Widok zawartości stron
Baza staży i praktyk na portalu praca.gov.pl
Rządowy portal www.praca.gov.pl daje pracodawcy możliwość załatwiania spraw zdalnie. Istnieje możliwość między innymi złożenia wniosku o staż spoza urzędu pracy oraz zgłoszenia oferty praktyki absolwenckiej.
Staż spoza urzędu pracy i praktyka absolwencka
Staż spoza urzędu pracy jest płatny przez pracodawcę. Może mieć on formę umowy zlecenia, umowy o dzieło, umowy o pracę lub innego wymienionego w formularzu rodzaju.
Praktyka absolwencka z kolei jest skierowana do osób, które ukończyły co najmniej gimnazjum lub szkołę podstawową, ale nie ukończyły jeszcze 30 roku życia. Może ona trwać maksymalnie 3 miesiące i być płatna (maksymalnie do 2-krotności minimalnego wynagrodzenia) lub bezpłatna. Reguluje ją ustawa o praktykach absolwenckich.
Założenie konta i logowanie
Pierwszym krokiem jest założenie konta na stronie www.praca.gov.pl. Na górze z prawej strony należy wybrać: „Zaloguj się”, następnie na dole wybrać: „Załóż konto”. Konto można założyć i potwierdzić za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub loginu.gov.pl, czyli aplikacji mObywatel, profilu zaufanego, bankowości elektronicznej, e-Dowodu czy USE eID. Potrzebne będzie do tego m.in. podanie danych osobowych i kontaktowych. Konto zakładane jest na osobę fizyczną.
Do złożenia oferty stażu płatnego przez pracodawcę lub praktyki absolwenckiej potrzebne jest konto organizacji. Można je utworzyć w ramach konta osoby fizycznej. Na górze strony, w prawym górnym rogu, po rozwinięciu listy, należy wybrać: „Zakładanie konta organizacji”. Po wypełnieniu formularza zarejestrowane zostanie niezweryfikowane konto organizacji z przypisanym jednym reprezentantem. W celu zweryfikowania go, trzeba zgłosić się do Powiatowego lub Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Dopiero po zweryfikowaniu konta można z niego w pełni korzystać, m.in. składać wnioski o staż czy praktykę absolwencką.
Pracodawco, pamiętaj! Przy zakładaniu kont dokładnie czytaj wszystkie informacje i podpowiedzi na portalu praca.gov.pl.
Wybór formularza
Mając założone i zweryfikowane konto organizacji należy przejść do wyboru odpowiedniego formularza. Na stronie praca.gov.pl w menu z lewej strony należy wybrać „Usługi elektroniczne”, następnie „Usługi dla organizacji” (będą widoczne, jeśli będzie wybrany kontekst organizacji), kolejno rozwinąć „Zgłoszenie oferty pracy, stażu i praktyk” i kliknąć „Zgłoszenie stażu lub praktyki (PSZ-ZOPS)”. Po wciśnięciu „Dalej” pojawi się do wypełnienia zgłoszenie, w którym trzeba wybrać odpowiednią opcję: „praktyka” lub „staż”.
Definicja pojęć jest wyjaśniona w formularzu. Należy zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ często, mimo że na początku pracodawca wybrał „staż”, później wypełnia dane dotyczące praktyki.
W formularzu do wypełnienia są dane pracodawcy i prowadzonej przez niego działalności, informacje dotyczące zgłoszonego stażu/praktyki, miejsca ich odbywania, warunków pracy oraz oczekiwań wobec kandydatów.
Ważne, aby w oświadczeniu na końcu zgłoszenia: „Zgodnie z art. 75 §2 KPA, oświadczam, że w okresie do 365 dni przed zgłoszeniem oferty pracy zostałem ukarany lub skazany prawomocnym wyrokiem za naruszenie przepisów prawa pracy albo jestem objęty postępowaniem dotyczącym naruszenia przepisów prawa pracy (art.36 ust. 5f ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, Dz. U. z 2020 r. poz. 1409 z późn. zm.).” zaznaczyć, że pracodawca nie był karany. W innym przypadku oferta nie będzie mogła być opublikowana.
Publikacja oferty
Przesłane zgłoszenie trafia do pracowników Elektronicznego Centrum Aktywizacji Młodzieży, którzy kontaktują się z pracodawcą mailowo lub telefonicznie w celu weryfikacji i opublikowania oferty. Opublikowana oferta widoczna jest na stronie: oferty.praca.gov.pl, po wybraniu w „rodzaju propozycji” po lewej stronie „staż” lub „praktyka”. Nawet po opublikowaniu oferty pracownicy ECAM mają możliwość jej edytowania.
Rekrutacja pracowników
Osoby zainteresowane ofertą stażu lub praktyki zgłaszają się zgodnie z wybraną w formularzu formą (telefonicznie, mailowo lub osobiście) bezpośrednio do pracodawcy.
W razie pojawienia się problemów zachęcamy do skorzystania na praca.gov.pl ze znajdującej się po lewej stronie na dole witryny zakładki „Pomoc”.
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Eurodesk w OHP – twoje okno na świat
08.10.2024
-
Częsta zmiana pracy – za i przeciw
03.10.2024
-
Książki dla przyszłych fryzjerów
26.09.2024
-
Czy warto hobby przekuć w zawód?
24.09.2024