Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Czy warto pracować zdalnie?

Marzysz o pracy w domu lub w nietypowych godzinach? Jesteś zmęczony staniem w korkach i nie chcesz dłużej tracić czasu na dojazdy? A może pragniesz pogodzić opiekę nad dzieckiem z aktywnością zawodową? Jeśli Twoja odpowiedź na powyższe pytania jest pozytywna, to pomyśl o pracy zdalnej.

praca_zdalna_1160.jpg

Czym jest praca zdalna?

Praca zdalna polega na realizowaniu zadań poza siedzibą firmy oraz na elektronicznym przesyłaniu jej efektów pracodawcy.

W obecnych czasach telepraca (czyli forma organizacji pracy polegająca na świadczeniu pracy poza jednostką organizacyjną pracodawcy za pomocą środków komunikacji elektronicznej*) najczęściej wybierana jest przez tłumaczy, sprzedawców, księgowych czy grafików komputerowych.

 

Plusy i minusy pracy zdalnej

Praca zdalna, tak jak każda inna praca, ma swoje wady i zalety. Największą korzyścią jest oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ nie stoisz w korkach i nie wydajesz na dojazdy. Jednak na dłuższą metę życie bez ustalonych reguł może działać demotywująco i potęgować odosobnienie.

Telepraca to idealne rozwiązanie dla osób, które potrafią w sposób efektywny zarządzać swoim czasem. Jeżeli będziesz sprawnie wykonywał zadania, to zaoszczędzisz czas, który możesz wykorzystasz na realizację innych zajęć, jak opieka nad dzieckiem, czy realizacja pasji.

Kolejnym plusem pracy zdalnej jest mniejsze ryzyko stresu. Pracując w domu unikasz ciągłej kontroli szefa. Z drugiej jednak strony, w przypadku problemów, trudnych sytuacji, nie masz możliwości ich bezpośredniej konsultacji ze swoimi współpracownikami.

 

Praca zdalna dla każdego?

Telepraca to ciekawa alternatywa dla pracy w systemie tradycyjnym. Jednak warto zwrócić uwagę, że nie jest ona dobrym rozwiązaniem dla każdego, zwłaszcza dla osób, które nie mają samodyscypliny.

Aby wykorzystać jej atuty i jednocześnie zredukować wady, powinieneś jasno sprecyzować własne cele oraz skupić się na wykonywaniu powierzonych ci zadań.

 

Autor: Barbara Jagiełło, doradca zawodowy MCK w Myślenicach

Źródła:

Skupieńska A., Zostań freelacerem. Praca zdalna od A do Z, Wydawca Skupieński Marketing Sp. z o.o., Łódź 2016

*definicja telepracy za Wikipedią


Widok zawartości stron Widok zawartości stron