Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Dlaczego warto pracować w wakacje?

2019-06-18

Wreszcie długo oczekiwane wakacje, czyli wolność, słońce, przygoda i beztroska. Niektórzy z was pewnie już zaplanowali, jak spożytkują najbliższe dwa miesiące, co będą robić, gdzie wyjadą… Ale są pewnie tacy, którzy podejmą wakacyjną pracę.

Jeszcze dekadę, dwie dekady temu pracowanie w wakacje było dla młodych ludzi mało popularne i jakby „passe”. Jak to: harówka, podczas gdy inni leżą na plaży czy chodzą po górach? Pracowali tylko ci, którzy musieli dorabiać do domowego budżetu lub „zbierali kasę” na nowy rower, sprzęt grający, wyjazd na Mazury. Dzisiaj to już nie jest takie dziwne, stało się normą, a nawet zwyczajem godnym pochwały.

„Praca zawsze się opłaca” –  mówi znane przysłowie

Owszem! I to jak! Przede wszystkim daje zarobek, a to oznacza poczucie niezależności. W wieku nastu lat to istotne, nieprawdaż? Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, można pracować legalnie już od ukończonego 15. roku życia. Będąc w tym wieku zazwyczaj marzy się o dowodzie osobistym, osiemnastce i byciu dorosłym. Mając swoje własne, zarobione przez siebie pieniądze, ma się także wspaniałe poczucie bycia niezależnym. Warto spróbować, bo to niezwykle miłe uczucie.

Sposobów na wydanie pierwszej wypłaty jest mnóstwo. Możecie zaszaleć przez resztę wakacji, dołożyć się do rodzinnego wyjazdu albo codziennie fundować sobie małe atrakcje, nie prosząc nikogo o przysłowiowe kilka złotych.

Jakie jeszcze korzyści daje praca w młodym wieku?

Samodzielne zarabianie to też szybki kurs ekonomii, planowania, szacunku do pracy i wartości pieniądza. Jeśli wcześniej wydanie 100 złotych na jakiś modny gadżet było dla ciebie zwykłą czynnością, mając w dłoniach swoją własną zarobioną stówkę, zastanowisz się dwa razy zanim pobiegniesz do sklepu. Docenisz też swoich rodziców i to, co dla ciebie robią, utrzymując cię i realizując twoje marzenia.

Gdzie można pracować?

Zależy, gdzie mieszkasz. Oczywiście, w mieście jest więcej opcji. Możesz dać ogłoszenie do lokalnej gazety albo na miejski portal informacyjny, poszukać kontaktów przez znajomych, rodzinę.

Bądźmy szczerzy – prace wakacyjne to najczęściej prace fizyczne:

  • wyprowadzanie psów,
  • roznoszenie ulotek,
  • praca jako pomoc w kuchni,
  • na zmywaku,
  • jako kelner,
  • na budowie,
  • zbieranie sezonowych owoców.

Plusem jest to, że od nastolatka zwykle nie wymaga się ani wysokich kwalifikacji, ani doświadczenia. Wymaga się za to odpowiedzialnego podejścia do powierzonych zadań, punktualności, pracowitości i pozytywnego nastawienia. Witamy w świecie dorosłych!

Praca w wakacje to nie kara, ale coś, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Warto mieć w swoim CV wzmiankę na ten temat. Dla pracodawcy świadczy to o ambicji młodego pracownika, jego sumienności, wytrwałości, umiejętności dobrego zarządzania własnym czasem. Zdarza się, że młodociany pracownik spodoba się wakacyjnym szefom na tyle, aby zatrudnili go ponownie za rok. To już jest sukces.
 

Autor: Ewelina Lewkowicz, OSiW OHP Starachowice


Widok zawartości stron Widok zawartości stron