczęściej wykorzystywane są trzy aplikacje: Asana i Trello (do tworzenia list zadań) oraz Toggl (do śledzenia czasu pracy).

 

Gdzie szukać informacji o zawodzie wirtualnej asystentki?

Można skorzystać z kursów online i konsultacji, które organizowane są m.in. przez:

 

Warto skorzystać także z darmowych źródeł wiedzy o zawodzie wirtualnej asystentki:

 

Ile zarabia wirtualna asystentka?

Nie ma jednej uniwersalnej stawki. Najczęściej wirtualne asystentki rozliczają się za tzw. roboczogodziny. Początkujące wirtualne asystentki zaczynają często od stawki kilkanaście/kilkadziesiąt złotych za roboczogodzinę. Doświadczone (często ze specjalizacją) zarabiają od stu złotych i więcej za roboczogodzinę. Pomocnym narzędziem przy ustalaniu swojej stawki może okazać się dla ciebie kalkulator stawki godzinowej.

 

Gdzie szukać zleceń?

Wirtualne asystentki współpracują z blogerami, infuencerami, podcasterami, osobami, które prowadzą swoje firmy (często jednoosobowe). Czasem podejmują także współpracę w ramach agencji wirtualnych asystentek. Możliwości jest sporo. Wszystko zależy od twojej determinacji, ale i umiejętności, jakie już posiadasz. Warto dołączyć do grup np. na Facebooku.

Większość wirtualnych asystentek prowadzi własne działalności gospodarcze. Początkujące osoby korzystają czasem z opcji działalności nierejestrowanej lub z możliwości wystawiania faktur VAT, np. poprzez serwis useme.eu. Warto zapoznać się z informacjami przygotowanymi na ten temat przez Wojciecha Wawrzaka

 

Zawód wirtualnej asystentki nie jest przeznaczony wyłącznie dla kobiet. Coraz częściej w ten sposób pracują także mężczyźni.

 

Pamiętaj, że liczą się przede wszystkim twoje umiejętności i to, ile pracy włożysz w ich rozwój i zdobywanie nowych.

 

Autor: Agnieszka Banasik

Źródła:

https://kasiaborkow.pl/blog/jak-zaczac-prace-jako-wirtualna-asystentka/

https://joannaglogaza.com/2019/01/jak-zostac-wirtualna-asystentka-wywiad-z-joanna-sidelnikow.html

https://prettywelldone.pl/co-wyroznia-dobra-wirtualna-asystentke/

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron