Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Myślenie o ekologii może iść w parze z wyborem zawodu

Codzienne zachowanie ma ogromny wpływ na środowisko. Właśnie dlatego staramy się segregować śmieci, wybieramy biodegradowalne torby i coraz chętniej używamy rowerów i komunikacji miejskiej zamiast samochodów.

W swoich domach korzystamy z wyposażenia klasy A+, które oszczędza energię, zaś w posiłkach coraz bardziej świadomie opieramy się na warzywach, owocach wyhodowanych bez pestycydów i sztucznych nawozów.

Jednak myślenie o ekologii to nie tylko wykształcenie codziennych pozytywnych nawyków, lecz także rozważenie, w jaki sposób nasz przyszły zawód wpłynie na środowisko naturalne.
 
Ekozawody dla młodych

Ekologia znajduje się wśród priorytetów rozwoju we współczesnym świecie, w związku z tym przewiduje się duże zapotrzebowanie wśród specjalistów należących do tej branży. Można więc śmiało powiedzieć, że zawody z obszaru ekologii należą do zawodów przyszłości, a w czasie ich wykonywania będziemy mieć satysfakcję z pozytywnego wpływu na środowisko, a także perspektywę zawodowego rozwoju.

Wybór profesji z sektora ekologii jest coraz większy, ponieważ rozwija się technologia z nią związana i przybywa specjalizacji potrzebnych do jej obsługi. Przykładem może być chociażby instalator kolektorów słonecznych – osoba pracująca przy montażu kolektorów słonecznych i fotowoltaicznych czy eko-energetyk – osoba zajmująca się wytworzeniem prądu przy wykorzystaniu siły wiatru, siły wody i biogazu. Dzięki docenieniu w obecnych czasach zasobów energii na pracę mogą liczyć także audytorzy i projektanci energetyczni – osoby wystawiające tzw. świadectwo energetyczne, przedstawiające ilość zużywanej energii i jej straty w danym lokalu, mieszkaniu lub domu.

Ekologia ważna jest także w rolnictwie i tu również wyróżniono specjalizacje z nią związane, jak rolnik energetyczny – rolnik wytwarzający paliwo energetyczne np. z wierzby energetycznej, topinamburu, malwy, miskantusu, czy rolnik ekologiczny – stosujący przyjazne środowisku metody uprawy i hodowli, nie zaś nawozy sztuczne i chemiczne środków ochrony roślin, które rujnują gospodarstwa.

Innymi przykładami zawodów, w których doceniona została ekologia są hydrotechnik i urbanista. Hydrotechnik to specjalista pracujący przy użyciu metod i techniki wykorzystujących zasoby wodne do celów gospodarczych. Popyt na hydrotechników rośnie ze względu na zmniejszające się zasoby wody słodkiej. Urbanista z kolei to osoba wykonująca projekty zagospodarowania przestrzennego, czyli np. ograniczanie zabudowy terenów zielonych.

Pomyśl o tym już przy wyborze studiów
 
Wiele kierunków studiów oferuje zdobycie zawodu istotnego dla pożytku naturalnego środowiska, jak na przykład inżynier ochrony środowiska – osoba nadzorująca budowy oczyszczalni ścieków, spalarni śmieci, sortowni, czy naukowiec przyrodnik – osoba nadzorująca programy ochrony przyrody w szczególnie cennym naturze miejscu i dokonująca raportu z przebiegu inwestycji na tym terenie i jej wpływu na środowisko.

Profesje związane z ekologią na pewno warto wziąć pod uwagę, myśląc o swojej przyszłości, ponieważ dają one nie tylko szanse spełnienia zawodowego, ale i satysfakcję z pozytywnego wpływu efektów naszej pracy na skarby natury, które chcemy zachować i przekazać następnym pokoleniom.

Autorzy:
Marta Kieler, doradca zawodowy Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Parczewie
Agata Szaniawska-Trochonowicz, doradca zawodowy Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Białej Podlaskiej

Źródła:
Jacek Mariusz Krzemiński, 10 eko-zawodów przyszłości, http://wiecejtlenu.pl/2010/01/08/10-eko-zawodow-przyszlosci/
Moda na ekologię w Polsce stała się faktem, http://www.ekologia.pl/dom-i-ogrod/ekologiczny-dom/moda-na-ekologie-w-polsce-stala-sie-faktem,17546.html


Widok zawartości stron Widok zawartości stron