Wydawca treści
Co trzeba wiedzieć, aby bezpiecznie wyjechać do pracy za granicę?
2019-07-02
Wakacje to dla wielu młodych ludzi czas wyjazdów do pracy za granicę. Taki wyjazd może być szansą na szybkie zarobienie dość dużej kwoty pieniędzy, ale wiąże się również z różnymi zagrożeniami.
Jednym z nich jest handel ludźmi uznawany za współczesną formę niewolnictwa. Ludzie w złym położeniu, młodzi, bezrobotni, nie mający wystarczających środków do życia, a także wszyscy ci, którzy planują wyjazd do pracy za granicę, są szczególnie narażeni na próbę zwerbowania przez grupy przestępcze trudniące się handlem ludźmi.
Co roku do pracy za granicą sprzedawanych jest 600-800 tysięcy osób, z czego 15 tysięcy to Polacy. Na mapie niebezpiecznych krajów znajdują się Niemcy, Francja, Włochy, Holandia i Wielka Brytania (dane Stowarzyszenia PoMOC).
Co należy wiedzieć, żeby nie popaść w tarapaty i o czym pamiętać, aby cało i zdrowo wrócić do domu?
Pierwszy krok do bezpieczeństwa należy zrobić jeszcze przed wyjazdem. Najlepiej jeśli taki wyjazd mamy zorganizowany dzięki pomocy kogoś z rodziny, ale wiadomo, że nie wszyscy mają taką możliwość. Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z pomocy osób bliskich, ofert pracy należy poszukiwać w sprawdzonych agencjach i u sprawdzonych pośredników pracy. Konieczne jest dowiedzenie się, czy pośrednik (firma pośrednicząca) oferujący ci pracę działa legalnie, tzn. czy jest zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia i posiada odpowiedni certyfikat. W Polsce wszystkie podmioty, które chcą prowadzić pośrednictwo pracy, muszą być zarejestrowane, mieć certyfikat i widnieć w KRAZ.
Gwarancją legalności oferty mogą być także oferty Urzędów Pracy, Ochotniczych Hufców Pracy (www.mbp.ohp.pl) i europejskich służb zatrudnienia (eures.praca.gov.pl).
Kiedy już uda ci się znaleźć ciekawą ofertę, poproś pośrednika o wskazanie konkretnego pracodawcy, do którego jesteś skierowany, aby móc go sprawdzić i upewnić się, że istnieje. Jeżeli znajdziesz ogłoszenie np. w Internecie i jest przy nim tylko numer telefonu, powinna zapalić ci się czerwona lampka!
Zanim wyjedziesz:
- Dopełnij wszelkich formalności. Sprawdź ważność swojego paszportu, jeśli wyjeżdżasz na jego podstawie oraz ewentualnych pozwoleń, weź inne konieczne do podjęcia pracy dokumenty (np. zaświadczenia potwierdzające twoje kwalifikacje zawodowe).
- Ubezpiecz się od następstw nieszczęśliwych wypadków i ewentualnych kosztów leczenia.
- Dowiedz się, na co możesz liczyć ze strony pośrednika w razie kłopotów w pracy. Poproś o zobowiązanie na piśmie.
- Dokładnie czytaj wszystkie dokumenty. Jeśli czegoś nie rozumiesz – pytaj!
- Jeśli dajesz pośrednikowi pieniądze, zawsze żądaj pokwitowania!
- Wykonaj ksero dokumentów, które ze sobą zabierasz (paszportu, dowodu osobistego, wiz, pozwolenia na pracę, umowy o pracę) i zostaw bliskim osobom, którym ufasz. Dołącz do dokumentów aktualną fotografię.
- Zostaw też adres, pod którym będziesz przebywać za granicą, numer telefonu, imię i nazwisko pracodawcy oraz nazwiska i adresy osób, z którymi wyjeżdżasz (lepiej nie wyruszać w pojedynkę). Informuj bliskich o zmianach adresu i miejsca pracy.
- Ustal częstotliwość kontaktów telefonicznych z bliskimi, np. raz w tygodniu o określonej porze. Ustal hasło, którym się posłużysz w przypadku ewentualnych kłopotów i niemożności powiedzenia tego wprost przez telefon: np. przekazanie pozdrowień dla kogoś, kto nie istnieje.
Zabierz ze sobą:
- Adres i numer telefonu najbliższego polskiego konsulatu w kraju, do którego jedziesz. W razie kłopotów otrzymasz tam pomoc.
- Numer telefonu Poland direct z kraju, do którego jedziesz. Za minimalną opłatą lub za darmo będziesz mógł zatelefonować do Polski – tylko na numer telefonu stacjonarnego, nie komórki – o ile osoba, do której dzwonisz zgodzi się zapłacić za rozmowę. Telefonistka, która połączy rozmowę, mówi po polsku.
- Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest potwierdzeniem ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia i jest uznawana w krajach Unii Europejskiej. Jeśli podczas pobytu za granicą zachorujemy, NFZ pokryje koszty leczenia. Jednak nie wszystkie! Przed wyjazdem upewnij się, jakiego rodzaju koszty leczenia za granicą mogą być pokryte przez NFZ.
- Telefon komórkowy z aktywnym roamingiem.
- Pieniądze – zapas na „czarną godzinę”, abyś miał za co wrócić do Polski.
Do wyjazdu za granicę podejdź z głową i kompleksowo, dzięki temu uda ci się uniknąć niebezpieczeństw.
Autor: Marta Sterlus, Środowiskowy Hufiec Pracy we Włodawie
Źródła:
http://www.bialystok.policja.gov.pl/po2/prewencja/poradnik/45156,Nie-daj-sie-sprzedac-Bezpieczna-praca-za-granica.html
https://handelludzmi.eu/hl/multimedia-1/materialy-informacyjne/nie-daj-sie-sprzedac
www.po-moc.pl/aktualnosci/bezpieczna-praca-w-wakacje-wyjezdzasz-przeczytaj.html
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Jak rozpoznać fałszywe oferty pracy?
17.12.2024
-
Eurodesk w OHP – twoje okno na świat
08.10.2024