Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Słownik zawodów z przymrużeniem oka. Łaziebnik

Obecnie wszyscy posiadamy w domach łazienki. Ale kiedyś nie było takich luksusów! Bo kiedyś, by się umyć, ludzie musieli wybrać się do publicznej łaźni! Była więc to nie lada rozrywka, bo nie dość, że się człowiek umył, to jeszcze mógł sobie pogadać ze znajomymi.

Za organizację kąpieli w takim miejscu odpowiadał łaziebnik. Przygotowywał  kąpiele, a więc dbał o odpowiednie podgrzanie wody, nalanie jej i wymianę. Był także golibrodą. Może nie były to zaszczytne zajęcie, ale dla podniesienia prestiżu zawodu łaziebnik pełnił też czasem funkcje medyczne. Wykonywał masaże, mógł stawiać bańki, usuwać odciski, puszczać krew, a nawet wyrywać bolące zęby!

Łaziebnik miał więc dość urozmaiconą pracę, a na pewno bardzo ciekawą – dzięki nieustannemu kontaktowi z ludźmi i możliwości wysłuchania najnowszych plotek. Łaźnie, które były usytuowane nie tylko w miastach, ale też we dworach i wsiach, wszędzie były więc miejscem spotkań i okazją do relaksu i rozrywki. Co się więc łaziebnik nasłuchał, to jego!

Prestiż: 4/5 Przygotowywanie kąpieli może i nie było skomplikowane i godne podziwu, ale już sprawne golenie bez zacięć, wyrywanie zębów czy upuszczanie krwi to zajęcia, które wymagały sprawności i zaufania klienta. Dodatkowo łaziebnik był dość poważany, bo często mógł usłyszeć nieprzeznaczone dla jego uszu informacje i zdradzić je niepowołanym osobom, więc ludzie starali się mu nie narazić, żeby zachował dyskrecję.

Zarobki: 3/5 Ile można zarobić, przygotowując kąpiele? Nie oszukujmy się: niezbyt dużo. Dodatkowe fuchy jak golenie czy stawianie baniek pewnie trochę ratowały sytuację. Czasem zdarzały się też napiwki od zamożniejszych bywalców łaźni, którym łaziebnik przygotował wyjątkowo przyjemną kąpiel lub zrobił masaż.

Satysfakcja z pracy: 3/5 Ciąganie kubłów z wodą nie należało do najprzyjemniejszych. Podobnie sprzątanie łaźni i ogarnianie wszystkiego po klientach, którzy jednak zostawiali tam swój brud… No ale już możliwość pomocy medycznej na pewno przynosiła większą satysfakcję. Szczególnie jak udało się wyrwać ten ząb, co trzeba!

Autor: Joanna Buharewicz

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81aziebnik (dostęp 22.07.2016)

http://rzemiosla.mistrzwitold.com.pl/index.php/slowniki/slownik-rzemiosl-xiii-w/ (dostęp 08.02.2018)


Widok zawartości stron Widok zawartości stron