Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Aktywne wakacje

Czas wakacji kojarzy się często ze słodkim lenistwem, ale może być również okresem wytężonej pracy i zdobywania doświadczenia zawodowego. Praca wakacyjna to świetny sposób na poszerzenie swoich kwalifikacji, jak również zarobienie pieniędzy na letni wypoczynek. Pracować mogą nie tylko osoby pełnoletnie, ale również (za zgodą rodziców) młodzież, która ukończyła 16 lat.

Aktywne-wakacje_1160.jpg

Profesje

W jakich branżach najłatwiej znaleźć pracę? Wiele ofert pracy sezonowej czeka na chętnych w dziedzinie gastronomii i hotelarstwa. Można również sprzedawać pamiątki, wypożyczać sprzęt plażowy czy pracować przy obsłudze wesołego miasteczka, zjeżdżalni wodnych i innych wakacyjnych atrakcji. Kurorty wypoczynkowe często zapewniają swoim pracownikom zakwaterowanie i wyżywienie. Zatrudnienie można również znaleźć w dużych miastach np. przy sprzedaży lodów i innych letnich deserów. Dosyć nowym zawodem, w którym poszukiwani są pracownicy sezonowi jest animator zabaw dla dzieci. Osoba taka opiekuje się maluchami, podczas gdy ich rodzice korzystają z innych atrakcji. To jednak praca wymagająca odpowiedniego przygotowania. Najczęściej poszukiwani są w tej branży studenci lub absolwenci pedagogiki i kierunków pokrewnych.

Gdzie szukać?

Aby znaleźć ofertę pracy można skorzystać z jednego z wielu portali internetowych z ogłoszeniami, jak również z usług agencji pracy tymczasowej. Warto także skierować swoje kroki do Młodzieżowego Biura Pracy, jednostki organizacyjnej OHP, która zajmuje się między innymi pośrednictwem pracy oraz organizacją pracy tymczasowej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Każda oferta pracodawcy jest weryfikowana pod względem rzetelności przedsiębiorcy. Usługi MBP są bezpłatne, a zarejestrować może się każdy uczeń, który skończył 15 lat.

Na co uważać?

Przede wszystkim należy sprawdzić wiarygodność pracodawcy oraz podpisać stosowną umowę przed rozpoczęciem pracy. Praca „na czarno” wiąże się z niebezpieczeństwem nie otrzymania zapłaty oraz wieloma innymi nieprzyjemnościami. Nie wspominając już o tym, że jest to przestępstwo. W przypadku pracy za granicą bardzo istotne jest sprawdzenie czy pracodawca gwarantuje ubezpieczenie zdrowotne i (jeśli tak jest), to w jakim zakresie. Jeżeli nie, warto wykupić pakiet ubezpieczeniowy na własną rękę. Zaniedbanie tego może doprowadzić do powrotu do domu z pustymi kieszeniami, ponieważ w przypadku kłopotów ze zdrowiem, całe wynagrodzenie będzie trzeba przeznaczyć na leczenie za granicą.

 

Autor: Marta Kłoszewska-Myrda psycholog

Źródło: http://www.regiopraca.pl


Widok zawartości stron Widok zawartości stron