Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Czujesz stres? Wypróbuj techniki relaksacyjne

2024-03-07

Życie w ciągłym pędzie i długotrwały stres, to prosta droga do problemów zdrowotnych i emocjonalnych. W naszej pracy z uczestnikami możemy zauważyć, że młodzież jest coraz bardziej sfrustrowana. Jak sobie z tym poradzić? Sprawdź w tekście.

Problem, który młodzi ludzie napotkają na swojej drodze, często jest rozwiązywany w formie agresji słownej lub fizycznej. Na takie zachowanie przede wszystkim ma wpływ okres adolescencji (dojrzewania), który jest najburzliwszym etapem w życiu człowieka, a objawia się brakiem równowagi psychicznej, spowodowanej szalejącymi hormonami, rozwijającym się układem nerwowym oraz zachowaniami buntowniczymi.

 

W konsekwencji młodzież ma zmienne nastroje, bywa impulsywna, często podejmuje pochopne decyzje i przejawia zachowania ryzykowne. Poza tym, coraz więcej dzieci nie radzi sobie w tzw. „realu” z kontaktami międzyludzkimi, ponieważ „sieć” modyfikuje dotychczasowe relacje interpersonalne. Ma to zarówno aspekty pozytywne (takie jak przekraczanie barier terytorialnych, oszczędność czasu), jak i negatywne (zagrożenia związane z Internetem). Aby zminimalizować szkodliwe skutki stresu u młodzieży, warto korzystać z technik relaksacyjnych. Pozwalają one panować nad emocjami, zarządzać energią, kontrolować stres oraz rozładowywać napięcie fizyczne i psychiczne. 

 

Jedną z takich metod relaksacyjnych, którą wykorzystuję w swojej pracy z uczestnikami, są „kąpiele” w dźwiękach gongów, mis tybetańskich i kryształowych. Delikatne i subtelne dźwięki mis, dzwonka Zaphir, gongów: tybetańskiego TAMTAM i wietrznego, czy dzwonów rurowych sprawiają, że każdy uczestnik koncertu czuje się zrelaksowany oraz zapomina o wszelkich troskach i kłopotach codziennego życia. Ten rodzaj relaksu sprawia, że osoba korzystająca z terapii dźwiękiem łatwiej nawiązuje kontakty z otoczeniem, staje się bardziej otwarta na siebie i innych. Ważne jest również to, że energia dźwięków działa nie tylko podczas trwania poszczególnych sesji. Pozytywne wibracje pozostają w naszym organizmie na długo, powodując niezapomniane odczucia.

 

Nie zawsze jesteśmy w stanie skorzystać z udziału w sesji muzykoterapii, dlatego poniżej podpowiadam, jak pomóc sobie w walce ze stresem poprzez zastosowanie wybranych technik relaksacyjnych.

 

Relaksacja progresywna Jacobsona

To podejście, które koncentruje się na stopniowym rozluźnianiu mięśni poprzez świadome napinanie ich (podczas wdechu) i rozluźnianie (podczas wydechu). Działa to jako skuteczna strategia redukcji stresu oraz łagodzenia napięć emocjonalnych.

 

Praktyka oddechu

Ta łatwa do wykonania metoda może być praktykowana niemalże wszędzie, w każdym momencie, nie wymagając specjalnych przygotowań. Polega na głębokim oddychaniu, wykorzystującym ruchy przepony. Skupienie na oddychaniu pomaga pogłębić oddech i osiągnąć stan relaksu, a także pozwala na swobodne przepływanie myśli.

 

Joga i Tai Chi

Joga i Tai Chi to praktyki oparte na pracy z ciałem i oddechem. Ćwiczenia fizyczne i skupienie na oddechu stanowią podstawę tych technik, które pomagają w redukcji uczucia lęku i niepokoju. Warto jednak pamiętać, że nie są odpowiednie dla osób z osteoporozą lub zaburzeniami równowagi.

 

Terapia zapachem

Aromaterapia wykorzystuje właściwości zapachów do terapeutycznego wpływu na organizm. Można ją praktykować w domu, korzystając z kominka zapachowego lub relaksującej kąpieli. Olejki eteryczne o różnych właściwościach mogą być pomocne w pobudzaniu, poprawianiu samopoczucia, łagodzeniu napięć oraz przeciwdziałaniu bólowi.

 

Aktywność fizyczna

W czasie stresu organizm wytwarza hormony takie jak kortyzol, adrenalina i noradrenalina. Aktywność fizyczna może pomóc w regulacji poziomu tych hormonów, działając jako naturalny sposób na zmniejszenie stresu i poprawę samopoczucia. Regularna aktywność fizyczna, taka jak bieganie, pływanie, jazda na rowerze czy na rolkach, obniża ich poziom i działa kojąco.  

 

Masaż 

To jedna z metod relaksacyjnych, która poprzez rozluźnienie napiętych i obolałych mięśni pozwala się uspokoić i ukoić nerwy.

 

Na co zwrócić uwagę?

Nie trzeba specjalnie się przygotowywać do sesji relaksacyjnych. Wystarczy znaleźć około 15-20 minut i stworzyć spokojną atmosferę. Aby techniki relaksacyjne przyniosły efekty, należy zwróć uwagę na kilka elementów: 

  • ciche miejsce,
  • wygodne ubranie, bez telefonu, okularów, butów, zegarka, biżuterii, itp.,
  • wygodna pozycja,
  • zamknięte oczy. 

 

Mimo że stres może być korzystny, bo stymuluje kreatywność i mobilizuje do działania, jego nadmiar często bywa przytłaczający i destabilizujący. Technik relaksacyjnych można się nauczyć, a ich regularna praktyka pomaga wyrobić w sobie nawyk prawidłowej reakcji na stres.

 

Autor: Anita Kruszyńska


Widok zawartości stron Widok zawartości stron