Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Czy krawiec znajdzie pracę? Możliwości zawodowe krawca

2020-09-11

Co jest takiego interesującego w byciu krawcem oraz jakie możliwości ma absolwent przygotowania zawodowego lub przyuczenia do zawodu krawiec?

Krawiec to rzemieślnik, który głównie zajmuje się szyciem ubrań. W związku z tym musi także potrafić projektować odzież i wykrajać kawałki tkanin do jej sporządzania. Zadania te wymagają dużej precyzji i staranności. Najmniejsza różnica może spowodować, że tkanina nie będzie układać się we właściwy sposób lub elementy wykroju przy zszywaniu nie będą do siebie pasować. Zawód krawca wymaga dużej wiedzy o właściwościach używanych materiałów oraz technikach szycia. Narzędzia i sposób szycia musi być starannie dobrany do tkanin, tak aby ich nie zniszczyć.[1]

Od początku!

Zawód krawca może wykonywać absolwent szkoły branżowej lub technikum w zawodzie krawiec. Nauka w tych szkołach kończy się państwowym egzaminem zawodowym, po jego zdaniu uzyskuje się tytuł krawca. Następnie można kontynuować naukę na różnego rodzaju kursach i uzyskać tytuł czeladnika lub mistrza w zawodzie. Dzięki temu poznamy tajniki pracy w zawodzie i możemy tworzyć najbardziej wymyślne formy i kreacje.

Zawód krawca otwiera wiele możliwości pracy zawodowej. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji pracy krawca.

Szwacz i krojczy

Pracując jako szwacz/szwaczka zajmujemy się zszywaniem gotowych elementów. Jest to praca taśmowa w różnej wielkości zakładach produkcyjnych. Praca może różnić się w zależności od profilu zakładu. Można realizować różne kroje i sposoby szycia, czasem stanowisko pracy ogranicza się do przyszywania guzików, zszywania rękawów bądź pokrowców na meble.

Osoba na tym stanowisku musi umieć obsługiwać różnego rodzaju maszyny szwalnicze np. overlocki, podszywarki czy guzikarki. Pracownicy nie wykorzystują swojej kreatywności, produkują wyroby wg wytycznych. Jest to dobra praca dla osób, które nie chcą brać odpowiedzialności za finalny produkt. U kandydatów do pracy liczy się sumienność, dokładność oraz szybkość i sprawność w pracy.[2] Zarobki szwaczki nie są wysokie, średnia płaca w 2017 wynosiła 2 766 zł.

Aby szwaczka miała co zszywać, potrzeby jest krojczy. Osoba na tym stanowisku odpowiedzialna jest za wykrawanie materiału wg podanego schematu. Od pracownika wymagana jest sumienność, dokładność w wykonywaniu pracy. Wynagrodzenie nie należy do wysokich. Zazwyczaj jest to wysokość minimalnego wynagrodzenia.[3]

Obydwa zawody można wykonywać po odbyciu przyuczenia do zawodu w szkole podstawowej.

 

Sprawdź, gdzie w swojej okolicy mozesz nauczyć się zawodu krawca, krojczego lub szwacza: oferta OHP.

 

Krawiec

Jest to bardzo kreatywna praca, którą można wykonywać pracując w zakładzie krawieckim lub prowadząc własną działalność. Krawiec odpowiedzialny jest za całokształt projektu od omówienia go z klientem, poprzez przymiarki, aż do odbioru przez klienta. Jest to jeden z najstarszych zawodów świata.

W chwili obecnej każdy szanujący się krawiec osobiście przeprowadza wywiad z klientem. Omawia jego potrzeby, następnie zdejmuje odpowiednie miary z klienta, przygotowuje wykroje, zszywa wszystkie elementy, dokonuje przymiarek, poprawek (po ich omówieniu z klientem) oraz przygotowuje finalny produkt.

Kiedyś z zakładów krawieckich korzystała niemalże tylko elita – zamożna część społeczeństwa. Krawiec miał wówczas kilku klientów na wyłączność. Z czasem krawiectwo stało się bardziej dostępne dla pozostałej części społeczeństwa.

Dziś indywidualne przygotowywanie ubrań zostało wyparte przez łatwo dostępne, tanie sieciówki odzieżowe. Dlatego też co raz częściej zdarza się, że zakłady krawieckie specjalizują się głównie w poprawkach krawieckich, np. skracanie spodni czy szycie firan.[4]

Jednak społeczeństwo jest coraz bardziej świadome, iż masowa produkcja pochodząca najczęściej z Chin, jest niskiej i złej jakości, a do jej produkcji wykorzystuje się niejednokrotnie dzieci, Coraz więcej ludzi woli wybrać produkt polski, który będzie wytwarzany personalnie pod klienta, przez rodzimych producentów.  

Czy krawiec znajdzie pracę?

Portal badający zapotrzebowanie na rynku pracy, Barometr Zawodów, podaje, że w większości kraju krawcy i pracownicy produkcji odzieży są potrzebni na rynku pracy.[5] Warto zapoznać się ze stroną https://barometrzawodow.pl/ i dowiedzieć się czy w swoim powiecie zajdziemy zatrudnienie w zawodzie.

 

Pracowników poszukują duże zakłady produkcyjne oraz mniejsze firmy. Jest też wiele miejscowości, gdzie krawiec może z powodzeniem założyć własną działalność i pracować dla klienta indywidualnego bądź realizować zlecenie dla większych przedsiębiorstw, np. szyjąc pokrowce dla firmy meblarskiej.

 

Krawiec może znaleźć swoją specjalizację nie tylko w szyciu ubrań. Nie brakuje branż, w których wykorzystywane są usługi krawca. Zakłady krawieckie produkują torby i torebki, pokrowce na meble, firany, zabawki czy legowiska dla psów. Możliwości jest naprawdę sporo, wykorzystanie ich zależy jedynie od inwencji twórczej krawca i znalezienie swojej niszy. Jeśli jesteś osobą uzdolnioną manualnie, lubisz tworzyć, jesteś kreatywny – zachęcamy do nauki w zawodzie krawiec.

Od jakiegoś czasu możesz uczyć się zawodu również w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Chraplewie. Zapraszamy po więcej informacji na mail Ośrodka osiw-chraplewo@ohp.pl lub pod numerem telefonu 61-447-34-55.

 

Autor: Aleksandra Baranowska, Agata Szewda, OSiW Chraplewo

 

Zdjęcia z OSiW w Chraplewie

 

 

 

 

 

[1]https://www.zawodowe.com/kategorie/pozostale/krawiec/opis_i_zarobki/

[2]http://www.praca.egospodarka.pl/121865,Szwacz-szwaczka,1,114,1.html

[3]http://www.praca.egospodarka.pl/121425,Krojczy,1,114,1.html

[4]https://www.zawodowe.com/kategorie/pozostale/krawiec/opis_i_zarobki/

[5]https://barometrzawodow.pl/pl/polska/prognozy-na-mapach/2020/krawcy-i-pracownicy-produkcji-odziezy,2020,polska,,polska,relacja-miedzy-dostepnymi-pracownikami-a-nbsp-potrzebami-pracodawcow,19,,143,,,,1,1,


Widok zawartości stron Widok zawartości stron