Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

5 kroków do prywatności w sieci

2024-02-27

Internet to obecnie podstawowe źródło informacji. Warto wiedzieć, jak poruszać się w nim bezpiecznie, by nie stać się ofiarą np. kradzieży danych lub cyberprzemocy. Sprawdź, co warto wiedzieć, gdy jesteś online, i jakich błędów unikać.

Nie otwieraj podejrzanych e-maili

To niby oczywiste, ale bardzo często właśnie przez pocztę elektroniczną trafiają do nas podejrzane linki lub załączniki. Bądź ostrożny, nie otwieraj tego typu e-maili i najlepiej od razu je usuń. Warto mieć zainstalowany aktualny program antywirusowy, który ochroni twoją prywatność.

 

Bądź czujny, gdy korzystasz z sieci publicznych

Z tego typu sieci korzystaj tylko, gdy naprawdę musisz. Sieci Wi-Fi owszem są bardzo wygodne, jednak łatwo można stać się ofiarą ataku hakerskiego. Dlatego, jeśli np. pracujesz zdalnie w miejscu publicznym, to zawsze korzystaj z VPN. To wirtualna sieć prywatna, dzięki której każdy twój krok jest zaszyfrowany.

 

Chroń swoje hasła

Staraj się trzymać zasady: jedno hasło do jednego konta. Wszystko po to, by twoje dane były bezpieczne i nie dostały się w niepowołane ręce. Jeśli wymyślasz hasło, postaraj się, by nie było łatwe do rozszyfrowania i zawierało np. kombinację dużych i małych liter, cyfr i znaków specjalnych.

 

Korzystaj tylko z bezpiecznych wyszukiwarek

Wygodna i funkcjonalna przeglądarka nie zawsze ochroni twoje dane. Dlatego ważne jest by ta, którą używasz do surfowania w sieci, zapewniała ci bezpieczne logowanie, zwłaszcza jeśli korzystasz z różnych kont.

 

Rozsądnie korzystaj z mediów społecznościowych

W internecie nie jesteś anonimowy. Wszystko, co publikujesz, nie trafia w próżnię i może być źródłem wielu kłopotów. Jeśli wyjeżdżasz, np. na wakacje, nie informuj o tym wszystkich dookoła, a gdy publikujesz swoje zdjęcia, dbaj o to, by widzieli je tylko twoi znajomi. Internet wbrew pozorom wie o nas bardzo dużo, co niestety nie służy naszej prywatności.

 

Ważne!

Dzięki RODO i aktualnym przepisom o ochronie danych osobowych, mamy dostęp do informacji, w jaki sposób instytucje wykorzystują nasze dane. Pamiętaj, by chronić swoje dane osobowe: imię, nazwisko, numer telefonu, adres domowy i nie podawać ich przypadkowym osobom.

 

Autor: Joanna Bogucka

Źródła:

https://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/9-prostych-sposobow-na-zapewnienie-sobie-prywatnosci-w-internecie/j5epph6

https://geex.x-kom.pl/lifestyle/10-zasad-bezpiecznego-korzystania-z-sieci/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron