Wydawca treści
Jak założyć własną firmę po szkole branżowej?
2024-11-27
Założenie własnej firmy po ukończeniu szkoły pozwoli ci rozwijać pasję i pomoże osiągnąć niezależność finansową. W Polsce prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma obowiązkami i warto dobrze się do tego przygotować. Oto kroki, które pomogą ci zacząć.
Znajdź pomysł na biznes
Zanim zdecydujesz się na założenie własnej firmy, zastanów się, jakie są twoje zainteresowania i umiejętności, co najchętniej lubisz robić i co potrafisz. Konkretny zawód zdobyty w szkole branżowej z pewnością może okazać się dobrym sposobem na zarabianie.
Zrób badanie rynku i sprawdź, czy na twój pomysł jest zapotrzebowanie. Jeśli określisz już grupę docelową, zorientuj się, jak działają inni w tej branży i czym możesz się wyróżnić.
Wybierz formę działalności
Działalność może być prowadzona w różnych formach. Jednoosobową działalność gospodarczą możesz prowadzić jeśli jesteś osobą pełnoletnią, ale nie jest to warunek. Osoby niepełnoletnie również mogą założyć działalność, ale muszą korzystać z pomocy swoich przedstawicieli ustawowych.
W Polsce najpopularniejszą i najprostszą jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Inne opcje to np. spółka z o.o., spółka cywilna. Zasady ich funkcjonowania są określone w ustawie Prawo przedsiębiorców oraz w Kodeksie cywilnym. Wszystko zależy od tego czy chcesz pracować sam na własny rachunek, czy współpracować z innymi osobami. Jednoosobowa działalność jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jeśli nie masz doświadczenia i dopiero zaczynasz przygodę z biznesem.
Jak zarejestrować firmę – formalności
Przy zakładaniu jednoosobowej działalności większość formalności ogranicza się do jednego formularza CEIDG-1 (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). To w nim przyszły przedsiębiorca podaje wszystkie swoje dane i wskazuje wybraną formę opodatkowania podatkiem dochodowym.
Druk CEIDG oprócz funkcji rejestracyjnej załatwia pozostałe procedury formalne:
- wniosek o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej REGON,
- zgłoszenie identyfikacyjne albo aktualizacyjne do naczelnika urzędu skarbowego NIP,
- oświadczenie o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych,
- zgłoszenie albo zmianę zgłoszenia płatnika składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
- oświadczenie o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników.
Rejestracja do CEIDG jest darmowa, a formularz można wypełnić online lub w urzędzie gminy. Automatycznie po rejestracji otrzymasz numer REGON i NIP. W formularzu dodatkowo musisz wybrać kod PKD odpowiedni dla swojej działalności.
Na czym polega działalność nierejestrowana
Na początku przychody z twojej działalności mogą być niewielkie. W takim przypadku działalność może być prowadzona bez dodatkowych formalności i nie musisz rejestrować się jako przedsiębiorca. Są jednak pewne warunki. Twoje przychody nie mogą przekroczyć w żadnym miesiącu 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Limit przychodów dla działalności nieewidencjonowanej od lipca 2024 roku wynosi 3225 zł. Jeśli przekroczysz ten miesięczny limit, według prawa działalność gospodarcza musi być zarejestrowana.
Wybierz formę opodatkowania
Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych składasz w momencie wypełniania wniosku CEIDG. Do wyboru masz trzy formy opodatkowania dochodów:
- na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (stawka podatkowa 12% i 32%)
- według stawki liniowej (stawka podatkowa 19%)
- ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Zgłoszenie do ZUS
Po rejestracji działalności musisz zgłosić się do ZUS. Dla nowych przedsiębiorców obowiązuje tzw. ulga na start. Oznacza to, że przez pierwsze 6 miesięcy płacisz tylko składkę zdrowotną i nie płacisz składek na ubezpieczenie społeczne (ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, na Fundusz Pracy, na Fundusz Solidarnościowy). Ta zasada obowiązuje też w przypadku osób, które rozpoczynają działalność po raz kolejny po 5 latach od zawieszenia lub zamknięcia poprzedniej działalności. Pamiętaj, że w okresie, w którym nie płacisz składek, nie otrzymasz także świadczeń w razie choroby albo wypadku.
Po uldze na start masz prawo do tzw. preferencyjnych składek ZUS przez kolejne 24 miesiące.
Rozwijaj swoją markę, szkol się
Jeśli chcesz dotrzeć do wielu odbiorców, warto zainwestować w marketing. Pomyśl o stworzeniu strony internetowej lub założeniu profilu w mediach społecznościowych. Nawet jeśli nie masz doświadczenia w programowaniu możesz wybrać platformę dla początkujących, np. WordPress.com, który jest idealny do blogów i prostych stron. Będzie ci znacznie łatwiej, jeśli wiesz, po co tworzysz stronę. Czy ma być to np. sklep internetowy czy strona firmowa. Ustal, co chcesz, aby użytkownicy na niej robili (np. kupowali produkty, kontaktowali się z tobą itp.).
Szkol się i rozwijaj
Korzystaj z darmowych szkoleń dla przedsiębiorców (np. w urzędach pracy czy programach unijnych). Czytaj książki o biznesie i ucz się od bardziej doświadczonych.
Pozyskaj fundusze na start
Możesz otrzymać bezzwrotne wsparcie finansowe na rozpoczęcie działalności np. z Urzędu Pracy. Podstawowym warunkiem jest zarejestrowanie jako osoba bezrobotna. Są też pożyczki lub kredyty, które oferują banki dla nowych przedsiębiorców.
Zacznij od małych kroków i testuj swój pomysł. Staraj się mieć plan B. Nie bój się ryzykować i uczyć na błędach. Niepowodzenie w prowadzeniu działalności nie oznacza porażki w życiu. Potraktuj to jako cenną lekcję, która może pomóc w przyszłych przedsięwzięciach. Powodzenia!
Autor: Joanna Bogucka
Źródła:
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-jak-zalozyc-wlasna-firme
https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00120
https://aleo.com/pl/blog/jak-zalozyc-dzialalnosc-gospodarcza-przewodnik-krok-po-kroku/
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Szkolenia - czy warto w nie inwestować?
14.01.2025
-
Jak rozpoznać fałszywe oferty pracy?
17.12.2024